Başbakan Erdoğan: "Bu ülke kimseden emir almaz!"

Başbakan Erdoğan:
  • Giriş : 02.03.2008 / 19:14:00
  • Güncelleme : 02.03.2008 / 19:16:42

Erdoğan, kara harekatının sona erdirilmesiyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sınır ötesi harekatın ülke dışından gelen taleplerle sonlandırıldığı iddialarına karşılık, "Bu siyasi iktidar kimseden emir almamıştır ve de almaz, bu böyle bilinsin" dedi.

Erdoğan, AK Parti Ankara İl Gençlik Kolları 2. Kongresi'nde bir konuşma yaptı. Türk Ordusu'nun terör örgütünün imhasına yönelik Kuzey Irak'ta düzenlediği sınır ötesi harekatın ilgili kurumlarca uyum içinde yapılarak tamamlandığını söyleyen Erdoğan, "Bu süreci, askerimizle el ele omuz omuza birlikte götürdük" dedi.

Türkiye'nin sınır ötesi harekatı bir an önce sonlandırmasını isteyen ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Ankara temaslarının hemen ardından harekatın sona erdirilmesi, 'Türkiye, ABD istemediği için harekatı sonlandırdı' yönünde iddiaların gündeme gelmesine neden olmuştu.

Konuşmasında, bu tür iddiaları "spekülasyon' olarak niteleyen Erdoğan, "İnsaf dışı yakıştırmalar yapılıyor. Biri talimat verdi deniliyor. Bırakın bu işi bilenler konuşsun. Bu siyasi iktidar, kimseden emir almamıştır ve almaz. Bu böyle bilinsin. Biz, kimlerin kimler karşısında el pençe durduğunu, kimlerin kimlerden randevu talep edip alamadığını iyi biliyoruz" diye konuştu.

Sınır ötesi harekatta şehit olan askerler için Allah'tan rahmet dileyen Erdoğan, "Terörle mücadelemiz bitmedi. Terörle mücadeleye nokta konulmadı. Bu mücadelede, ne yapılması gerekiyorsa, bunları yapmaya kararlılıkla devam edeceğiz" dedi.

Terörle mücadelenin sadece askeri boyutu olmadığını da vurgulayan Erdoğan, "Terörle, siyasi iktisadi ve kültürel bütün boyutları ile mücadele etmeye aynı kararlılıkla devam edeceğiz" diye konuştu.

Terör örgütü üyelerine de seslenen Erdoğan, "Gelin analarınızın, babalarınızın yanına dönün. Onları daha fazla üzmeyin. Bu yanlıştan dönün" dedi. Erdoğan, terör örgütü üyelerini Türk Ceza Kanunu'nun 221. maddesinden faydalanmaya da çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious