Başbakan Erdoğan CHP'yi eleştirdi

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bu CHP zihniyetinin hayatında halkıyla beraber olmak yok.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsminin 'halkçı' olmasından ya da 'halk' olmasından başka... Bu tabelada halk. Yoksa bunun halkla arası yok'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Kırıkkale'de ilk olarak Nur Camii'nde cuma namazını kıldı. Erdoğan, namazın ardından Başbakanlık'a ait otobüse binerek 41 tesisin açılış töreninin yapılacağı Cumhuriyet Meydanı'na geldi. Erdoğan, meydana gelişi sırasında çocuklara oyuncak ve akıllı ajanda dağıttı.

Başbakan Erdoğan, tesislerin açılış töreninde yaptığı konuşmada, hükümetin verdiği sözleri yerine getirdiğini belirterek, bunun mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını söyledi. Kendini devlet koridorlarına ve Ankara'ya mahkum eden bir hükümet olmadıklarını ve yurdun dört yanını dolaştıklarını kaydeden Erdoğan, şunları kaydetti:

''Biz neyle meşgulüz? Ana muhalefet ya da yavru muhalefet türü takımlar
neyle meşgul? Farkımız bu. Biz hizmete devam, onlar lafa devam.
Milletimize yalnızca ekranlardan, televizyonlardan ulaşmayı denemiyoruz.
Türkiye'yi bütün şehirleriyle, yediden yetmişe bütün vatandaşlarımıza çok daha sahici, insani bağlar kurmak suretiyle ulaşıyoruz. Başkaları kalpten kalbe ulaşan bu yolu görmez, göremez. Onlar zaten son 4 yılda Türkiye'nin nereden nereye geldiğini görmek istemiyor.

Hiç kimse görmek istemeyen kadar kör, duymak istemeyen kadar sağır değildir. Bu yüzden, siyaseti bir kör dövüşüne çeviriyor, Türkiye'yi bir kısır döngüye hapsediyorlar. Çözüm yerine çözümsüzlük, huzur yerine kriz üretiyorlar. Biz o anlayışları, düştükleri siyasi bataklık içinde kendi hallerine bıraktık. Biz onlarla uğraşmıyoruz. Milletimizin bizden istediği adalet ve kalkınma taleplerini yerine getiriyor, emek üretiyor, değer üretiyor, istihdam üretiyoruz. Türkiye'yi özlemini duyduğumuz müreffeh yarınlara ulaştırmak için var gücümüzle çabalıyoruz.Bizim alnımız ak, gönlümüz pak, vicdanımız rahat.''

MKEK'NİN YENİDEN YAPILANDIRILMASI

Daha önceden Kırıkkale'nin tek bir fabrikaya endeksli durumda olduğunu,
bugün ise bir çok alanda faaliyet gösterecek 17 fabrikanın açılışını yapacağını belirten Başbakan Erdoğan, bunun sevincini yaşadıklarını söyledi.

Kırıkkale'nin Başkente yakın olmasının sağladığı imkanlardan daha önce
yararlanamadığını, ancak AK Parti iktidarında bunun tersine döndüğünü kaydeden Erdoğan, Kırıkkaleli ve İç Anadolulu iş adamlarını Kırıkkale'ye yatırım yapmaya davet etti. Başbakan Erdoğan, ''Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'nun (MKEK) yeniden yapılandırılması bugünün şartlarına uygun üretim yapar hale getirilmesi gündemimizdedir'' dedi. Bu konudaki hukuki çalışmaların tamamlandığını bildiren Erdoğan, yeniden yapılandırma çalışmaları için kanun tasarısı hazırladıklarını dile getirdi.

Kırıkkale'de sadece sanayinin geliştirilmesi için değil, tarımın
geliştirilmesi için de yoğun çaba harcadıklarını belirten Erdoğan, tarımda yeni bir adım attıklarını söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu:

''Burada bir müjdeyi sizlere veriyorum. Yeni bir adım atıyoruz. Tarımda
biliyorsunuz doğrudan gelir desteği var. Bunun yanında, ürüne prim var. Şimdi ise tarımda isteğe bağlı olarak GAP ile başlatıyoruz. İsteğe bağlı olarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Ziraat Bankası, birlikte yağmurlama ve damlama sistemiyle açık kanalet sistemini kaldırıp kapalı sistemle bilgisayar istasyonlarını kurmak suretiyle yeni bir modern sisteme geçiyoruz ve bunun kredisini Ziraat Bankası veriyor. Doğrudan gelir desteğini alacak, ürüne primi alacak ve bu yatırımları gerçekleştirecek. İnşallah 1 Mayıstan itibaren ilk adımı Güneydoğu Anadolu'da
atıyoruz.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu sistemle verimliliğin artırılmasını, suda tasarruf edilmesini ve suyun buharlaşıp gitmesini engellemeyi hedeflediklerini söyledi.

KONUT MÜJDESİ

Başbakan Erdoğan, yaptığı konuşmada, TOKİ'nin faaliyetlerine de değinerek, hükümetin toplu konut alanında attığı adımlardan örnekler verdi. Vatandaşlara bir de müjde veren Erdoğan, 50 ilde ve 119 merkezde 34 bin 394 konutu satışa çıkaracaklarını, vatandaşların bu konutlar için eve girdikten sonra para ödemeye başlayacaklarını söyledi. Bu sistemden dar gelirli vatandaşların yararlanacağını kaydeden Erdoğan, vatandaşların 240 ay (20 yıl) vade ve 250 YTL taksitle bu
konutlara sahip olabileceklerini ifade etti.

Bu önemli adımın AK Parti'nin farkını gösterdiğini ifade eden Erdoğan, AK
Parti iktidarında şu ana kadar 230 bin konut yaptıklarını, bu sayının 2007 yılı sonu itibarıyla 250 bin adete ulaşacağını ve şu ana kadar bu konutlardan 130 bin adetini hak sahiplerine teslim ettiklerini aktardı.

TOKİ'nin yeni bir sisteme geçeceğini de kaydeden Erdoğan, TOKİ'nin Milli
Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapacağını ve ihtiyaç olan
yerlerde okul ve hastane inşa edeceğini bildirdi.

''BUNLARI BU HALK BİLSİN''

Başbakan Erdoğan, konuşmasında, CHP'ye yönelik eleştirilerde de bulundu. Erdoğan, şunları söyledi:

''Bu ülkede emekli, SSK'lı, Bağ-Kur'lu, yeşil kartlı hepsini bütün
hastanelerden yararlanır hale getireceğiz. Şu anda bazı eksiklerimiz yok mu? Var. Onları da gidereceğiz inşallah.Bakın, Sosyal Güvenlik Yasası'nı çıkardık. Enteresan, ana muhalefet partisi muhalefet etti. Anayasa Mahkemesi'ne gitti. Niye gitti? Çünkü biz diyorduk ki,
her doğan sigortalı doğacak. Emekçiden yana ya, işçiden yana ya, 'olmaz' dedi.

'Bunun altından Türkiye kalkamaz' dedi. Niye? Çünkü bunların, bu CHP zihniyetinin hayatında halkıyla beraber olmak yok. İsminin 'halkçı' olmasından ya da 'halk' olmasından başka... Bu tabelada halk. Yoksa bunun halkla arası yok. Öyle isminde 'halk' olmak, halkla beraber olmak değildir. Halkın derdiyle dertlenmektir. Ve dikkat ederseniz bunların sözleriyle özleri birbirine uymaz. Onun için de hep söylüyorum, biraz kızıyorlar buna ama, diyorum ki, bu ülkede bir dikili ağacınız
varsa nerede söyleyin, bunları bu halk bilsin. Yok.''

''HIZ AYNI İNANÇ AYNI''

Göreve geldiklerinde Türkiye'nin milli gelirinin 181 milyar dolar olduğunu
ve bu rakamı AK Parti iktidarının 400 milyar dolara çıkardığını ifade eden
Başbakan Erdoğan, 36 milyar dolar olan ihracatı da yıllık 85 milyar dolara
çıkardıklarını kaydetti.

