Başbakan Erdoğan İzmir'de muhalefete yüklendi

Başbakan Erdoğan İzmir'de muhalefete yüklendi.12611
  • Giriş : 10.03.2008 / 01:18:00
  • Güncelleme : 10.03.2008 / 00:12:01

Erdoğan: "Eğer Başbakan 'siyasi elbiseyi çıkarırım' diyorsa ya delil gösterirsiniz iftiranızı ispatlarsınız"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Eğer Genelkurmay Başkanımız 'Üniformamı çıkarırım' diyorsa, eğer Başbakan 'siyasi elbiseyi çıkarırım' diyorsa ya delil gösterirsiniz iftiranızı ispatlarsınız, ya da susarsınız. Susmazsanız vakti gelir millet sandıkta sizi susturur'' dedi.

Halkapınar Spor Salonunda AK Parti İzmir Kadın Kolları 2. Kongresine katılan Başbakan Erdoğan, Irak'ın kuzeyine yapılan son kara harekatında 24'ü asker, 3'ü geçici köy korucusu 27 şehit verildiğini anımsatarak, ağır kış şartlarında, gece koşullarında bölücü terör örgütüne baskın tarzında önemli darbe vurulduğunu kaydetti.

"Ne yazık ki, harekattan dönen kahramanlarımız daha koğuşlarına dönüp botlarını çıkarmadan başlatılan anlamsız bir tartışma, bütün bu başarıya adeta bir gölge anlayışını taşıyor. Memleket, millet menfaati görmüyorum bu tartışmanın devamında" diye konuşan Erdoğan, şurları kaydetti:

"İftirayla siyaset olunmaz. Dünyanın kaç ülkesinde hükümetiyle, askeriyle milletin itibarını istiskal eden, dışarıdan emir alıyor gibi göstermek için bu kadar hevesli bir muhalefet vardır? Üzülüyorum. Siyaseten bu kadar çaresiz durumda olabilirsiniz ama kurumlarımızın itibarına, şerefine söz söyleyemezsiniz. Siyasi rekabet demokrasilerin temelidir, fakat unutmayın, her şey değildir."

Cuma günü Uşak'ta yaptığı af ile ilgili konuşmasının farklı yönlere çekildiğini belirten Erdoğan, af konusunun hukuken, devletin ve Meclis'in iradesinde olduğunu, ancak kendilerinin bundan bahsetmediğini dile getirerek, şöyle konuştu.

''Kamu vicdanında bunun nasıl bir etki doğuracağı da önemlidir. Devlet düzenleme yaparken bunu da hesaba katmalıdır. Bir hukuki düzenleme yaparken, bunun kamu vicdanına uyup uymadığına, toplumun yüreğini sızlatıp sızlatmadığına dikkat etmek, tarafların hassasiyetlerini gözetmek, devletin görevidir. Biz bunu dile getiriyoruz, ama onlar onu başka yerlere çekiyor. Hangi insan, ailesinde en sevdiği babası, hanımı, evladı öldürülmüş olsa, bunlar affedilerek karşısına çıksa, buna katlanabilir mi? Buna dayanabilir mi, soruyorum sizlere? Neymiş? Devlet af çıkarmış... Olur mu böyle bir şey? AK Parti iktidarı, bu tür bir affı, parlamentoda gücü yettiği sürece çıkarmaz, çıkaramaz.''

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious