Başbakan Erdoğan Katar'da demokrasi mesajı verdi

Başbakan Erdoğan Katar'da demokrasi mesajı verdi.15712
  • Giriş : 14.04.2008 / 03:26:00
  • Güncelleme : 14.04.2008 / 01:50:48

Erdoğan toplantıya Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Khalifa Al Thani ile geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokrasinin sürekli kendini yenileyen dinamik bir süreç olduğunu, statik, durağan bir anlayışla tanımlanmasının mümkün olmadığını belirterek, ''Demokrasinin kökleşmesi ve yerleşmesi öncelikle toplumsal dinamiklere dayanmalıdır'' dedi.

Erdoğan, onur konuğu olarak katıldığı 8'inci Doha Demokrasi, Kalkınma ve Serbest Ticaret Forumu'nun açılışında bir konuşma yaptı.

Demokrasiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Erdoğan, demokrasinin sürekli kendini yenileyen dinamik bir süreç olduğunu dile getirerek, statik, durağan bir anlayışla tanımlanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Her ülkenin kendi tarihi, kültürü ve ekonomik gelişmişlik düzeyi çerçevesinde bu konudaki tecrübelerinin farklılık taşıyabileceğini ve bu sürece katkılarının olabileceğini kaydeden Erdoğan, "Her ülkenin kendi iç dinamiklerinin gerektirdiği süreci farklı şekilde yaşamasının, demokrasinin daha sağlıklı bir şekilde yerleşmesi bakımından da gerekli olduğu düşünülebilir" diye konuştu.

Demokrasinin kökleşmesi ve yerleşmesinin öncelikle toplumsal dinamiklere dayanması gerektiğine işaret eden Erdoğan, Türkiye'nin çok partili sisteme, yani demokrasiye ilk adımı 1946 yılında attığını ve bunun bulunduğu bölge itibariyle düşünüldüğünde cesur bir adım olduğunu dile getirdi.

Erdoğan, "Halkının çoğunluğu Müslüman bir ülke olan ve AB ile katılım müzakereleri sürdüren Türkiye, çağdaş demokratik sistemi başarıyla sürdürmektedir. Aynı zamanda Türkiye, Anayasası'nda da ifade edildiği gibi demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. İçinde bulunduğumuz coğrafyayı dikkate aldığımızda Türkiye; demokrasisi ve demokratikleşme mücadelesi eskiye dayanan, bu konuda önemli tecrübeler elde etmiş bir ülkedir" dedi.

Türkiye'nin 1959 yılında o günkü ismiyle Avrupa Ekonomik Topluluğu'na üyelik başvurusunda bulunduğunu anımsatan Erdoğan, bu başvurunun bugün AB'ye üye ve aday ülkelerin bir çoğunun başvuru tarihinden daha önce olduğunu kaydetti.

Erdoğan, "Ancak zaman zaman iç politik nedenlerden, zaman zaman da uluslararası konjonktürden dolayı üyelik sürecinde uzun süre çok yavaş ilerleme kaydedilmiştir" dedi.

Erdoğan, 2002 yılında iş başına geldiklerini, iktidara gelir gelmez de üyelik müzakerelerine başlamanın ön şartı olan Kopenhag Kriterleri'ni karşılama noktasında çok önemli reformlar gerçekleştirdiklerini anlattı.

İki yıl gibi kısa bir sürede 2004 yılı sonunda AB'nin Türkiye'nin kriterleri karşıladığını ve müzakerelere başlanacağını ilan ettiğini anımsatan Erdoğan, 3 Ekim 2005 tarihinde de resmi olarak katılım müzakerelerine başlandığını dile getirdi.

Erdoğan, "Yani Türkiye halkı Müslüman bir ülke olarak gerekli ön şartları yerine getirmiş şekilde AB'ye katılım müzakerelerini yürüten ülke konumuna yükseldi. Şu anda da bu müzakereleri tam bir kararlılık içinde yürütüyoruz. Türkiye'nin bu tecrübesi, içinden geçtiği bu süreç,bölgedeki her ülke için geçerli formüller içermeyebilir, ancak Türkiye'nin demokratikleşme deneyimi çok geniş bir coğrafyada yakından izlenmektedir" diye konuştu.

"Teröre karşı güçbirliği"

Başbakan Erdoğan, 11 Eylül sonrasında dünyanın nasıl bir kutuplaşma içine girdiğini herkesin bildiğini ve yaşadığını söyledi.

Erdoğan, "İslamafobia'nın bu kadar yaygınlaştığı, hatta bazı ülkelerde paranoyaya dönüştüğü bir dönemde Türkiye, medeniyetler çatışması tezine bir antitez oluşturmanın gayreti içinde olmuştur" dedi.

Avrupa Konseyi sonuç bildirgesine konulan İslamafobia'nın bir insanlık suçu olduğuna ilişkin ifadenin, meselenin ciddiyetinin anlaşılması açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Başbakan Erdoğan, BM öncülüğünde İspanya ile yürütülen Medeniyetler İttifakı projesinin de bu anti-tezin somutlaştırılması olduğunu ve başarıyla devam ettiğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan terörizmle mücadeleye de değinerek, "Bugün terörizm artık küresel bir boyut kazanmıştır. Uluslararası bir boyut kazanmaya devam ediyor. Artık hiçbir ülkenin 'terörizm bana dokunmaz' diyerek kendisini soyutlama imkanı kalmamıştır. Bir ABD'yi, İspanya'yı, İngiltere'yi, Türkiye'yi tehdit eden terörist faaliyetlerin yarın başka ülkeleri tehdit etmeyeceğini kimse garanti edemez" diye konuştu.

Bugün Türkiye'ye rahatsız ediyormuş gibi görünen terörist faaliyetlerin, aslında başta Irak olmak üzere, Balkanları, Avrupa'yı ve Ortadoğu'yu da rahatsız ettiğini ifaden eden Erdoğan, terörün sadece, sivil ve askeri hedeflere saldırmakla yetinmediğini, uyuşturucu trafiği ve insan kaçakçılığı konusunda da nemalandığını söyledi.

Teröre karşı dayanışma konusunda ortak bir tavır alınması gerektiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, bölgedeki tehditleri bertaraf etmeden istikrarı sağlamının güç olduğunu kaydetti.

Bölge ülkelerinin birbirlerinin ilerleme ve reform çabalarına yardımcı olmasını önem taşıdığını dile getiren Başbakan Erdoğan, bu konuda bir anlayış birliğinin oluştuğunu da memnuniyetle ifade ettiğini söyledi.

Karikatür krizine atıf

Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Khalifa Al Thani de yaptığı konuşmada, demokrasiye ulaşmanın herkesin istediği bir sonuç olduğunu dile getirdi.

Parlak bir gelecek için demokrasinin ve serbest ticaretin önemli olduğunu ifade eden Thani, demokrasinin sürdürülebilir kalkınma ile desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans Gert Poettering ise konuşmasında, "medeniyetler çatışmasına inanan insanlar var. Biz de elimizden geleni yaparak bunu imkansız hale getirileceğine inanıyorum" dedi.

"Hoşgörüden" bahseden Poettering sözü bir süre önce yaşanan karikatür krizine getirdi.

Avrupa'da medyanın özgür olduğunu ve basına müdahalenin söz konusu olmadığını kaydeden Poettering, "Bunun bir diğer boyutu da herkesin kendi sorumluluğunu bilmesidir. bunu yayınlayanlar, kendisine şu soruyu sormalı; başka kültürlerde bu ne anlama geliyor? Burada doğru dengeyi bulabildiğiniz sürece birbirimizi daha iyi anlayabiliriz" diye konuştu.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious