Başbakan Erdoğan göz dağı verdi

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de birilerinin AK Parti'ye yönelik özel gayretleri olduğunu belirterek "Hiç bir AK Parti'li kendisine giydirilmek istenen özel gömlekleri giyemez, giymemeli" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan konuşmasında, ağırlıklı olarak dış politikaya değindi ve yurt dışı temasları hakkında bilgi verdi.

Ülkenin içerde artan gücünün yurtdışındaki itibarını da artırdığını söyleyen Erdoğan, ülke içerisinde ki istikrarın ekonomik ve diplomatik alanda gücün önemli etkenlerinden olduğunu belirtti.

Kendi iktidarları döneminde Türkiye'nin komşu ülkelerle olan ilişkilerin 4 misli arttığını söyleyen Erdoğan, mayıs ayında dünyanın değişik yerlerindeki 7 farklı ülkede gerçekleştirdiği ziyaretleri anlattı.

Başbakan Erdoğan, bu vesile ile Endenozya'da yaşanan depreme de değinerek depremin ardından açılan yaralı sarmak için Türkiye'nin elinden geleni yapacağını da kaydetti.

Attıkları siyasi, ekonomik ve diplomatik adımların birbirini tamamlayan bir yol haritası olduğunu ifade eden Erdoğan, " Sonuçta menzile varacak olan millettir" dedi.

Erdoğan, ekonomik refahın ve adaletin küreselleştirilmesi gerektiğini belirterek " Türkiye'nin amacı küresel barışı kalıcı hale getirmek, içerde de toplumun bütün katmanlarını sisteme katarak iç barışı güçlendirmektir" diye konuştu.

Konuşmasını diplomasi ve ekonomi ağırlıklı olarak sürdüren Erdoğan, "Düşman üretmeyi değil, dost kazanmayı amaç edinen bir politika izliyoruz. Sorunları barışcı yollardan çözen bir yol takip ediyoruz. Bu politikaları daha işlevsel hale getirmek için ekonomik ilişkileri de güçlendiriyoruz" şeklinde konuştu.

Erdoğan, AB sürecini desteklemenin güçlü bir Türkiye isteyen herkesin görevi olduğunu belirtti.

"Güvenlik ve refah ayrılmaz bir ikilidir" diyen Erdoğan, bunlardan birinin olmaması durumunda diğerinin de olmayacağının altını çizdi.

Başbakan Erdoğan, "Refah ve zenginlik için alışverişte bulunurken aslında ortak değerler için zemin hazırlıyoruz" dedi.

Batı toplumlarında giderek artan İslam düşmanlığının, İslam toplumlarında batıya yönelik yoğun bir tepki oluşturduğuna dikkat çeken Erdoğan, bu durumun toplumları birbirinden uzaklaştırdığını belirtti.

Neticede biz ve ötekiler tanımlamalarının ortaya çıktığını kaydeden Erdoğan, Medeniyetler İttifakı Projesi'ne de vurgu yaparak çatışma alanlarından kaçınılması gerektiğini vurguladı. Erdoğan "Biz farklı kültürleri zorla bir arada tutulabilecek düşman unsurlar olarak görmüyoruz" dedi. Erdoğan, Türkiye'nin AB üyesi olması durumunda batı ile İslam dünyası arasında köprü vazifesi göreceğini de ifade etti.


SSK VE BAĞ-KUR BORÇ YAPILANDIRILMASI UZATILDI


Başbakan Erdoğan konuşmasının sonunda, SSK ve Bağ-Kur borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin çalışmalarda sona gelindiğini açıkladı.

Yeniden yapılandırılmayla ilgili başvuru süresinin yarın sona erdiğini ifade eden Erdoğan, vatandaşlardan gelen talepler ve tarım kesiminde çalışanların da yararlanması amacıyla bu süreyi 1 ay uzattıklarını bildirdi.

Yeniden yapılandırmaya bugüne kadar 215 bini SSK'dan ve 612 bini Bağ-Kur'dan olmak üzere toplam 827 bin kişinin başvurduğunu kaydeden Erdoğan, 7.5 milyar YTL'lik prim alacağının yeniden yapılandırıldığını belirtti.

Başbakan Erdoğan, bu miktarın 1.15 milyar YTL'lik kısmının ise tahsil edildiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious