Başbakan Erdoğan: ''DSP, CHP'ye baston değneği oldu"

Başbakan Erdoğan: ''DSP, CHP'ye baston değneği oldu
  • Giriş : 05.07.2007 / 22:31:00

Erdoğan, ''DSP, CHP'ye baston değneği oldu. Her ikisine de MHP su taşımaya hazırlanıyor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Düzce mitinginde yaptığı konuşmada, DSP-MHP-ANAVATAN Hükümeti döneminde Bakanlar Kurulunun aylarca toplanamadığı zamanlar olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'nin bu ''sıkıntılı'' günlerden ''bereketli'' günlere geldiğini söyledi.

DSP-MHP-ANAVATAN Hükümeti döneminde 22 bankanın fona devredildiğini anlatan Erdoğan, şunları kaydetti: ''Bunların hepsi iflas durumunda zaten. DSP'yi millet sandığa gömdü. O dönemde MHP, DSP'nin değirmencisiydi, su taşıyordu DSP değirmenine. Şimdi DSP, CHP'ye baston değneği oldu. Her ikisine de MHP su taşımaya hazırlanıyor. Zannediyorlar ki bu millet su taşınmasına fırsat verecek. Vermeyecek. Onun için de ip atmak, ip atlamakla meşgul. Fakat bilmiyorlar ki 22 Temmuz'da millet kendilerine öyle bir ip verecek ki bu ip onların kirli çamaşırlarını milletimizin temizleyip kuruttuğu ip olacak. Çünkü bunların kirli çamaşırlarında 22 bankanın 40 milyar dolarlık faturası var. Bu faturayı Türk Milleti ödedi.''

Konuşmasında İmar Bankası'nın fona devredilmesine değinen Başbakan Erdoğan, Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan'a seslenerek, ''Şimdi çıkmış meydanlara dürüstlükten bahsediyor. Sen bu kadar dürüstsen önce babanın borçlarını öde. Eğer dürüstseler kaçmalarına gerek yok. Kardeşini de babanı da bu ülkeye getir yargılansınlar'' dedi.

Partilerin vaatlerini de eleştiren Başbakan Erdoğan, ''Televizyonlarda liderleri görüyorum. Aman Yarabbi ne atışlar yapıyorlar. Bekara karı boşamak kolay. Bunlar hiç sorumluluk almamışlar'' görüşünü dile getirdi.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: ''Türkiye'yi kendi menfaatleri için siyasi ve ekonomik girdapların içerisine sürükleyen, bu milletin dertlerine ilgi göstermeyen yönetimler oldu bu ülkede. AK Parti değişimdir, AK Parti dönüşümdür, gelişimdir. Artık Türkiye'de siyasetin odağında çıkar yok. Türkiye'de siyasetin odağında menfaat yok. Artık Türkiye'de siyasetin odağında insan var. Benim siyasetimde devlet önde değil, insan önde, devlet arkada. Önce devlet, sonra insan değil. Önce insan, sonra devlet. Şeyh Edebali'nin dediği gibi insanı yücelt ki devlet yaşasın. Biz Ankara'da oturma özürlü değiliz. Devleti yönetenler hiçbir zaman bulunduğu ülkenin başkentine mahkum olmaz. Mahkum olursan küçülür küçülür gidersin. Şu an bu benim 28. mitingim. Diğer partiler ise bölge toplantıları yapıyor. Biz ise il toplantısı yapıyoruz. Onlar 5-6 ili birleştiriyor. Toplanan kalabalık ile tek miting yapıyor.''

AK Parti Hükümetinin Türkiye'yi eğitim, sağlık, güvenlik ve adalet olmak üzere 4 temel ayak üzerinde yükseltmeyi hedeflediğini belirten Erdoğan, Hükümet'in bu alanlarda attığı adımlardan örnekler verdi. Tüm okullarda bilgisayar sınıfları oluşturulduğunu kaydeden Erdoğan, ''Neden bunlar bilişim teknoloji sınıflarını okullarda kurmadılar. Hani bunlar Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacaktı, ne oldu? Hani bunlar ilericiydi? Ne ilericisi be... Bunlar dört dörtlük gerici, gerici'' dedi.

Alandakilerden AK Partiye oy vermelerini isteyen Erdoğan, ''bu dönemde daha güçlü geliyoruz. Sizin tavrınız çok önemli'' diye konuştu.

Konuşmasında cumhurbaşkanlığı seçim sürecine de değinen Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ismi söylediğinde alandan protesto sesleri yükseldi. Erdoğan vatandaşları susturarak, ''Lütfen sevgili vatandaşlarım. Bakınız AK Parti'ye gönül vermiş olanlar demokrasi içerisinde ben inanıyorum ki kendi ahlak değerlerine uyarak en güzel cevabı sandıkta verir. Siz bunları yaparsınız. Çünkü sizler birilerinin meydanlarda bizlere yaptığı şekilde onların diliyle onlara cevap vermeyin. Çünkü biz farklıyız. Bizim cevabımız farklı olacak'' dedi.

CHP, DP ve Anavatan Partisinin cumhurbaşkanlığı seçimindeki tavrını eleştiren Erdoğan, ''Demokrat Parti Menderes'in ruhunu, Anavatan Partisi de Özal'ın ruhunu zedeledi'' görüşünü kaydetti. Vatandaşlara seslenerek demokrasi mücadelesini birlikte vermelerini isteyen Başbakan Erdoğan, ''Siz kimi istiyorsanız o Cumhurbaşkanı olacak, siz kimi istiyorsanız o başbakan olacak, siz kimi istiyorsanız onlar milletvekili olacak. Bunun dışı fasa fiso. Gerisi hikaye'' şeklinde konuştu. Anayasa Mahkemesinin Anayasa Değişikliği paketiyle ilgili olarak bugün verdiği kararı da değerlendiren Erdoğan, şunları söyledi:

''Az önce arkadaşlar Anayasa Mahkemesinin paketle ilgili kararını duyurdular. Aldığımız habere göre, gerek Sayın Cumhurbaşkanı'nın gerekse CHP'nin müracaatları ile ilgili kararı duyduk. İnşallah bu karar ülkemiz için hayırlı olur diyorum. Bundan sonraki süreci siyasi ve hukuki olarak gayet iyi değerlendirip milletimizin hayrına bir neticeye varmamız lazım.''

Başbakan Erdoğan, konuşmasında bir vatandaşın ''fındığı unutma'' diye seslenmesi üzerine, ''Ne yaparsan yap hiç kale alınmıyor. Şurada bölünmüş yollar yapılıyor, köy yolları yapılıyor, doğal gaz yapılıyor, toplu konutlar yapılıyor, Eğitim yapılıyor, sağlık yapılıyor. Her şey yapılıyor ama oradan bir ses 'ne yaparsan yap fındığı unutma' diyor'' dedi. Giresun mitinginde fındığa ilişkin gelişmeleri anlattığını belirten Erdoğan, fındık üreticisine kademeli fiyat uygulaması getirmeyi teklif ettiklerini ve bu konuda çalışmaların sürdüğünü söyledi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious