Başbakan Erdoğan: 'Ben söyleyeceğimi söyledim'

Başbakan Erdoğan: 'Ben söyleyeceğimi söyledim'.75399
  • Giriş : 01.10.2007 / 22:49:00

Erdoğan, yeni yasama yılının başlaması dolayısıyla Köksal Toptan'ın verdiği resepsiyona katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Anayasa değişikliğine ilişkin referandum konusundaki tutumunu yarın grup toplantısında açıklayacağını bildirerek, ''Başta siyasi partiler olmak üzere sivil toplum örgütlerinin, tüm üniversitelerin, tüm medya çevrelerinin, yani anayasa ile ilgili sözü olan herkesin düşüncelerini alabilecek bir platform hazırlığı içindeyiz'' dedi.

Erdoğan, yeni yasama yılının başlaması dolayısıyla TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın verdiği resepsiyona katıldı. Meclis Tören Salonunda yapılan resepsiyonda Almanya Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth ile bir süre sohbet eden Başbakan Erdoğan, KADER Başkanı Hülya Gülbahar'ın Anayasa Değişikliği ile ilgili taleplerini de dinledi. ''Yeni sivil anayasa taslağında kadınlara siyasette kota getirilmesine ilişkin hüküm koyulmasını'' isteyen Gülbahar'a Erdoğan, ''AK Parti'den bunu beklemeyin... Kota, kadına saygısızlıktır. Kadın kollarımızın samimiyeti KADER'de yok... Kota konusunda taviz vermemi beklemeyin'' dedi.

Başbakan Erdoğan, resepsiyonda Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Osman Arslan ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ile de bir süre sohbet etti.

Başbakan Erdoğan, Kılıç'a Anayasa Mahkemesinin başkan seçimini sordu. Kılıç da ''(Uzlaşma oldu denilir) diye korkuyoruz'' şeklinde espri yaparak, sürecin devam ettiğini söyledi.

Yargıtay Başkanı Arslan'ın sorusu üzerine de Erdoğan, ABD gezisinden söz ederek, gezinin çok verimli geçtiğini bildirdi.

Adalet Komisyonu Başkanı İyimaya'nın, ''kurumlar çatışıyor, başkanlar iyi anlaşıyor'' demesi üzerine de Yargıtay Başkanı Arslan, ''Biz kavga adamı değil, barış adamıyız. Hukukçuların görevi, dünyada ve ülkesinde barışı sağlamaktır. Hukukçular sorunları kavga ile değil, konuşarak çözer'' dedi.

CHP'Lİ ÖZYÜREK İLE SOHBET

Başbakan Erdoğan, resepsiyonda karşılaştığı CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek ile de sohbet etti. Erdoğan, Özyürek'e ''Benden 5 milyar aldı, ben ondan 2.5 aldım. 2.5 milyar da Yargıtay safhasında'' dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de ''2.5 milyarı alınca eşitleneceğiz. O zaman da CHP bütün komisyonlarda bize destek verecek'' diye espri yaptı.

GENELKURMAY BAŞKANI'NIN AÇIKLAMALARI

Erdoğan, bir gazetecinin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın DTP'lileri eleştirdiği noktalar bulunduğunu hatırlatarak, ''Siz de daha önce DTP'lileri belli noktalarda eleştirmiştiniz. Bir yorumunuz olacak mı?'' sorusunu, ''Ben bu konularda söylediklerimi parlamentoda dile getirdim. Düşüncelerimi söyledim. Aynı düşüncelerimin arkasındayım'' diye cevapladı.

Aynı gazetecinin, Genelkurmay Başkanının, durumun sorun olarak ve hukuk içinde çözülmesi gerektiğini söylediğini ifade ederek, ''DTP'nin performansı bir sorun teşkil ediyor mu gerçekten?'' sorusuna da Erdoğan, şu karşılığını verdi:''Ben konuşmanın metnini tam olarak görmüş değilim. Görmeden bir değerlendirme yapmam yanlış olur. Parlamentoya gelenler de hukuki bir süreç içinde parlamentoya gelmiş olan insanlardır. Yasalar içinde geldiler, yasalar dışında değil. Eğer yasa dışı bir şey varsa o zaman gereğini yapmak yargıya düşen bir şeydir. YSK bu konuyla ilgili olumsuz bir karar verdi mi?.. Vermedi.''

Erdoğan, ''bu konuda dokunulmazlık bir engel olarak karşınıza çıkarsa tutumunuz ne olur?'' sorusu üzerine, ''doğmamış çocuğa don biçmenin bir anlamı yok'' dedi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ VE REFERANDUM

Erdoğan, gazetecilerin, 21 Ekimde yapılacak Anayasa değişikliğine ilişkin referandumla ilgili sorusunu yanıtlarken de ''Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı seçildi. Bitti...'' diye konuştu.

Referandumla ilgili partisinin tavrının ne olacağı sorusunu cevaplarken Erdoğan, ''Yarın grup toplantısında açıklıyorum. Yarın konuşacağım.'' dedi.

Anayasa değişikliğinin TBMM'ye ne zaman sunulacağının sorulması üzerine de Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:''Başta siyasi partiler olmak üzere sivil toplum örgütlerinin, tüm üniversitelerin, tüm medya çevrelerinin yani anayasa ile ilgili sözü olan herkesin düşüncelerini alabilecek bir platform hazırlığı içindeyiz. Süratle onu bitirip, ondan sonra da internet sitemizde yayınlayacağız. Yayınladıktan sonra da buradan bütün eleştirileri alacağız. Bu eleştirilerin değerlendirmesini yapıp, ondan sonra teklifi Meclis Başkanına sunacağız.''

Erdoğan, ''Platform Meclis çatısı altında olabilir mi?'' şeklindeki soruyu cevaplarken de şunları söyledi:''Anayasa Komisyonuna gitmeyecek mi bu? Anayasa Komisyonu bütün partilerden oluşmuyor mu? Yani orada bir uzlaşma komisyonu da oluşturulsa sonra bunun gelmesi gereken yer neresidir? Anayasa Komisyonudur. Nihai çalışmayı yapacak komisyon Anayasa Komisyonu. Diğeri ise bir 'zaman kaybıdır' diye düşünüyorum. Anayasa Komisyonunda bütün gruplar düşüncelerini söyleyecekler. Zaten önceden biz siyasi partilerin düşüncelerini istiyoruz ki teklifimizi ona göre hazırlayalım. Değiştirilmesi, çıkarılması gereken, eklenmesi gereken maddeler varsa bunları da bu şekilde yapalım diyoruz.''

Erdoğan, bazı köşe yazarları ile de sohbet ederken yarın grup toplantısında anayasa çalışmaları ve referandumla ilgili bazı değerlendirmelerde bulunacağını söyledi.

SAMANYOLU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious