Başbakan Erdoğan: 'Genelkurmay'a takoz koymayız'

Başbakan Erdoğan: 'Genelkurmay'a takoz koymayız'.37231
  • Giriş : 16.06.2007 / 08:38:00

Erdoğan, "Kuzey Irak'a girmenin zamanlaması iyi yapılırsa çözüm olur." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "TSK, Kuzey Irak'a girmek istiyor da siz mi engel oluyorsunuz?" sorusu üzerine, "Genelkurmay'ın önüne engel, takoz koymayız" dedi.
Erdoğan, dün CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Liderler Zirvesi programında Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, CNN Türk İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Milliyet Gazetesi yazarı Taha Akyol, Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergun Babahan ile Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı'nın sorularını yanıtladı.

'Hükümet ön kesmiyor'

"Ordu Kuzey Irak'a girmek istiyor da siz engel mi oluyorsunuz?" sorusu üzerine Erdoğan şunları söyledi:

"Bizim Genelkurmay'ımızla, güvenlik güçlerimizle zaman zaman yaptığımız istişarelerde teröre yönelik olarak böyle bir engel koymamız düşünülemez. Bugüne kadar atılması gereken adımları attıysak, zamanı gelince yine atarız. Kararlıyız. Bizim yapabileceğimiz ne varsa eksik araç gereç her zaman hazırız. Diplomasi devam ediyor. Bizden engel, takoz koyma kesinlikle olamaz. Sınır ötesi operasyonla ilgili Meclis kararı gerekirse alınır. Atılması gereken adım olursa anında atarız. Meclis'i olağanüstü toplarız. Yeter ki o noktaya gelelim."

"Kuzey Irak'a girmek fayda getirir mi?" sorusu üzerine Erdoğan, "Zamanlaması çok önemli. Eğer zamanlaması iyi yapılırsa çözüm olur. Olmazsa iyi olmaz" dedi. Müşterek yapılması gereken şeyler olduğunu belirten Erdoğan, "Bölücü terör örgütünün propagandasını yapmasına engel olmamız lazım. Medya yöneticileri ve patronlarla bir araya gelmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

Oğlu Ahmet Burak Erdoğan'la ilgili askerlik raporu iddialarının sorulması üzerine sinirlenen Erdoğan, "Bir köşe yazarı yazdı. O köşe yazarı da bunu provokatif haber yapmakla meşhur olan bir dergiden aldı. Şahsım ve ailem hiçbir zaman bu vatana hizmet yolunda böyle bir alçakça, adi bir yola tevessül etmez. Çocuğumun bir rahatsızlığı vardı. Askerlik yaşı geldiğinde askeri hastaneye gitti. Askeri hastane elverişli olmadığına dair rapor verdi. Kasımpaşa'daki Deniz Hastanesi. ASAL Dairesi inceler, atılması gereken adım atılır. Olay bugünün olayı değildir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious