Başbakan Erdoğan alışveriş merkezi açtı

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan "Kanyon Alışveriş Merkezi"nin açılışını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'un hepimizin olduğunu belirterek, "Bu şehirde dikilecek her taşın, her tuğlanın estetik hesabı gayet iyi yapılmalıdır. Bu şehri çirkinleştirmek, bozmak, yağmalamak noktasında ne yazık ki yıllarca çalışıldı. Ama neyseki İstanbul balçıkla sıvanacak bir şehir değil. Aldığı bütün hasarlara rağmen hala dimdik ayakta" dedi.

Başbakan Erdoğan, Eczacıbaşı Holding ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı işbirliğiyle hayata geçirilen Kanyon Alışveriş Merkezi'nin açılışını yaptı.

Yaklaşık 200 milyon dolara mal olan Kanyon'un açılış törenine Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ile iş dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, açılışını yaptığı Kanyon'un hayırlara vesile olmasını diledi. Kanyon'un İstanbul'un geleceğine ışık tutacak bir yapı olacağını belirten Erdoğan, bu projeyi çok önemli bulduğunu dile getirdi. Kanyon projesinin konforlu, sağlam, insani özelliklerinin yanı sıra doğal hayatı koruyan bir metropol projesi olduğunu dile getiren Erdoğan, Kanyon projesinin İstanbul'un ihtiyacı olan çağdaş bir perspektif ile hayata geçirildiğini kaydetti. Türkiye'nin son zamanlardaki değişiminin bir göstergesi olarak gösterdiği Kanyon'un İstanbul için önemli bir yapı olacağını söyleyen Erdoğan, benzer yapıların zamanla artacağına işaret etti.

Şehircilik anlayışı açısından İstanbul'un çok fazla kayıpları olduğunu söyleyen Erdoğan, ancak şimdi bir değişim, dönüşüm durumunun sözkonusu olduğuna dikkat çekti. Erdoğan, "İstanbul hepimizin. Bu şehirde dikilecek her taşın, her tuğlanın estetik hesabı gayet iyi yapılmalıdır. Bu şehri çirkinleştirmek, bozmak, yağmalamak noktasında ne yazık ki yıllarca çalışıldı. Ama neyseki İstanbul balçıkla sıvanacak bir şehir değil. Aldığı bütün hasarlara rağmen hala dimdik ayakta. İnşallah önümüzdeki dönemde İstanbul'un şehir kimliği daha da gelişecek. Hep birlikte zenginleşecek, hepimizin gurur duyacağı bir hale gelecek.'' şeklinde konuştu.

İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gürman Tevfik, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı da birer konuşma yaptı. Bülent Eczacıbaşı, "İstanbulumuz'a yakışır ve ona değer katan bir yaşama merkezi oluşturmak amacıyla yola çıktık. Buranın estetik ve teknik olarak günümüzün mimarlık anlayışını yansıtan bir yapıt olmasını hedefledik. İstanbul'un içinde ve onunla bütünleşmiş bir küçük kent olan Kanyon'la bu hedefimize ulaştık." şeklinde konuştu. Kanyon'un arazisi üzerinde 1952 yılında faaliyete geçen Eczacıbaşı'nın ilk fabikasının yer aldığını anlatan Eczacıbaşı, şimdi ise bu önemli merkezin bu arazide yükseldiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Bülent Eczacıbaşı ve Dr. Gürman Tevfik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a plaket sundu. Plaket merasiminden sonra ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çektiği kurdele ile Kanyon Bayrağı, sahneden çarşı katlarına uçurdu ve açılış gerçekleştirdi.

Özgün mimarisi, açık havada alışveriş olanağı, 160 mağaza ve Türkiye pazarına ilk kez giren 40'a yakın markayla Kanyon, İstanbul şehir hayatının yeni çekim merkezi olacağı tahmin ediliyor. Türkiye'ye ilk kez gelen 40'a yakın yeni markayı da İstanbullular'la tanıştıracak olan Kanyon, bünyesinde bulunan Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen markalarından oluşan mağaza karmasıyla, dünyada da önemli bir alışveriş mekanı olacak. 160 mağazanın bulunduğu Kanyon'da bir gurme süpermarket, sokak pazarı, sinemalar, restoranlar, sağlık kulübü ve açık hava performans alanları da yer alıyor.

Eczacıbaşı Topluluğu ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından İstanbul Levent'te hayata geçirilen Kanyon'da bahçeli, teraslı ve balkonlu 180 konut bulunuyor.

Rakamlarla Kanyon

Toplam İnşaat Alanı : 250 bin metrekare

Arsa Alanı:30 bin metrekare

Toplam Maliyet: Yaklaşık 200 milyon dolar

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious