Başbakan Erdoğan Maliki'ye 'acil' davet gönderdi

Başbakan Erdoğan Maliki'ye 'acil' davet gönderdi.8935
  • Giriş : 15.06.2007 / 11:51:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'yi Ankara'ya davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Daha önce ''PKK'yı konuşmak için Maliki'yi davet edebilirim'' diyen Başbakan'ın çağrısına Bağdat'tan henüz yanıt gelmedi.
13 Haziran Çarşamba günü iletilen Başbakan Erdoğan'ın davetinde Maliki'ye "Tüm konuları masada konuşmak istiyoruz" denildi.
Davette Irak Başbakanı ile bir an önce, mümkünse haziran ayında görüşülmek istendiği belirtildi.
İki gün önce iletilen davete henüz bir yanıt gelmedi.
Yetkililer, davetin sadece Maliki'nin şahsına yapıldığını, ancak Irak Başbakanının gelirken beraberinde bazı hükümet üyelerini getirebileceğini belirtiyor.

Zebari: "Çözüm sadece diyalog"
Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ise, bugün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Irak sınırına yığınağından ''endişe'' duyduğunu söyleyerek, ''PKK sorununun, sadece 'diyalog' yoluyla çözülebileceğini'' iddia etti.
Zebari, PKK ile ilgili görüşmelere, Ankara, Bağdat ve Washington'ın yanı sıra, Kuzey Irak'taki özerk Kürt yönetiminin de katılması gerektiğini söyledi.
Türkiye'nin bu konuda hevesli olmadığını ileri süren Zebari, terörist faaliyetlerini kınadıklarını, ancak şu anda kendi güvenlik sorunlarıyla uğraştıklarını belirtti.
Zebari, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "PKK ile mücadele, öncelikle Türkiye sınırları içinde olmalı" açıklamasının da ümit verici olduğunu söyledi.
Türkiye'nin terör örgütü PKK ile ilgili endişelerinin meşru olduğunu söyleyen Zebari, Irak hükümetinin, 'terör örgütü PKK'nın durdurulması konusunda Ankara ile birlikte çalışmaya istekli olduğunu' ileri sürdü.
Bugüne kadar dürüst davrandıklarını söyleyen Zebari, "Bağdat ve çevresinde savaşıyoruz, Irak askerlerini Kürt dağlarına sevkedemeyiz" dedi.

CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious