Başbakan Erdoğan Davos yolcusu

Başbakan Erdoğan Davos yolcusu.7251
  • Giriş : 28.01.2009 / 11:00:00

Tüm dünyayı sarsan ekonomik kriz gölgesinde İsviçre'nin Davos kasabasında toplanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

28 Ocak-1 Şubat 2009 arasında İsviçre'nin Davos kasabasında yapılacak olan ve "son 40 yılın en önemli ekonomik zirvesi" olarak nitelendirilen forumda, Türkiye'yi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki heyet temsil edecek.

Davos toplantılarına Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan da katılacak.

Ayrıca çok sayıda Türk iş adamı, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi de Davos Zirvesi'nde yer alacak.

REKOR DÜZEYDE DEVLET BAŞKANI KATILACAK

96 ülkeden, 2 bin 500 katılımcının yer alacağı Davos Zirvesi'nde, ilk kez rekor düzey olarak kabul edilen 41 devlet ve hükümet başkanı katılıyor.

Dünya ekonomisinin en büyük ikinci ekonomik krizinin yaşandığı bu dönemde, dünyanın önde gelen ekonomist, iş adamı, medya temsilcisi ve sivil toplum kuruluşu yetkilisi, krizden çıkış ve kriz sonrası dünya konusunda ortak akıl arayışı gerçekleştirecek.

KRİZDEN ÇIKIŞ İÇİN ELE ALINACAK KONULAR

Mevcut küresel ekonomik krizden nasıl çıkılabileceği ve yeni ekonomik düzenin ne olması gerektiğinin ana konu olarak yer alacağı Zirvede, küresel mali sistemin yeniden istikrara kavuşturulması ve ekonomik büyümenin yeniden canlandırılması konusu da ayrıntılı olarak tartışılacak.

Zirvede, kriz sonrası dünyasının yeni değerleri ve liderlik biçimleri ile bilim, teknoloji ve yenilikçi gelecek dalga ekonomik büyüme modelleri de ele alınacak.

YOUTUBE DAVOS ZİRVESİNDE

Bu yılki zirvenin bir yeniliği ise internet dünyasının en tanınmış video kanallarından YouTube ve MySpace'in yer alacak olması. Bu internet kanalları,
katılımcılara interaktif tartışma imkanı sağlayacak.

Davos Zirvesi'nde, geleneksel "Davos Ruhu" çerçevesinde, küresel ve bölgesel siyasi sorunlara ve çatışmalara da çözüm aranması bekleniyor.

ERDOĞAN BUGÜN İSVİÇRE'YE GİDİYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün başlayacak olan ve 1 Şubat'a kadar sürecek olan Dünya Ekonomi Forumu toplantılarına katılmak üzere bugün İsviçre'ye gidiyor.

Erdoğan, toplantılar çerçevesinde çok sayıda ülkenin devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Bu yıl düzenlenecek toplantıya 96 ülkeden yaklaşık 2 bin 500 kişinin katılması, 43 devlet ve hükümet başkanı ile 60 bakanın Davos'ta bulunması bekleniyor.

Dünyanın önde gelen şirketlerinden yaklaşık bin 400 üst düzey yöneticinin de katılması öngörülen toplantıların bu yılki teması, "Küresel Kriz Sonrasının Dünyasını Biçimlendirmek" olarak belirlendi.

Küresel mali krizin çeşitli yönlerinin ve çözüm yollarının ele alınacağı toplantılar çerçevesinde, "Ekonomi", "Jeopolitik", "Teknoloji ve Toplum" ve "İş Dünyası" ana başlıkları altında yaklaşık 200 konuda oturum ve toplantı düzenlenecek.

28-29 Ocak tarihlerinde Davos'ta bulunacak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Büyük Oyun Yeniden" (Küresel iktisadi durgunluğa karşın Kafkasların ve Orta Asya'nın stratejik ve ekonomik geleceği yeniden nasıl düzenlenecek) ve "Gazze: Ortadoğu Barışı İçin Model" (Gazze'deki kriz ve bunu çevreleyen belirsizlik ve Ortadoğu Barış Süreci'nin bir kez daha elden kaçmasını önlemek için ne yapılabilir?) konulu oturumlara katılacak ve Türkiye'nin görüşlerini dünya kamuoyuna anlatacak.

Davos toplantılarına Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan da katılacak.

Başbakan Erdoğan, Davos toplantısı çerçevesinde ekonomi ve finans çevrelerinin temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda ülkenin devlet ve hükümet başkanıyla da ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Erdoğan'ın, bugün itibariyle, Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Arnavutluk Başbakanı Sali Berisha, Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe Velez, İsviçre Konfederasyonu Başkanı Hans Rudolf Mertz, Orta Doğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ve ABD eski Başkan Yardımcısı Al Gore ile görüşmesinin kesinleştiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*