Başbakan Erdoğan: Filistin sorunu davamızdır

Başbakan Erdoğan: Filistin sorunu davamızdır.9234
  • Giriş : 13.11.2007 / 22:35:00

Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakanlık Resmi Konutu'nda Abbas ve Erdoğan'ın başbaşa başladıkları görüşmeye daha sonra Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da katıldı.

Erdoğan, yaklaşık 1 saat süren görüşmenin sonunda yaptığı açıklamada, dost ve kardeş Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'la ve heyetteki diğer kişilerle verimli bir görüşme yaptıklarını kaydetti.

Kendilerini Türkiye'de ağırlamaktan duydukları memnuniyeti özellikle ifade etmek istediğini belirten Erdoğan, "Orta Doğu barışının nirengi noktası bize göre, Filistin sorunun hallidir. Filistin sorunu, bizim bir davamızdır ve Filistin meselesinin çözümü için Türkiye olarak şu ana kadar nasıl ki elimizden gelenleri yaptıysak, bundan sonra da yine elimizden gelen tüm gayreti ortaya koymaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, görüşmede, Orta Doğu barışı ve Annapolis zirvesini, kendi ayakları üzerinde durabilecek bir Filistin'in nasıl olabileceğini ve bugün imzalanan Ankara Forumu'nun süratle uygulamaya geçmesi sürecini görüşme fırsatı bulduklarını bildirdi.
Ankara Forumu'nun uygulamaya geçmesiyle binlerce Filistinlinin iş imkanı bulacağına inandıklarını da ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "İçerideki kardeş kavgalarının halline yönelik Türkiye olarak biz neler yapabiliriz, bunu görüşme imkanımız oldu. Bu, benim vatandaşlarımı da yürekten yaralamaktadır. Bu konuda da elimizden gelen bütün gayretle çalışmaları sürdüreceğiz. Temennimiz odur ki, kardeşçe yaşamın atmosferi Filistin'de egemen olsun."

Haremüşşerif'le ilgili gönderilen heyetin hazırladığı raporu Mahmud Abbas'a takdim ettiğini söyleyen Erdoğan, bu raporu dün de İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e verdiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious