Başbakan Erdoğan: Almanya'daki Türkler korkuyor

Başbakan Erdoğan: Almanya'daki Türkler korkuyor.12908
  • Giriş : 13.03.2008 / 12:46:00
  • Güncelleme : 13.03.2008 / 12:58:01

Başbakan Erdoğan, Alman meslektaşı Angela Merkel'i Köln'deki toplantıya katılmadığı için eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesine konuştu. 9 Türk'ün ölümü ile sonuçlanan Ludwigshafen'daki yangının hatırlatılması üzerine Erdoğan, yanan evin kapısında Nazi işareti gördüğünü anlattı. Geçen ay başında Ludwigshafen'de çıkan yangında 9 Türk hayatını kaybetmişti. Yangının ardından iki Türk kızı, yangını bir kişinin başlattığını söylemişti. Yangının üzerinden bir ay geçmiş olmasına rağmen yangının sebebi konusunda Alman makamları net bir açıklama yapmadı. Ancak Alman yetkililer, kundaklama olmadığına inanıyor.

Berlin'in "sert tedbirler" alması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Almanya'da akrabalarım var. Korktuklarını söylüyorlar." dedi. Ludwigshafen'deki yangının ardından Almanya'da Türklerin yaşadığı binalarda yangınlar çıkmıştı. Almanya'nın komşusu Avusturya'da da Türklerin kaldığı iki binada yangın çıkmıştı.

MERKEL'E KÖLN'E GELMEDİĞİ İÇİN ELEŞTİRİ

Başbakan Erdoğan, Köln'de 20 bin kişilik bir salonda Avrupalı Türklere hitap etmişti. Erdoğan bu konuşmasında entegrasyona evet dediklerini ancak asimilasyona karşı olduklarını söylemişti. Erdoğan'ın bu ifadesi Almanya'da gündeme oturmuştu. Erdoğan, Merkel'i, bu toplantıya katılmadığı için eleştirdi. Erdoğan, "İlk önce gelmek istedi. Ancak daha sonra geri adım attı. Başbakanlık'ta öğrencilerle toplantı fikrini öne sürdü." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious