Başbakan Erdoğan eleştirilere yanıt verdi

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Tayyip Erdoğan Papa ile görüşmekten kaçındığı eleştirilerine yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aynı tarihlerde Letonya'nın Riga şehrinde yapılacak olan NATO zirvesine katılacağını açıklayan Başbakan Erdoğan, Papa 16. Benedict ile bu sebeple görüşemeyeceğini dile getirdi. Başbakan Erdoğan, "Ben Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak, programlarımı sayın Papa'ya göre düzenlemiş değilim. Benim programıma göre aynı tarihlerde Riga'daki NATO Zirvesi var." diyerek bu toplantıya katılacağını dile getirdi.
Başbakan Erdoğan dünyanın bir çok yerinden gelen medya yöneticilerinin buluştuğu "News Exchange" toplantısına katılarak konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Başbakan Erdoğan toplantıya katılan yabancı medya temsilcilerin sorduğu sorulara tek tek yanıt verdi. 301. maddenin kaldırılıp kaldırılmayacağından, sözde Ermeni soykırımı, Papa'nın Türkiye'ye yapacağı ziyaretten, İran'da yaşanan nükleer krize kadar çok farklı konularda gelen soruları yanıtlayan Başbakan Erdoğan, uzun süre ayakta kalınca oturması teklif edildi. Başbakan Erdoğan, bu teklifi "Hasta derler" şeklinde espri yaparak reddetti. Başbakan Erdoğan daha sonra oturmayı kabul ederek sorulara bu şekilde yanıt verdi. Alışıla gelmiş konferans ortamın dışına çıkılarak hazırlanan platformda başbakan Erdoğan ortada bulunan kürsüde etrafını daire şeklinde saran gazetecilere seslendi.

Bir katılımcı Başbakan Erdoğan'a Papa 16. Benedict'in Türkiye'ye yapacağı ziyareti hatırlatarak kendisi ile görüşme yapmaktan kaçıp kaçmadığını sordu. Başbakan Erdoğan, Papa'nın iki özelliği olduğu, bunlardan birinin din adamı olduğu diğerinin de devlet başkanlığı olduğunu dile getirdi. Papa'nın Türkiye'ye bu iki özelliğini kullanarak geldiğini belirten Erdoğan, "Ben Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak, programlarımı Sayın Papa'ya göre düzenlemiş değilim. Benim programıma göre aynı tarihlerde Riga'daki NATO Zirvesi var. Bu zirveye bütün NATO üyesi ülkelerin liderleri katılacak." şeklinde konuştu. Papa'nın kendi davetlisi olarak Türkiye'ye gelmediğini Cumhurbaşkanı ile görüşme yapacağını anlatan Başbakan Erdoğan, aynı zamanda birçok dini ayine katılacağını söyledi. Erdoğan, "Sayın Papa'ya göre ben Letonya'da yapılacak NATO Zirvesi'ni mi iptal edeyim? Biz de birçok ülkeye gittiğimizde bu tür şeylerle karşı karşıya kalıyoruz. Ben de tabii ki daha önce planlanmış olarak belirlenmiş bu resmi ziyaretimi yerine getirmek durumundayım. Yoksa Sayın Papa Türkiye'ye geliyor diye ben ülkemden kaçamam, asla öyle bir şey söz konusu olamaz. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

Bu konu ile ilgili medyada yanlış haberlerin yayınlandığından şikayet eden Başbakan Erdoğan, Türkiye'den NATO Zirvesi nedeniyle ayrılmasının Papanın ziyaretine bağlayanlar olduğunu belirterek, "Ne alakası var? Biz tam aksine ülkemize gelen siyasi liderlerinin hepsiyle gerek Cumhurbaşkanımızın davetiyle gelen, gerek Dışişleri bakanımızın, gerekse diğer bakanlarımızın davetlisi olarak gelenlerle görüşüyoruz. Ne kadar fazla derdimizi anlatabilirsek o kadar dünya ile bütünleşebiliriz. Bunun gayreti içerisindeyiz. Bizim kimseye karşı kin nefret gibi anlayışımız yoktur." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious