Başbakan Erdoğan: 'İstikrar sürecek'

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi kriz noktasına getiren bankacılık sektörünün, bugün sürekli bir gelişme içinde olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Recep Tayyip Erdoğan, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nın (VOB) 2. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, iktidarları öncesi son derece kötü durumda olan ve Türkiye’yi kriz noktasına getiren bankacılık sektörünün, bugün sürekli bir gelişme içinde olduğunu ve artık önünü görebildiğini bildirdi. Ekonomide de buna paralel iyileşmelerin yaşandığını ifade eden Erdoğan, geçmişte kredi kullanmak isteyenlerin bankaların kapısını aşındırırken, bugün bankaların piyasaya kredi vermek için birbiriyle yarıştıklarını anlattı.

Erdoğan, Halk Bankası’nca kullandırılan kredi miktarının 150 milyon YTL’den, 2 milyar 362 milyon YTL düzeyine gelmesini örnek göstererek, bu iyileşmelerin ve gelişmelerin hız kesmeden süreceğini kaydetti. İyi yöndeki bu gelişmelere karşın Türkiye’de finans sektörüne hasmane tutum içinde olan bir kesimin bulunduğunu ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: ’’Şu anda Türkiye’de 50 bankamız var. Hamdolsun, hepsinin de durumu iyi ve hiçbir tanesi de zorda değil. En basiti 5-6 tane, 10 tane şubesi olan, 160 milyon dolara satılabiliyor.

Bunlar hep Türkiye’ye güvenden, Türkiye’nin itibarından kaynaklanıyor. Daha önce bunlar fona devrediliyordu. 76 milyar dolar fona devredilen 22 bankanın bu millete faturası var. Bunu hep beraber ödedik ama bugün bunlar artık yok. Bütün buna rağmen topluma karamsarlık pompalayanlar var. Karamsarlığı hayat tarzı haline getirmiş olanlar var. Bununla da kalmayıp, bu karamsarlığı Türkiye geneline sirayet ettirmeye çalışanlar var. Cari açığı, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle genel seçimleri pişirip pişirip gündeme servis olarak sunanlar var. Bundan ne anlıyorlar, ne kazanacaklar anlamak mümkün değil.’’

-’’PARLAMENTODA VAKİT GEÇİRENLER’’-

Erdoğan, muhalefetin parlamentodaki tutumunu da eleştirdi. Muhalefetin bugüne dek hükümete ’’şunu yap’’ diye bir tavsiyede bulunmadığını, ’’şunu yaparsanız ülke şunu kazanır’’ demediğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti: ’’Son 3 yıldır (erken seçim de erken seçim) diye parlamentoyu çalıştırmamak için ellerinden geleni yaptılar. İnanın şu beyaz değil mi, bunun siyah olduğunu ispat için vakit geçirdiler. Havadan sudan konuşarak, parlamentoda vakit geçirenler var.’’ Erdoğan, TBMM’de şu an yüzde 35.4 oyla yüzde 65 çoğunluğa sahip olduklarını, bunun da Cumhurbaşkanlığı seçimi noktasında kendilerine eleştiri olarak getirildiğini kaydederek, şöyle konuştu: ’’Bu kanunu biz çıkarmadık ki. Bu kanun 1982’de rahmetli Özal döneminden beri var. O günden bugüne hiçbirinizin sesi çıkmadı.

Cumhurbaşkanlığı ile ilgili kalkıp şöyle, böyle demediniz. Ama bizim kaybedecek vaktimiz yok. Anayasa’da herşeyin vakti belli. Herşey yapılır. Bu konuda hiç endişeniz olmasın. Ben piyasaların olumsuz etkilenmesinden rahatsızım. Ama hamdolsun şu anda toparlandı, gayet iyi gidiyor, devam ediyor.’’ Erdoğan, bu konudaki kararlılıklarını artık muhalefetin de gördüğünü ve erken seçim istemekten vazgeçtiğini belirterek, muhalefete bu noktada cumhurbaşkanlığı adaylarını açıklamaları tavsiyesinde bulundu.

Türkiye’nin artık bu tür yapay gündemlere pirim vermeyecek kadar güçlü bir ekonomiye ve siyasal anlayışa sahip olduğunu ifade eden Erdoğan, bunun hem içteki ekonomi aktörlerince hem de uluslararası gözlemciler tarafından her fırsatta teyit edildiğini kaydetti. Erdoğan, bu anlayış ve istikrarın süreceğini belirterek, ’’Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler nedeniyle kimse bizden asla seçim ekonomisi beklemesin. Asla kimse bizden mali disiplinden taviz vereceğimizi beklemesin. Neyse bu aynen devam edecektir. Bu net olarak böyle bilinmelidir’’ dedi.

-CARİ AÇIK-

Türkiye’de sürekli olarak tartışılan konulardan birisinin de cari açık olduğuna işaret eden Erdoğan, ’’Bunu herkesten çok biz izliyoruz. Ayağınız yere sağlam bastıysa cari açık sorun değildir. Amerika’yı inceleyin, bunu görürsünüz. Japonya’yı inceleyin, bunu görürsünüz. Yeter ki ayağınız yere sağlam bassın’’ diye konuştu. Cari açıkta herhangi bir tehlike bulunmadığını ifade eden Erdoğan, bir risk durumunda gerekenin yapılacağından hiç kimsenin kuşkusu olmaması gerektiğini dile getirdi. Erdoğan, Türkiye’de çok uzun yılların ardından istikrar ve güven ortamının yakalandığını belirterek, bunun kalıcı ve sürdürülebilir duruma geleceğini kaydetti.

Görüşülen uluslararası yatırımcıların bunu gayet iyi bir şekilde ifade ettiklerini, ülkeye gelen yabancı yatırımların da bunun kanıtı olduğunu dile getiren Erdoğan, özellikle eleştiri konusu yapılan bankacılık sektörüne yapılan yatırımlarla ilgili olarak, bu tür yatırımlarda o ülkenin gelecek 20-30 yılına bakıldığı için gurur ve mutluluk duyduklarını anlattı. Erdoğan, bankacılık sektörüne yapılan yatırımın, o ülkenin dış piyasalarda pazar arayışını da ortadan kaldırdığına işaret ederek, Türkiye’nin de bu sayede artık ihracat için pazar aramak yerine hazır pazar olanağına kavuşacağını söyledi.

Türkiye’nin, bu gelişmeler sonucunda gayrisafi milli hasılasının 79 yılda gelinen 81 milyar dolardan, son 4 yılda 310 milyar dolara çıktığını kaydeden Erdoğan, ’’ithalat artıyor’’ eleştirilerine de ’’Bu ülkede doğalgaz kullanımı arttı. Enerji ihtiyacı arttı. Sadece enerjiye ödediğimiz para 29 milyar dolar. Makine ithalatına ödediğimiz para da 20 milyar dolar. Bu ikisini çıkarın bakalım ne oluyor’’ yanıtını verdi.

-YEMİŞÇİ’NİN KONUŞMASI-

Vadeli İşlemler Borsası (VOB) ve İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi ise VOB’un açıldığı 2005 yılı şubat ayında aylık işlem hacmi 16 milyon YTL iken, geçen ay 3 milyar YTL olarak gerçekleştiğini, 2 yılda yaklaşık 200 kat büyüdüklerini vurguladı. Yemişçi, ’’İşlemlerimizin yarısına yakın bir kısmının yabancı yatırımcılar tarafından yapılması, borsamızın ve ülkemizin istikrar ve güven ortamının göstergesidir. Anonim şirket şeklinde teşkilatlanmış olmamız da başka bir başarı sebebimizdir. Bundan sonra halka açılmak ve İMKB özelleşirse onu da satın almak hedefimizdir’’ dedi.

Yemişçi, VOB’da yapılan işlemlerle ilgili Maliye Bakanlığı’nın ilk 2 yıl için gerekli teşvik düzenlemelerini sağladığını, bu teşvikin ileriki yıllar için de bir an önce düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Yemişçi, daha sonra Başbakan Eroğan’a, borsa simgesi olan çan biçiminde plaket sundu. Erdoğan, beraberindeki bakanlar ve Yemişçi ile birlikte VOB’un kuruluş yıldönümü pastasını kesti. Törene, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, meslek örgütü temsilcileri ve çok sayıda işadamı katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious