Başbakan Erdoğan: Kuzey Irak'a operasyon masada!

Başbakan Erdoğan: Kuzey Irak'a operasyon masada!.8496
  • Giriş : 20.06.2007 / 17:36:00
  • Güncelleme : 20.06.2007 / 17:42:19

Erdoğan, PKK sorunuyla ilgili adımlar atılması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak ile ABD'nin Irak'ın kuzeyinde üslenen terör örgütü PKK sorunuyla ilgili adımlar atması gerektiğini, çünkü bunun terörizme karşı bir mücadele konusu olduğunu belirtti. Erdoğan, icap ettiğinde Türkiye'nin gerekli adımları atacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Ağrı'ya giderken uçakta Reuters ajansına verdiği demeçte, “Konuyla ilgili ilk önce komşumuz Irak ve ABD adımlar atmalı çünkü bu terörizme karşı mücadele konusu” dedi.

Bağdat ve Washington'ın terör örgütüyle mücadele konusunda taahhütlerine uyacaklarına güvenip güvenmediği yönündeki soru üzerine Erdoğan, bu konuda olumlu bakmayı istediğini kaydetti. Başbakan Erdoğan, “TSK ile görüşmelere devam ediyoruz. İcap ettiğinde gerekli adımları (sınır ötesi operasyon) atacağız, çünkü terör örgütü PKK'nın daha fazla saldırı düzenlemesine izin veremeyiz” diye konuştu.

Reuters bu demeci, abonelerine “Türk Başbakanı Irak'a sınır ötesi operasyonun masada olduğunu söyledi” başlığıyla duyurdu.

AB VE İÇ POLİTİKA

Erdoğan, 22 temmuz seçimlerinden sonra parlamentoda üçte iki çoğunlukla iktidar olmayı ve seçimlerden sonra AB reformlarını hızlandırmayı ümit ettiğini söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan, “Halk adına konuşamam, ancak mitinglerden edindiğim izlenime göre buna (367 sandalye) doğru gidiyoruz” dedi.

Seçim sürecinin reformları bir nebze yavaşlattığını kaydeden Erdoğan, ancak seçimden sonra tam hızla ilerleyeceğini söyledi.

Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin AB'ye üyelik müzakerelerini durdurmasını ya da kriterleri değiştirmesi bekleyip beklemediği yönündeki soruya da Erdoğan, “Böyle bir sezgisi bulunmadığı, bu sürecin sorunları olacağı, ancak yakında Sarkozy ile görüştüğünü ve bunun olumlu bir görüşme olduğu” yanıtını verdi.

Erdoğan, partisinin gizli İslami gündemi olduğuyla ilgili suçlamaları reddederek, “partisinin dine dayanmadığını açıkça söylediğini, rakiplerinin bu etiketi kendilerine yapıştırmaya çalıştığını” söyledi. Başbakan Erdoğan, “Biz siyasetin merkezindeyiz ve hiçbir taraftaki aşırı unsurlarla işimiz yok” diye konuştu.

Yeniden iktidar olmaları durumunda sıkı mali disiplin dahil yürürlükteki ekonomik politikalara bağlı kalacaklarını ifade eden Erdoğan, siyasi ve ekonomik istikrara ihtiyaç olduğunu ve şimdiki uygulamaları devam ettirmek için yine tek parti hükümetine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Partisinin, ekonomide liberalleşme taahhütlerinden geri adım atmayacağını belirten Erdoğan, “muhalefet partilerinin kendilerini eleştirdiğini çünkü onların kendilerinin yaptığı özelleştirmeyi yapmadıklarını” ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious