Başbakan Erdoğan grup toplantısında konuştu

Başbakan Erdoğan grup toplantısında konuştu.12908
  • Giriş : 04.03.2008 / 22:53:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:44:24

Erdoğan kapatılacak belediyelerin çalışanlarının mağdur edilmeyeceğini müjdeledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında milletvekillerine seslendi..
Erdoğan TSK'nın zorlu kış şartlarında gerçekleştirdiği operasyonun başarılı olduğunu vurgulayarak, "Bir diğer başarı sivillere zarar gelmemiş, tek bir sivil hayatını kaybetmemiştir" şeklinde konuştu.

Askerlerin geri çekilmesinden haberi olmadığına dair iddiaları da yanıtlayan Erdoğan "Herhalde dönüş işlemi davul zurna ile duyurulamaz" dedi.

Kuzey Irak'a yapılan harekatın politika malzemesi yapılmaması gerektiğini belirten Erdoğan Baykal'a seslenerek, "Baykal oydan daha çok önemli şeyler olduğunu ne zaman öğrenecek. Bu konudan gelecek oyu Allah bize nasip etmesin" dedi.

Erdoğan kara harekatının siyasi sorumluluğunun tamamen kendilerine ait olduğunu belirterek, "Kimse ordumuza eleştiri yapıp Silahlı Kuvvetleri yıpratmasın. Harekat TSK ile mükemmel bir işbirliği içinde yapıldı. Kara ve hava harekatı ve askeri önlemler teknik konulardır. Hükümetimiz sınır ötesi operasyon yetkisini Meclis'ten almış, Ordumuz da bu konuda görevlendirilmiştir" şeklinde konuştu.

İsrail'in şiddeti kabul edilemez
Başbakan, İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği operasyona da değinerek, "İsrail'in Filistin'deki şiddeti kabul edilemez. Filistin halkına her zaman yardım edeceğiz "dedi.

Belediyeler yasa tasarısı


IFrame

 

Başbakan konuşmasında yerel yönetimlerde yapılacak değişiklikler hakkında bilgi verdi. Başbakan Erdoğan belediyeler yasa tasarısı hakkında şu şekilde konuştu:

-Belediye başkanlığı yapmış biri olarak bu açıklamayı yapıyorum. Bizler yerel yönerimlerimizi demokrasinin halkla bütünleşme aracı olarak görüyoruz.

-Katılımcı anlayışın gelişmesi için yerel yönetimlerin güç kazanması gerekiyor. Bunları siyasi rant için yapmıyoruz, tüm bunları ülkemizi belediyecilikte de çağdaş medeniyet seviyesine çıkarmak için yapıyoruz.

Başbakan yeni yasa tasarısını eleştiren siyasilere de cevap verdi:

-Bazı siyasi parti liderlerinin politikalarımız hakkında kamuoyunu yanlış bilgilendirmesi doğru değil. Yerel yönetimlerimizi daha etkin ve verimli hale getirmemiz şart. Belediyelerde yapacağımız değişiklikler oy kaybı taşımamaktadır.

-Yapılacak düzenleme mahalli idareleri rahatlatacak bir düzenlemedir. Vegi ve harçlar yeniden düzenlenip uygulama kolaylaştırılacaktır.

-Belediyeler 5 gruba ayırılacak ve vergi yükü, gelişmişlik durumuna göre düzeltilecek. Bürokrasi ve kırtasiye harcamalarını da büyük ölçüde kaldırıyoruz.

-Büyükşehir belediye teşkilatları içinde yer alan belediyeler, şehirleşme konusunda yetersiz. Rasyonelleşme çabası küçük beldelerde değil büyükşehirlerde de gereklidir. Büyükşehirlerin kent bütünlüğünün sağlanması için sınırları da genişlemiştir. Bu kanun mevcut yapının aksayan yönlerini inceleyerek hazırlanmıştır.

-Büyükşehirlerde ilk kademe belediyeleri olmayacak. Bizi siyasi rant peşinde olmakla suçluyorlar. Ancak onlar ülkemizin çağdaşlaşmasından korkuyorlar. Siz hangi belediyeyi aldınızda çağdaşlaşma için ne yaptınız?

-Hizmet veremeyen küçük belediyeler ancak halkın sırtında yük olur. Vatandaş ile devletin ilişkisinde yegane ölçü hizmettir.

Başbakan kapatılacak belediyelerin başkanlarına da koltuklarından oldukları için üzülmemeleri gerektiğini, hizmet yarışı içerisinde olmak istiyorlarsa ilçe belediye başkanlığı için mücadele etmeleri gerektiğini söyledi.

-Ak Parti hizmet etmeyi amaç edinmiştir. Yerel yönetimler yeni yapısı ile halkımıza daha iyi hizmet edecektir. Tasarıda sadece nüfus kriteri değil, coğrafi şartlar da esas alınmıştır.

-Çalışanlarımızın özlük hakları korunacak ve hiç kimse mağdur edilmeyecek.

Erdoğan kendilerini seçim yatırımı yapmakla suçlayan siyasi liderlere ise şöyle cevap verdi:

"Diyorlarki yerel seçimler yaklaşıyor diye AK Parti atılım yapıyor. Bunu söyleyenler zamanında köylere belde, beldelere ilçe, ilçelere belediye olma sözü vermediler mi? Kapatılacak belediyelerin yüzde olarak büyük çoğunluğu zaten Ak Partili belediyeler. Amacımızın hizmet olduğu burdan da anlaşılabilir"

-Ak Parti hükümetlerinin popülizmle işi yoktur olmayacaktır, hizmeti esas alıyoruz.

HABER AKTUEL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious