Başbakan Erdoğan ilk yorumunu yaptı

Başbakan Erdoğan ilk yorumunu yaptı.11436
  • Giriş : 07.04.2009 / 14:24:00

Erdoğan, Sultanahmet Camisi'ni ziyaret eden Obama'yı uğurladıktan sonra tarihi ziyaret ile ilgili ilk yorumunu yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyaretiyle, iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemin başladığına inandığını söyledi.

Erdoğan, Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi'ni ziyaret eden Barack Obama'yı uğurladıktan sonra, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile yürüyerek ''Tarihi Sultanahmet Köftecisi''ne geldi.

Başbakan Erdoğan, yemeğin ardından çıkışta kendisini bekleyen vatandaşları selamladı. Bu sırada grup içerisindeki bir çocuğa korumaları yardımıyla ulaşan Erdoğan, çocukla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra basın mensuplarının, ABD Başkanı Obama'nın Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi ziyaretlerine ilişkin sorularını cevaplandıran Başbakan Erdoğan, gerek Ayasofya, gerekse Sultanahmet'in kendi mimari özellikleri içinde ABD Başkanı Barack Obama'yı çok etkilediğini bildirdi.

Obama'nın, yarım günlük bir gezisinin İstanbul'u tanımaya yetmeyeceğini, İstanbul'u çok daha farklı şekilde gezmek gerektiğini yanındaki arkadaşlarına ifade ettiğini öğrendiğini kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İstanbul büyük bir yer. Öyle yarım günde, bir günde gezilecek bir yer değil. Ben mutlu ayrıldığına inanıyorum. Güzel anılarla ayrıldığını ifade etti. Türkiye-Amerika arasındaki ilişkiler konusunda yeni bir dönemin, sürecin başladığına inanıyorum. Çok daha farklı bir dönemin başladığına inanıyorum.''

Başbakan Erdoğan, daha sonra güvenlik çemberinin arkasında kendisini bekleyen vatandaşların yanına gitti. Vatandaşlarla tokalaşan Erdoğan, yabancı turist bir aileyle fotoğraf çektirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*