Büyük Türkiye hayalini gerçekleştirmek için gece gündüz çalıştıklarını
belirten Erdoğan, el ele, omuz omuza verip bu hayali hep birlikte
gerçekleştireceklerini ifade etti.

AK Parti hükümetinden önceki DSP-MHP-ANAP hükümetini de eleştiren Erdoğan, ekonomiden örnekler vererek Türkiye'nin AK Parti hükümeti döneminde çok daha ileriye gittiğini söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bütün bunları söylerken bir iddia ortaya koyuyorum, diyorum ki bakınız
teslim aldığımız Türkiye'den geldiğimiz Türkiye'de geri mi gidiyoruz, ileri mi
gidiyoruz? Bize sandıkta bunun hesabını sorun. Ama ileriye gidiyorsak 'beraber yürüdük biz bu yollarda' diyeceğiz ve bu yola devam edeceğiz. Hız aynı, inanç aynı.''

''ALTISINI DA ATTIK''

DSP-MHP-ANAP hükümetinin enflasyonla mücadele edemediği görüşünü dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bunlar sıkıştıkça birin yanına bir sıfır koyan adamlar değiller miydi?
Sevgili vatandaşlarım, Türk Lirasının Değerini Koruma Kanunu var. Korudular mı? DSP-ANAP-MHP hükümeti durmadan sıfır koyuyordu. Ama biz bu altı sıfırın altısını da attık.

Dolar da Türk Lirası karşısında sürekli değer kaybediyor. Türk Lirası da
değer kazanıyor. Enflasyon patlamadı, enflasyon çatladı. Benim vatandaşımın cebinin içinde eli olanların eli çıkartıldı. Bunlar modern hırsızlardı. Çağdaş hırsızdı. Halkımızı bunlardan biz kurtardık. Olay bu...
Bakınız bazıları saçma sapan şeyler söylüyorlar, efendim 'Türkiye'yi
dışarıda peşkeş çektiler'. Türkiye'yi peşkeş çekenleri biz çok iyi biliriz,
onları biz çok iyi tanırız. Türkiye'nin dünyada zerre kadar itibarı kalmamıştı. Affedersiniz dünya ülkeleriyle masaya oturacak cesareti olmayan yöneticiler gördü bu ülke. O dönemler artık geride kaldı. Şimdi masaya oturup orada ülkemizin haklarını, ülkemizin her alanda itibarını öz güveniyle koruyan bir iktidar var Türkiye'de. Ve bu kendini neyle gösteriyor? Küresel sermayenin Türkiye'ye girmesiyle gösteriyor. Buraya gelip de on milyarlarca dolar yatırımı Türkiye'ye gelip yapanlar, bu yatırımı yaptığı zaman burada kimi çalıştırıyor? Apostol'u mu
çalıştırıyor? Apostol'u mu, George'u mu çalıştırıyor? Yoksa Ahmet'i mi
çalıştırıyor, Mehmet'i mi buna bakacaksın. Değerli kardeşlerim bakınız ne aldatan olacağız, ne aldanan olacağız.''

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından Devlet Bakanı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Nihat Ergün, Necati Çetinkaya, AK Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin, bazı AK Parti milletvekilleri, Kırıkkale Valisi Bahrettin Demirer, Belediye Başkanı Veli Korkmaz ve TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile 41 tesisin ortak açılışını yaptı.

Başbakan Erdoğan, TOKİ tarafından yapılan konutlardan satın alan bazı hak sahiplerine de anahtarlarını teslim etti. Konut sahipleriyle sohbet eden Erdoğan, hak sahibi bir çifte kaç çocukları olduğunu sordu. Erdoğan, tek çocuk yanıtı alması üzerine, ''Birde kalmıyoruz değil mi? Yola devam ha'' dedi.

Öte yandan, açılış töreninin yapıldığı meydanda bulunan ve Başbakan
Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmasını ima eden ''Seni orada görmek istiyoruz'' pankartı da dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious