Başbakan Erdoğan: Geri adım atmayacağız!

Başbakan Erdoğan: Geri adım atmayacağız!.11391
  • Giriş : 28.06.2008 / 02:46:00
  • Güncelleme : 27.06.2008 / 23:57:29

Başbakan Erdoğan, Polis Akademisi mezuniyet törenine katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Türkiye demokrasiyi de, laikliği de, temel hak ve özgürlükleri de, çağdaş hukuk devleti anlayışını da bir arada yaşatabilme kapasitesine sahiptir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Polis Akademisi mezuniyet törenine katıldı. Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Polis Akademisi ve Güvenlik Bilimleri Akademisi'nin Türkiye'nin en seçkin kurumlarından olduğunu söyledi. Mezunları tebrik eden ve hayatlarının bundan sonraki dönemlerinde başarılar dileyen Erdoğan, mezunların bugünden itibaren Türkiye'nin en seçkin teşkilatlarından olan Emniyet Teşkilatı'nın birer üyesi olacaklarını dile getirdi.

Mezunların bugünden itibaren devlet ve millet adına çok önemli bir sorumluluğu yüklendiğini de belirten Erdoğan şöyle konuştu:

''Sizler, ayırım yapmaksızın bu ülkede her bir ferdin huzurunun ve emniyetinin teminatısınız. Sizler, ülkemizin milletimizin özgürlüğümüzün bağımsızlığımızın, geleceğe doğru kararlı adımlarla yürüyüşümüzün güvencesisiniz. Yine sizler, demokrasinin, millet egemenliğinin, cumhuriyetimizin temel niteliklerinin de muhafızısınız. Omuzlarınızdaki yükün ve sorumluluğun ne kadar ağır olduğunu çok iyi biliyoruz. Ancak şunu da unutmayınız. Sizler, bu milletin bu ülkenin gözbebeği olan bir kurumun, Türk Polis Teşkilatı'nın evlatlarısınız. Bu millet tarih boyunca sizlere inandı. Bu millet tarih boyunca sizlere güvendi. Bu millet en aziz değerlerini dahi sizlerin sayesinde emniyette hissetti. İşte bu yüzdendir ki, işimiz ne kadar ağır olursa olsun, sorumluluğunuz ne kadar büyük olursa olsun, görevinizi hakkıyla yerine getireceğinizi, emaneti hakkıyla koruyacağınızı biliyoruz. Buna kalpten inanıyoruz.''

-''DEMOKRASİYİ HER ŞEYİN ÜZERİNDE TUTACAĞIZ''

Türkiye'nin zor bir coğrafyada olduğunu vurgulayan Erdoğan, bu coğrafyada dengelerin çok sık değiştiğini ve istikrar ile istikrarsızlık arasında çok ince bir çizgi bulunduğunu ifade etti.

Bu durumun Türkiye adına bazı risklere de zemin hazırladığını kaydeden Erdoğan, savaşların, etnik çatışmaların ve terörün yanı başında bulunan bir ülkede yaşadığımızı dile getirdi. Erdoğan, ''Riskleri fırsatlara dönüştürmek tamamen bizim elimizde'' dedi.

Üç kıta arasında çalkantılı bir bölgede bulunan Türkiye'nin bir güven ve istikrar ülkesi olarak dünyaya anlamlı bir mesaj verdiğini vurgulayan Erdoğan, Türkiye'nin demokratik, laik, sosyal ve hukuk devleti olarak farklı ve seçkin bir yere sahip bir ülke olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin AB yolunda bir ülke olarak köprü görevi gördüğünü ve medeniyetlerin buluşmasında rol oynadığını belirterek, son 5,5 yılda demokrasi standartlarında, insan hak ve özgürlüklerinde, iç politika ve dış politikada özellikle de ekonomi alanında tarihi başarılar elde edildiğini anlattı.

Türkiye'nin elde ettiği başarıların altında istikrar ve güvenin yattığını kaydeden Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin gelecek hedeflerine ulaşmasında da aynı şekilde istikrar ve güvene ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''İstikrarsız ve emniyetsiz bir coğrafyanın yanı başında bir istikrar ve güven ülkesi olmak için bütün gayretimizle mücadele ediyoruz. Türkiye, demokrasi ve insan haklarında mesafe katettikçe, ekonomide de mesafe katediyor. Türkiye, iç ve dış politikada mesafe katettikçe, kalkınma ve huzur noktasında ileriye doğru mesafe alıyor. Türkiye, ekonomik alanda güçlendikçe, dünya genelinde itibarı artıyor. Sözü geçen bir ülke haline geliyor. Ağırlığı artıyor.

Geride bıraktığımız yıllar bize somut olarak gösterdi. Demokrasiyi her şeyin üzerinde tutacağız. Emniyeti, hukuku, adaleti her şeyin üzerinde tutacağız. Kalkınma mücadelesinden ilerleme azminden asla vazgeçmeyeceğiz. Bunların hiçbirini diğerinin alternatifi olarak görmeyecek, hepsini at başı olarak sürdüreceğiz. Ancak o zaman Türkiye'yi daha ileri noktalara taşıyabiliriz. Ancak o zaman Türkiye'yi arzu ettiğimiz ve özlediğimiz yarınlarla buluşturabiliriz. Demokratik, laik, ve sosyal bir hukuk devleti olan cumhuriyetimizin her özelliğini aynı hassasiyetle sahiplenecek, hiç birinden geri adım atmayacağız.

Geçmişte ülkemizde demokrasi ile güvenliğin birbirine feda edilebileceği gibi yanlış bir algı vardı. Sanki demokrasi gelişirse, güvenlik zaafa uğrar. Sanki özgürlüklerle güvenlik aynı hassasiyetle sürdürülemez gibi bir yanlış anlayış ortaya çıktı. Bu anlayış ve yaklaşımın Türkiye'ye hiç bir fayda sağlayamayacağını gördük, buna şahit olduk. Oysa şu 5,5 yıllık dönemde gördük ki, demokrasi geliştikçe ekonomi güçleniyor. Ekonomi güçlendikçe huzur artıyor, refah artıyor, demokratik standartlar daha da gelişiyor. Suç oranları ve göç azalıyor, terörün istismar ettiği sebepler azalıyor.

Türkiye demokrasiyi de laikliği de, temel hak ve özgürlükleri de çağdaş hukuk devleti anlayışını da bir arada yaşatabilme kapasitesine sahiptir. Bu kültür de bu anlayış da, bu azim ve kararlılık da milletimizde mevcuttur. Ancak bu şekilde dünyanın en büyük ilk on ekonomisi içinde yerimizi alabiliriz. Ancak bu şekilde küresel bir aktör, uluslararası bir oyuncu haline gelebiliriz ve yine ancak bu şekilde işsizliği, göçü, gelir adaletsizliğini, yoksulluğu, sefaleti ve terörü çözebiliriz.''

-''ESAS OLAN MİLLETTİR''-

Türk milletinin sıradan bir millet olmadığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, güvenlik güçlerinin emniyeti sağlamaktaki önemine değindi. Erdoğan, ''Sizler huzurumuzun emniyetimizin, güvenliğimizin koruyucusu, teminatı olduğunuz kadar bütün güvenlik güçlerimiz de, askerlerimiz de, jandarmalarımız da, demokrasinin laikliğin, insan haklarının millet hakimiyetinin de muhafızlarısınız. Tüm güvenlik birimlerimiz insan haklarından taviz vermeden, hukuk ve adaletten taviz vermeden emniyeti sağlamaya çalışıyorlar. Bunun zor bir görev olduğunu bütün milletim biliyor ve taktir ediyor'' dedi.

Zaman zaman kimi çevreler tarafından emniyet teşkilatının kıyasıya bir eleştiriye maruz kaldığına şahit olduğunu da kaydeden Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Böyle büyük bir teşkilat içinde zaman zaman hataların olumsuzlukların yaşanması doğaldır. Bu hataları, bu olumsuzlukları en aza indirmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz, göstereceğiz. Ancak, güvenlik birimlerimizin son dönemde gerçekleştirdiği onca başarılı çalışmaya rağmen, olumsuzlukların, hataların sürekli gündemde tutulmaya çalışılmasını da maalesef yadırgıyoruz. Bugün Türkiye'de işkence iddiaları artık gündemden düşmüştür. Faali meçhul cinayetler, kapkaçlar, uyuşturucu kaçakçılığı ve bir dizi asayiş sorunu neredeyse gündemden düşmüştür. Yine polisimizin gayretli çalışmaları sonucunda trafik kazaları ciddi oranlarda gerilemiştir. Bu olumlu çalışmalara rağmen güvenlik güçlerimizin vicdan ve insaf ölçüsünü aşacak derecede adeta hakarete varan seviyede eleştirilere maruz kalmasını doğru bulmuyoruz. Güvenlik güçlerimizi yıpratmaya çalışanlar gerek polisimiz, gerek askerimizle en başta karşılarında milletimizi bulacaklardır. Çünkü esas olan millettir ve milletin taktiridir.''

Emniyet teşkilatının imkanlarını yeterli bulmadıklarını ve bu imkanları daha ileriye taşıyacaklarını kaydeden Başbakan Erdoğan, bütün imkanları emniyet teşkilatı için seferber etmenin gayreti içinde olduklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious