Başbakan Erdoğan: İnsanlık dışı

Başbakan Erdoğan: İnsanlık dışı.7308
  • Giriş : 05.05.2009 / 14:40:00

Başbakan Erdoğan, Mardin'deki saldırı ile ilgili açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mardin'deki saldırının bir terör saldırısı olmadığını, 2 aile arasında husumetten kaynaklandığını belirterek, "Bu çocuklara silah doğrultmak, bu insanları katletmek kelimelerle ifade edilemeyecek kadar menfurdur, insanlık dışıdır." dedi.

Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmasında, Mardin'de yaşanan insanlık dışı saldırının neden olduğu üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, "Bildiğiniz gibi Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyündeki bir düğün merasiminde yapılan saldırı sonucu 17'si kadın, 6'si çocuk, 21'i erkek olmak üzere 44 vatandaşımız hayatını kaybetti. 3 vatandaşımız ise şu anda yaralı. Olaydan hemen sonra gerek güvenlik güçlerini ve sağlık ekiplerini Bilge köyüne göndermek suretiyle yakın takiple süreci izlemeye başladık." dedi.

Gece geç saatlere kadar süreci izlediğini ifade eden Erdoğan, "İçişleri, Tarım ve Adalet bakanımız ile Mardin milletvekillerimizle Mardin'e gitmek suretiyle vatandaşlarımızla hemhal oldu. Gerekli bilgileri olay yerinde aldık." diye konuştu.

Erdoğan, şu ana kadar saldırının bir terör saldırısı olmadığı, 2 aile arasında husumetten kaynaklandığı yönünde olduğuna işaret ederek, konuşmasına şöyle devam etti: "Bunlar bizim acımızı hafifletmiyor. Zira düğün yapan bir mutlu anı yaşayan insanlara, namaz kılan insanlara, hatta bir yaşındaki çocukta var. Bu çocuklara silah doğrultmak, bu insanları katletmek kelimelerle ifade edilemeyecek kadar menfurdur, insanlık dışıdır. İçişleri Bakanımın verdiği bilgelere göre 8 zanlı gözaltına alındı. Zanlılarla ile ölenlerin soyisimlerinin aynı olması da cinayetin acımasızlığını bir kat daha artıyor. Hiçbir töre, hiç bir gelenek, hiç bir anlayış bu katliamı maruz gösteremez. İnsanlık nasibini alamamış saldırganlar hiç bir gerekçenin arkasına sığınamaz. Ben inanıyorum ki bu vicdan bu acıyı dindirmemelerine müsaade etmez. Eğer varsa. Bu olay tabii ki Türkiye'de çok farklı yankı uyandırıyor. Oda olumsuz bir gelenek anlayışının töre, töre, töre diyerek yıllar yılı ülkemizdeki yanlış anlayışın ödettiği bedelin bu da çok acı, açık ve net faturası olmuştur. Bu olay dolayısıyla ülkemizdeki üniversiteleri, sivil toplum kuruluşlarını, eğitim kurumlarını, kanaat önderlerini göreve davet ediyorum. Bu tür olayların orta ve uzun vadede tekrar yaşanmaması için herkes sorumluluğunu yerine getirmelidir. Çok farklı yankı uyandırıyor. Olumsuz gelenek, töre, töre diyerek yıllar yılı ülkemizde yanlış anlayışın çok acı net faturası olmuştur. Herkes toplumsal sorumluğunu yerine getirmelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*