Başbakan Erdoğan açıkladı: 301. madde yolda

Başbakan Erdoğan açıkladı: 301. madde yolda.8169
  • Giriş : 10.01.2008 / 22:23:00

Erdoğan, 301'inci madde konusundaki çalışmalarının belli bir aşamaya geldiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 301'inci madde konusundaki çalışmalarının belli bir aşamaya geldiğini belirterek, kısa bir zaman içinde değerlendirmelerini bitirip adımlarını atacaklarını bildirdi.

Erdoğan, 60. Hükümet Programı Eylem Planı'nı açıkladığı toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Ceza Yasası'nın 221'inci ve 301'inci maddeleri ve Diyarbakırdaki saldırı sonrası hazırlıkların hangi aşamada olduğunun sorulması üzerine "221 üzerinde esnemeler yapılabilir" dediğini hatırlattı.

"Bizim beklediğimiz istikamette böyle bir talebin olmadığını görüyoruz" diyen Erdoğan, 301'inci madde konusunda ise çalışmaların belli bir aşamaya geldiğini, kısa bir zaman içinde değerlendirmelerini bitirip adımlarını atacaklarını ifade etti.

Erdoğan, yeni anayasa taslağıyla ilgili soruyu yanıtlarken de, "Bunda da sona geldik önümüzdeki haftalarda kitap haline getirilip dağıtımını yapacağız" dedi.

Hükümetin son iki yılda koyduğu enflasyon hedefinin iki katına çıktığı belirtilerek, "Burada hükümetin sorumluluğu nedir?" şeklindeki soruya karşılık olarak Başbakan, şöyle dedi:

"Biz enflasyonun tek haneye çekilmesi için mücadele verdik. Bütçe konuşmamda da söyledim. Bizim başarısız olduğumuz konu enflasyondur. Çünkü belirlenen hedefe ulaşamadık dedim. Bunun için bahane uydurmaya gerek yoktur. 1,3 oranında açık var. Buna rağmen geldiğimiz zaman yüzde 30 enflasyon vardı. 5'inci yılın sonuna geldiğimizde 8,3. Bir de bunun kıyasını yapmak lazım. Bu yıl bütün çabalarımızı göstereceğiz esneme payı dahil olmak üzere temenni ediyorum bütün enstrümanlarıyla birlikte bu hedefi yakalarız."

Erdoğan, IMF ile ilişkiler ve stand-by konusundaki bir soruya da "Stand-by imzalamak kıyamet değildir. Stand-by anlaşması yapılan ülkelerde yatırımlar durur ekonomi durur diye bir şey yok ki Asıl olan oraya neleri kayıt düşeceğinizdir. Şu anda stand-by anlaşması yapacak mıyız yapmayacak mıyız kararını henüz vermiş değiliz" şeklinde yanıt verdi.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin "Abdullah Gül için Çankaya Noteri deniliyor bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" şeklindeki sorusu üzerine ise "Böyle bir soruyu çok çirkin buluyorum. Çankaya'ya çıkan hiçbir irade noterlik için çıkmaz. Çankaya ile hükümetin başının uyumlu çalışmasını bir noterlik tanımı içine sokmak çok çirkindir. Yani anayasalar mı fırlatalım? Bunlar çok çirkin. Biz ne kadar uyumlu olursak Türkiye o kadar çok yol alır" dedi.

Başbakan Erdoğan, Alevi vatandaşlara verilecek iftar yemeğiyle ilgili soruya cevap verirken de söz konusu yemeğin partinin milletvekillerinden birinin düzenlediği bir organizasyon olduğunu hatırlattı.

Erdoğan, "Bu davete icabet edişimizi spekülasyon aracı yapan bazı şahıs, kurumlar ve siyasi partiler çıktı. Böyle bir davete gidip gitmeyeceğimin kararını herhalde onlar verecek değil. (Bundan sonraki sürece yönelik ne olur?) diyorsanız bugün bütün vatandaşlarımıza eşit mesafedeyiz. Hiçbir inanç grubuna hiçbir etnik unsura farklı muamele etmekten yana değiliz çünkü biz Türkiye Cumhuriyetinin hükümetiyiz. Bunu spekülasyon yapmak isteyebilirler çünkü alışkanlıkları var. Bazıları buradan nemalanıyordu çünkü. Biz bu mamaları kestik. Mamaları kesilince rahatsız olanlar var" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious