Başbakan Erdoğan; 'İpleri koparmayın!'

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Laricani'ye "İpleri koparmayın" uyarısında bulundu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gül-Laricani görüşmesinde MGK Genel Sekreteri Yiğit Alpogan da hazır bulundu. Laricani'nin Gül ile görüşmesi 1 saat 15 dakika, Erdoğan ile görüşmesi ise yaklaşık 50 dakika sürdü. Görüşmelerden görüntü alınmasına izin verilirken, taraflarca görüşmelere ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.
Edinilen bilgiye göre görüşmelerde İran'ın en etkin zümresi olan Dini Liderliğin de önemli bir üyesi olan Laricani'ye "Şeffaf olun, durum ciddi" mesajı verildi. Görüşmelerde, Türkiye'nin görüşleri açıkça ifade edildi. Türkiye'nin gitgide bir krize dönüşen hadise için kaygılandığı iletildi. ABD'nin ciddi olduğu hatırlatılarak meselenin öneminin kavranması istendi. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun mutlaka ikna edilmesi gerektiği söylenerek, ajans ikna edilmedikten sonra başkalarını inandırmanın zorluğuna dikkat çekildi. Laricani'ye "Sorunun diplomatik yollardan çözülmesininin yolunu siz açın" denilirken, dünyanın İran'a karşı ortak bir tavra yöneldiğine dikkat çekildi.Türkiye'nin komşusu İran'ın zarar görmesini asla istemediği vurgulanarak, "Bugüne kadar gerekli ekonomik birikimi, enerji kaynaklarınızdan yaptınız bunu halkınızın yararına harcayın" denildi. Laracani'ye Irak örneği de hatırlatılarak "Sinir harbine girerseniz çok kaybedersiniz" denildi.

Ali Laricani ise gerek Gül'e gerekse Başbakan Erdoğan'a "Bizim söylediklerimize inanın" dedi. Nükleer silah konusunda fetvaları olduğunu ve hiçbir şekilde nükleer silah peşinde olmadıklarını savunan Laricani, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na karşı şeffaf olmadıkları haberlerinin yalan olduğunu belirtti. Asıl meselenin Müslüman ülkelerin teknolojiye ulaşmasına engel olduğunu savunan Laricani, "Bizim samimiyetimizi karşı tarafa anlatmak hususunda bize en çok siz yardımcı olabilirsiniz" mesajını verdi.

Görüşmelerde, Kuzey Irak'taki PKK meselesi ile Irak meselesi ele alındı. Laricani, ABD"nin PKK konusunda Türkiye'ye karşı samimi olmadığını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious