Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı oluyor!

Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı oluyor!.66006
  • Giriş : 30.07.2008 / 11:17:00
  • Güncelleme : 30.07.2008 / 11:21:57

Ankara Anayasa Mahkemesinin kapatma davasına kilitlendi. İşte Ankara'daki şok iddialar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Sıcak Gündem" isimli bir sitenin yaptığı habere göre Ankara Anayasa Mahkemesinin kapatma davasına kilitlendi ve başta AKP olmak üzere tüm siyasi partiler kapatma davasına ve kapatma davasının sonuçlarına göre senaryolar üretilmeye başlandı.

Ankara'da hemen herkes kapatma davası ve sonrasında neler yapılabileceğini konuşuyor. Senaryolar üretiliyor. AKP'nin kapatılma ve kilit yöneticilerine siyaset yasağı getirilmesi akla yakın senaryo olduğunu düşünenler senaryolar yazıyor. Özellikle AKP'nin kapatılması ve parti yöneticilerine siyasi yasak getirilme olasılığı üzerinden yürütülen senaryoların en sürprizi ise Tayyip Erdoğan'a getirilecek siyasi yasağın ardından Cumhurbaşkanlığı makamına getirilmesi.

Köşe yazarlarının bile mantıklı bulup Fatih Altaylı'nın da köşesine taşıdığı senaryoya göre AKP kapatılırsa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül istifa ederek seçimlere girecek. Siyasi yasak gelmeyeceği için kurulacak AKP'nin devamı olan partinin başına geçecek.

Üretilen senaryoya göre, Tayyip Erdoğan'a siyasi yasak gelecek. Ancak, siyasi hayatı bir süre kesintiye uğrayacak olan Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçilmesinin önünde herhangi bir engel yok. Yani Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçimlerine girebilecek.

Bu noktadaki tek risk ise Tayyip Erdoğan'ın halkın seçeceği ilk Cumhurbaşkanı olup olmayacağı. Çünkü Anayasa Değişikliği yapıldığı için Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilecek. AKP kapatılırsa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tekrar siyasete dönerek AKP'nin devamında kurulacak partinin başına geçip başbakanlığa oynaması, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da Cumhurbaşkanlığı makamına taşınarak sorunun çözülmesi bugün için fantastik görünse de hayata geçirilmeyecek gibi görünmüyor.

Tayyip Erdoğan böyle bir senaryoya sıcak baktığı için halka iniyor. Göngören'de meydana gelen bombalı saldırıdan sonra olay yerine giderek vatandaşın arasına girmesi ve burada vatandaşla iç içe olması, cenaze taşıması yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanlığına aday olacağı için bu şekilde hareket ettiği konuşuluyor.

Senaryonun bu şekilde olup olmayacağını önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*