Başbakan Erdoğan CERN'de

Başbakan Erdoğan CERN'de.8946
  • Giriş : 17.11.2008 / 20:49:00

İsviçre'nin Cenevre kentine gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkentteki en büyük deneyin gerçekleştirildiği CERN laboratuarlarını ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İnsan Hakları ve Medeniyetler İttifakı Salonu'nun yarın yapılacak açılış törenine katılmak üzere İsviçre'nin Cenevre kentine gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başkentteki CERN laboratuarlarını ziyaret etti.

Laboratuvarları, CERN Genel Direktörü Robert Aymar ile birlikte gezen Başbakan Erdoğan, burada California Üniversitesi Profesörü Samim Erkan'ın da bulunduğu Türk bilim adamlarıyla bir araya geldi. Ziyaret sonrası kısa bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan, CERN laboratuarlarından çok etkilendiğini, Türkiye'nin bundan böyle Ar-Ge'ye daha fazla yatırım yapacağını ifade etti.

Erdoğan, "Bizden önceki hükümetler Ar-Ge'ye gereken önemi vermediler. Hükümetimiz döneminde Ar-Ge'den vergi almamak ya da vergi
indirimi uygulamak gibi kanunları hayata geçiriyoruz" diye konuştu.

CERN Onur Defteri'ne de kısa bir yazı yazan Erdoğan, "Büyük hadron çarpıştırıcısı deneyinin bugüne kadar yapılan çalışmalarda olduğu gibi bilime yeni ufuklar açacağına ve insanlığa hizmet edeceğine inanıyorum. Türkiye, 1956 yılından bu yana gözlemci statüsünde CERN ile yakın işbirliği içindedir. Türk bilim adamlarının çeşitli projelerde görev almalarının hem CERN hem Türkiye için önemli fırsat olduğunu düşünüyorum. Mevcut işbirliğimizi devam ettirme ve daha da güçlendirme arzusunda olduğumuzu ifade etmek
isterim" ifadelerini kullandı.
Erdoğan, daha sonra Cenevre'deki Kempinsky Otel'de istirahata çekildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*