Başbakan Erdoğan: Ekonomik olarak sıkıntımız yok

Başbakan Erdoğan: Ekonomik olarak sıkıntımız yok.12123
  • Giriş : 28.04.2008 / 07:14:00
  • Güncelleme : 28.04.2008 / 00:10:51

Erdoğan: "Gözleri var göremezler, kulakları var duyamazlar, dilleri var konuşamazlar"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve Avrupa'da piyasaların çalkalandığını, Türkiye'de bu konuda sıkıntı olmadığını, iç ve dış pek çok gelişmeye karşın, hem vatandaşların hem de piyasaların olaylar karşısında soğukkanlı ve sağduyulu değerlendirme yaptığını belirterek, ''Gazeteleri okuduğunuz, televizyonları izlediğiniz, muhalefete dikkat kesildiğiniz zaman karşılaştığınız manzara bambaşka. Oysa demokratik ve ekonomik istikrarı gözetmek, memleket sorumluluğunu yüreğinde hisseden her kesim için büyük bir yükümlülüktür'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Çardak Havaalanı iç ve dış hatlar yeni terminal binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu yatırımın, Denizli'nin hava ulaşımını ciddi bir şekilde rahatlatacağını, ilin sanayi, ticaret, turizm potansiyelini artıracağını belirtti. 63 milyon YTL'ye mal olan terminal binasının, bölgenin iç ve dış hat hava ulaşım ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

''Ulaştırma altyapısı, enerji ve haberleşme, kalkınmanın temel altyapısıdır. 'Yol medeniyettir' diyoruz. Bunu boşuna konuşmuyoruz. İlk göreve geldiğimizde, daha görevi alır almaz, Aydın'da 125 kilometrelik Aydın-Denizli bölünmüş yolunun temelini attığım günü unutmuyorum. O temeli attık ve o gün söz verdik ve hamdolsun sözü de verdiğimiz tarihte yerine getirdik. Bütün bunlar iktidarımızın laf üreten bir iktidar olmadığını, iş üreten iktidar olduğunu göstermektedir. 2002 yılı sonundan itibaren hemen kollar sıvandı. Bütün Türkiye'de kara yolu, hava yolu, demir yolu ve deniz yolu taşımacılığının altyapısını geliştirmek için büyük bir atılım başlattık. Türkiye'nin tüm ana ulaşım güzergahlarını bölünmüş yollarla donatmayı hedefledik.

Cumhuriyet tarihinin en büyük kalkınma hamlelerinden olan KÖYDES ve BELDES projelerini hayata geçirmeye başladık. Ülkemizin artık hemen hemen Karadeniz'in bir kısmı hariç yolu olmayan köyü kalmamıştır, bu hale geldik. Şimdi buralarda soğuk asfaltı olan köylerimiz var. Bir taraftan sıcak asfalt, bir taraftan beton yol çalışmaları devam ediyor. Hava ulaşımını sadece sınırlı bir kesimin değil, bütün vatandaşlarımızın faydalanabileceği yaygınlığa ve ekonomik şartlara ulaştırmanın gayreti içinde olduk. Etkin şekilde kullanamadığımız deniz ulaşımını canlandırmanın gayreti içine girdik. Hepsinde ciddi mesafeler aldık. 2007 sonu itibarıyla Türkiye'de mevcut 13 bin 867 kilometre bölünmüş yolun 7 bin 800 kilometresini biz son 5.5 yılda yaptık. Hava ulaştırmasında mevcut havaalanlarını modernize ederek, 7 yeni havaalanı açarak, yılda 50 milyon yolcu kapasitesini 100 milyona çıkardık. Çardak Havaalanı'nın yıllık yolcu kapasitesi 2.2 milyon kişi.''

-''GÜVEN VE İSTİKRAR ŞART''-

Milletten aldıkları güçle, aynı azim ve kararlılıkla Türkiye'nin kalkınma mücadelesini sürdüreceklerini, bu konuda da kararlı olduklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, yaptıklarının kalıcılığı için güven ve istikrarın şart olduğunu, bugün gelinen noktada güven ve istikranın çok büyük öneminin bulunduğunun altını çizdi.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''ABD ve Avrupa piyasaları çalkalanıyor. Hamdolsun bizde bu noktada ciddi sıkıntılar olmadı. Bu tür sıkıntıları yaşamadık. Temel politik tercihlerinde dünya ciddi değişikliklere gidiyor. Bu süreç doğal olarak gelişmekte olan ülkeleri de etkiliyor. Geçmişte Türkiye de bu tür durumlardan en olumsuz etkilenen ülke olurdu. Türkiye krizler geçirirdi. 1990'lı yıllarda bunu yaşadık. 2001 krizlerini hatırlayın, neler çektik, yaşadık. Bugün iç ve dış pek çok gelişmeye karşın hem vatandaşlarımız hem de piyasalar bu olaylar karşısında, dünyadaki gelişmeler karşısında gayet soğukkanlı yaklaşıyor, sağduyulu değerlendirmeler yapıyorlar. Buna karşılık gazeteleri okuduğunuz, televizyonları izlediğiniz, muhalefete dikkat kesildiğiniz zaman karşılaştığınız manzara bambaşka. Oysa demokratik ve ekonomik istikrarı gözetmek, memleket sorumluluğunu yüreğinde hisseden her kesim için büyük bir yükümlülüktür.

Bu ülkede birkaç milyar dolarla ekonomik kriz çıkartıldığı dönem yaşandı ama o günler geride kaldı. Türkiye'nin ekonomik ölçeği çok büyüdü. Bu ülkenin ve insanların kendine güvenleri fevkalade güçlendi. Spordan sağlığa, eğitimden sanata kadar geçmişte uzaktan gıptayla baktığımız çok şey, istediğimiz an sahip olabileceğimiz mesafede duruyor. Kendi sınırlı mesafelerinde bile diken üstünde duran insanlarımız, bugün dünyanın dört bir yanını kuşatmış durumda. Bu öz güvenimizi muhafaza ettiğimiz sürece, üstesinden gelemeyeceğimiz sorun olamaz. Bedenleri bugünlerde yaşıyor olsa da zihinleri geçmişe takılmış olanlar, işte bunu göremiyorlar. Biz kimseye aldırmadan milletimizin rotasında yürüyüşümüzü sürdürüyor, ülkeye ve millete hizmet yolunda mücadelemize devam ediyoruz. Milletimizden aldığımız güçle, aynı azim ve kararlılıkla ülkemizin kalkınma mücadelesini sürdüreceğiz.''

Denizli'de havaalanı, süt ürünleri tesisi, spor salonu, alışveriş merkezi ve okul açılışları yapacağını belirten Erdoğan, bu açılışların heyecanını yaşadığını ifade etti. Erdoğan, ''Ama bunu bazıları gözleri olduğu halde göremezler, kulakları olduğu halde duyamazlar, dilleri olduğu halde konuşamazlar. Tartışmalar, sözler gelir geçer ama bu hizmetler ebediyen kalır'' diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasının ardından eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve beraberindekilerle Çardak Havaalanı'nın yeni terminal binasının açılış kurdelesini kesti.

Erdoğan, açılış töreninin ardından vatandaşlarla selamlaştı, çocuklara oyuncak dağıttı.

GEÇMİŞTE BİRKAÇ MİLYAR DOLARLA EKONOMİK KRİZ ÇIKARKEN ŞİMDİ SIKINTI YAŞANMIYOR

Başbakan Recep Tayyib Erdoğan, geçmişte birkaç milyar dolarla ekonomik kriz çıkarken şimdi ABD ve Avrupa'da piyasalarında çalkalanmalar yaşanmasına rağmen Türkiye'de sıkıntı olmadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Denizli Çardak Havaalanı iç ve dış hatlar yeni terminal binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Denizli'nin hava ulaşımını ciddi bir şekilde rahatlatacağını belirterek, "Havalanı Denizli'nin sanayi, ticaret, turizm potansiyelini artıracaktır. 63 milyon YTL'ye mal olan terminal binasının, bölgenin iç ve dış hat hava ulaşım ihtiyacını karşılayacak kapasitededir" dedi. Enerji ve haberleşmenin kalkınmanın temel altyapısı olduğunu belirten Erdoğan, "Yol medeniyettir diyoruz. Bunu boşuna konuşmuyoruz. İlk göreve geldiğimizde, daha görevi alır almaz, Aydın'da 125 kilometrelik Aydın-Denizli bölünmüş yolunun temelini attık. O gün söz verdik ve hamdolsun sözü de verdiğimiz tarihte yerine getirdik" diye konuştu.
Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük kalkınma hamleleri olarak değerlendirdiği KÖYDES ve BELDES projelerini hayata geçirmeye başladıklarını vurguladı. Erdoğan şunları kaydetti: "Ülkemizin artık hemen hemen, Karadeniz'in bir kısmı hariç, yolu olmayan köyü kalmamıştır. Buralarda soğuk asfaltı olan köylerimiz var. Bir taraftan sıcak asfalt, bir taraftan beton yol çalışmaları devam ediyor. Hava ulaşımını sadece sınırlı bir kesimin değil, bütün vatandaşlarımızın faydalanabileceği yaygınlığa ve ekonomik şartlara ulaştırmanın gayreti içinde olduk. Etkin şekilde kullanamadığımız deniz ulaşımını canlandırmanın gayreti içine girdik. Hepsinde ciddi mesafeler aldık. 2007 sonu itibarıyla Türkiye'de mevcut 13 bin 867 kilometre bölünmüş yolun 7 bin 800 kilometresini biz son 5,5 yılda yaptık. Hava ulaştırmasında mevcut havaalanlarını modernize ederek, 7 yeni havaalanı açarak, yılda 50 milyon yolcu kapasitesini 100 milyona çıkardık. Çardak Havaalanı'nın yıllık yolcu kapasitesi 2.2 milyon kişi.''

Başbakan Erdoğan, yaptıklarının kalıcılığı için güven ve istikrarın şart olduğunun altını çizerek, "ABD ve Avrupa piyasaları çalkalanıyor. Hamdolsun bizde bu noktada ciddi sıkıntılar olmadı. Bu tür sıkıntıları yaşamadık. Temel politik tercihlerinde dünya ciddi değişikliklere gidiyor. Bu süreç doğal olarak gelişmekte olan ülkeleri de etkiliyor. Geçmişte Türkiye de bu tür durumlardan en olumsuz etkilenen ülke olurdu. Türkiye krizler geçirirdi. 1990'lı yıllarda bunu yaşadık. 2001 krizlerini hatırlayın, neler çektik, yaşadık. Bugün iç ve dış pek çok gelişmeye karşın hem vatandaşlarımız hem de piyasalar bu olaylar karşısında, dünyadaki gelişmeler karşısında gayet soğukkanlı yaklaşıyor, sağduyulu değerlendirmeler yapıyorlar. Buna karşılık gazeteleri okuduğunuz, televizyonları izlediğiniz, muhalefete dikkat kesildiğiniz zaman karşılaştığınız manzara bambaşka. Oysa demokratik ve ekonomik istikrarı gözetmek, memleket sorumluluğunu yüreğinde hisseden her kesim için büyük bir yükümlülüktür" diye konuştu.

Geçen yıllarda Türkiye'de birkaç milyar dolarla ekonomik kriz çıkartıldığı dönem yaşandığını anlatan Erdoğan, "Ama o günler geride kaldı. Türkiye'nin ekonomik ölçeği çok büyüdü. Bu ülkenin ve insanların kendine güvenleri fevkalade güçlendi. Spordan sağlığa, eğitimden sanata kadar geçmişte uzaktan gıptayla baktığımız çok şey, istediğimiz an sahip olabileceğimiz mesafede duruyor. Kendi sınırlı mesafelerinde bile diken üstünde duran insanlarımız, bugün dünyanın dört bir yanını kuşatmış durumda. Bu öz güvenimizi muhafaza ettiğimiz sürece, üstesinden gelemeyeceğimiz sorun olamaz. Bedenleri bugünlerde yaşıyor olsa da zihinleri geçmişe takılmış olanlar, işte bunu göremiyorlar. Biz kimseye aldırmadan milletimizin rotasında yürüyüşümüzü sürdürüyor, ülkeye ve millete hizmet yolunda mücadelemize devam ediyoruz. Milletimizden aldığımız güçle, aynı azim ve kararlılıkla ülkemizin kalkınma mücadelesini sürdüreceğiz'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın konuşması esnasında gelen rüzgâr bir ara meydanı toz bulutu içinde bıraktı. Erdoğan, bunu yağmur yağacağına yorumladı.

Erdoğan, konuşmasının ardından eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Denizli Valisi Hasan Canpolat, Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, Denizli Milletvekilleri Mehmet Yüksel, Selma Aliye Kavaf, Mehmet Salih Erdoğan, Mithat Ekici ve beraberindeki heyetle Çardak Havaalanı'nın yeni terminal binasının açılış kurdelesini kesti.

Erdoğan, konuşması sonrasında bazı vatandaşlarla selamlaşırken, Çardak Özdemir Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'ne fabrika açılması istekleriyle karşılaştı. Erdoğan, diğer ziyaretlerinde olduğu gibi burada da çocuklara oyuncaklar dağıtarak sevindirmeyi ihmal etmedi.

YATIRIM YAPAN, ÜRETEN, İSTİHDAM OLUŞTURAN, ÇALIŞAN, KAZANAN, KAZANDIĞINI YENİDEN AYNI SÜREÇ İÇİN KULLANAN HERKESİN BAŞIMIZ ÜZERİNDE YERİ VARDIR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Yatırım yapan, üreten, istihdam oluşturan, çalışan, kazanan, kazandığını yeniden aynı süreç için kullanan herkesin başımız üzerinde yeri vardır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Denizli'nin Acıpayam ilçesinde özelleştirme sonucu devralınan ve modernize edilen Aysüt Süt Ürünleri tesislerinin açılış törenine katıldı. Erdoğan, konuşmasında, temelinde bir yem fabrikası bulunan ve son birkaç yılda yapılan 40 milyon YTL yatırımla modern bir süt ve yoğurt fabrikası haline gelen tesisin açılışında bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Tesisin 2007 yılı itibariyle 165 milyon YTL ciroya ulaştığını ve 440 kişiye doğrudan istihdam imkanı sağladığını belirten Erdoğan, tesisin bölgedeki 20 bin aileye de geçim olanağı yarattığına dikkati çekti.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin gelişmesi, kalkınması ve en büyük sıkıntısı olan işsisizlik sorununu aşması için bu tür tesislerin, her sektörde çoğalması ve ülke geneline yayılması gerektiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

''Her zaman ifade ettiğim gibi yatırım yapan, üreten, istihdam oluşturan, çalışan, kazanan, kazandığını yeniden aynı süreç için kullanan herkesin başımız üzerinde yeri vardır. Türkiye'nin asıl odaklanması gereken konunun bu olduğuna inanıyorum. Bunun için biz, evlatlarımıza okuyacakları okul, insanımıza çalışacağı iş, müteşebbisimize yatırım ortamı sağlamanın peşindeyiz. Bunun için biz, eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, enerjiden ulaştırmaya kadar her alanda altyapıyı geliştirmenin çabasındayız. Bunun içindir ki biz bütün dünyayı adım adım dolaşarak, ülkemizin haklı davalarını anlatmak, ihracat bağlantıları kurmak, finans ilişkileri geliştirmek uğraşısı içindeyiz.

Biz kendimizi içi boş tartışmalara değil, ülkenin ve milletin sorunlarına odakladığımız için geçtiğimiz 5.5 yılda onlarca yıla bedel hizmetler gerçekleştirdik. Gayri Safi Milli Hasılayı bu şekilde 230 milyar dolardan 659 milyar dolara çıkardık. Kişi başına düşen Gayri Safi Yurtiçi Hasılayı 3 bin 300 dolardan 5,5 yılda 9 bin 333 dolara yükselttik. Enflasyon bu sayede tek haneli rakamlara indi, ihracat bu şekilde yıllık 36 milyar dolardan 114 milyar dolara çıktı. Eğitimde, sağlıkta, toplu konutta, bölünmüş yolda, sosyal yardımlarda ve diğer tüm alanlarda yaptığımız çalışmaları en iyi sizler bilirsiniz, milletimiz bilir. Çünkü bunları günlük hayatınızda bizzat yaşıyor ve görüyorsunuz.''

-''MUHALEFETİN GÜNDEMİNDE BUNLAR YOK''-

Başbakan Erdoğan, muhalefetin ve başkalarının gündemine bakıldığında bu konuların hiçbirinin yer almadığının görüldüğünü söyledi.

Türkiye'nin, gerçek gündemine yoğunlaştığında ilerlediğini, siyasi çekişmelere dalıp gittiğinde zaman kaybedip gerilediğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam eti:

''Bütün bu açık gerçekler göz önüne alındığında, bir süredir anlaşılmaz ve akıl almaz bir şekilde ülkeyi kısır çekişme içine çekme gayretleri fevkalade hız kazandı. Biz her türlü olumsuzluğa rağmen soğukkanlılığımızı muhafaza ediyor, işimize bakıyoruz. Burada açtığımız tesisin heyecanı ve şevki bizi Ankara'da günlerce süren tartışmalardan çok daha fazla ilgilendiriyor. Az önce Denizli Çardak Havaalanı'nın açılışını yaptık. 1998'de temeli atıldı, ama biz göreve geldiğimizde henüz ortada bir şey yoktu ve yüklendik hamdolsun işi süratle bitirdik ve bugün de Çardak Havaalanı'nın açılışını yaptık.''

***

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokrasiyle ekonomi, özgürlüklerle refah, adaletle huzur, istikrarla gelişme arasında çok yakın ilişki olduğunu belirterek, ''Türkiye'nin bunlardan bir kısmı olmasa da hedeflerine ulaşabileceğini iddia edenler varsa kesinlikle hayal dünyasında yaşıyorlar'' dedi,

Başbakan Erdoğan, Denizli'nin Acıpayam ilçesinde özelleştirme sonucu devralınan ve modernize edilen Aysüt Süt Ürünleri tesislerinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, tüm gayret ve çabalarının Türkiye'nin gelişimi ve kalkınması için olduğunu belirtti.

Bu noktada evrensel değerlerin önemine işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu:
''Demokrasiyle ekonomi, özgürlüklerle refah, adaletle huzur, istikrarla gelişme arasında çok yakın gelişme vardır. Türk milleti olarak hedeflerimize ulaşabilmek için bunların hepsi bir arada yürüsün diye bu gayretler bu adımlar atılıyor. Bunlardan biri bozulduğunda, diğeri de sıkıntıya giriyor, onun için hepsine de sıkı sıkıya sarılmalıyız. Bu değerler sadece bize mahsus değil. Dünyanın kendimizi mukayese edebileceğimiz, örnek alabileceğimiz, gelişmiş ne kadar ülkesi varsa hepsi de bulundukları bu konumu, bu değerlere borçludurlar. Türkiye'nin bunlardan bir kısmı olmasa da hedeflerine ulaşabileceğini iddia edenler varsa kesinlikle hayal dünyasında yaşıyorlar. Değişime direnenlerin tek korkusu kendi imtiyazlı konumlarını kaybetmeleridir. Biz aynı azim ve kararlılıkla ülkemizi kalkındırmaya, büyütmeye, Atatürk'ün koyduğu çağdaşlaştırma hedefine ulaşma mücadelemize devam ediyoruz.

Değişim dediğiniz şey, Acıpayam'da bu fabrikanın açılmasıdır, değişim dediğiniz şey inşallah önümüzdeki bir kaç ay içinde burada Türkiye'nin dev bir süt tesisinin açılmasıdır. Değişim dediğiniz şey, Denizli'nin tek başına Türkiye'nin 1980'deki ihracatının tamamını gerçekleştirmesidir. Değişim dediğiniz şey, düne kadar haritada Türkiye'nin yerini bilmeyen küresel yatımcıların, bugün milyarlarca dolarlarını getirip bu ülkeye emanet etmeleridir. Bu ülkenin her bir ferdinin Amerikasından Afrikasına kadar dünyanın her bir yerinde iş yapacak güvene, cesarete ve birikime sahip olmasıdır. Sistemin topyekun insan ve hizmet odaklı bir anlayışa kavuşturulmasıdır. Toplumdaki her bir bireyin bürokraside, ticarette bilimde ve diğer tüm alanlarda zirveye bakabilmesinin yolunun açık olmasıdır. Biliyoruz ki Ankara'daki boş tartışmaların bini bir araya gelse, ne 440 kişi istihdam edebilir, ne de 20 bin aileye geçim kapısı açabilir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious