Başbakan Erdoğan: "Hiçbir yerden icazet almayız"

Başbakan Erdoğan:
  • Giriş : 27.10.2007 / 12:52:00

Tayyip Erdoğan, batılı ülkelerin terörle mücadelede samimi olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, batılı ülkelerin terörle mücadelede samimi olmadığını belirterek, "Eğer samimi olsalardı. Bu teröristleri kendi ülkelerinde barındırmaz. Bunları sahibine teslim ederlerdi." dedi.

İstanbul'da, Türkiye İş Kadınları Derneği'nce düzenlenen ''Geleceğe Bakış Kazanılmış Dersler'' konulu sempozyumun açılışında konuşan Erdoğan, önemli mesajlar verdi.

Erdoğan şöyle konuştu:

AVRUPA ÜLKELERİ TERÖRLE MÜCADELEDE SAMİMİ DEĞİL

Terörle mücadele ettiğini söyleyen batılı ülkeler bunda semimi değiller. Eğer samimi olsalardı. Bu teröristleri kendi ülkelerinde barındırmaz. Bunları sahibine teslim ederlerdi. Yargıya çıkarıp yargıladıktan sonra tutuksuz olarak yargılanmak suretiyle teröristin başka Avrupa ülkesine oradan da Kandil dağına geçtiğini görüyoruz. Bunların belgelerle kendilerine veriyoruz. Ne yazık ki her hangi bir düzelmenin olmadığını görüyoruz. Bunları yüzlerine çok açık net söylüyoruz.

TERÖRLE MÜCADELEDE SINIRLARIMIZ İÇİNDE KAPALI KALMADIK

Biz bugüne kadar hep samimiyetimizi gösterdik. Terörle mücadele içinde sınırlarımız içinde kapalı kalmadık. Afganistan'da ordumuz görev aldı. Niçin küresel barışa hizmet edelim. Biz bunun gayreti içindeyiz. Şunu çok iyi bilmeliyiz ki herkesin güven ve huzur içinde olmadığı bir dünyada kimse kendini güvende göremez. Yoksullukla terörle giderek küreselleşen sorunlarla samimi bir mücadele yürütmek zorundayız.

KOMŞULARIMIZLA HEP DÜŞMANDIK

Komşu ülkelerimizin tamamıyla aramızda düşmanlık vardı. Şuanda biz bu ülkelerin hepsiyle barış içerisindeyiz. Artık birbirimizle olan münasebetlerimiz çok farklı bir konumda. Şuanda Rusya neredeyse Türkiye'ye gelen turist sayısında bir numaraya çıktı. Bu münasebetler olmasaydı bu duruma gelebilir miydi?

GELECEĞİMİZİ BİZ TAYİN EDERİZ

Eğer bir yerlerden icazet alacak olsaydık. Bunları yapamazdık. Biz bu ülkelere giderken ardından niye bu ülkelere gidiyorsun diye mektuplar geliyordur. Bizim geleceğimizi biz tayin ederiz. Bu mektupları gönderenler bu mektupları bize göndermiyordur. Kendi egemenliğini teyit için bunlar gönderiyorlardı. Biz birilerinin egemenliği için değil kendi egemenliğimiz için bu adımları attık. Atmaya devam edeceğiz.

TÜRKİYE'NİN İÇİNDE OLMADIĞI HİÇBİR PROJE BAŞARIYA ULAŞAMAZ

Türkiye'nin içinde olmadığı hiçbir projenin başarıya ulaşma şansı yoktur. Geçmişten ders almayanlar bugünde Türkiye'ye rağmen bir takım projeleri hayata geçirmeye çalışmaktadırlar. Buna stratejik ortağımız ABD'de dahil. Irak'ta Türkiye devamlı dışarıda bırakılmak istendi. Çözebildiler mi. Çözemediler. Bu iş bizim ihtisas alanımıza girer. Burada biz her türlü görevi üstlenmeye hazırız. Ama ney yazık ki bu yaklaşımları göremiyoruz. Türkiye'nin önerileri kısır çıkarların değil, binlerce yıllık bir ferasetin ve engin tecrübenin sonucudur. Osmanlı'nın hakim olduğu coğrafyada bugün kurulmuş olan devlet sayısı 24'tür. İnsanların yüzlerce yıl barış içinde yaşadığı bu toprakların en çok sorun yaşanan yerler haline gelmesi düşündürücü değil mi. O gün yoktu ama bugün var. Tek isteğimiz geçmiş tecrübelerden ders çıkarak. Huzur içinde bir bölge oluşturmak.

TERÖRİSTLERE SAHİP ÇIKARAK BİR YERE VARILMAZ

Terörü ben iki başlıkta ele almak istiyorum. Terörizm ve terör. Terörizm ulusal değildir, uluslararsıdır. Uluslar arası kaynaklar devamlı terörü desteklemektedir. Ülkemizdeki terör örgütü en büyük para kaynaklarını maalesef Türkiye'nin dışından karşılamaktadır. Avrupa'daki uyuşturucu kontrol eden güçlerin arasında terör örgütü vardır. Terör örgütü bizim Kürt vatandaşlarımızın temsilcisi olamaz. Olamamıştır da. Benim patimin içinde 50'yi aşkın Kürt kökenli milletvekilim var. Bizim böyle bir sorumuz. Yok. Tek aşkımız ülkemizin 780 bin kilometre karelik vatan toprağında birlik ve beraberliğimizi sağlayabilmektir. Doğu ve Güneydoğu'ya 8.5 katrilyon yatırım yaptık. Bunlar devam edecek. Yolu olmayan suyu olmayan, telefonun internetin ulaşmadığı bir köy kalmayacak.

Teröristlere sahip çıkarak bir yere varılmaz. Teröriste göz yumanlar bile kanlı cinayetlere ortak oluyorlar demektir. Terörizmin hiçbir çeşidine müsamaha göstermemeliyiz. Yoksa bunun bedelini hep beraber öderiz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious