Başbakan Erdoğan müjdeyi verdi

Başbakan Erdoğan müjdeyi verdi.12832
  • Giriş : 31.01.2009 / 14:20:00
  • Güncelleme : 31.01.2009 / 16:11:21

Erdoğan, 1 Şubat 2009 itibarıyla doğalgaz fiyatını evlerde %17, sanayide %18 oranında indirdiklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Topkapı Kültür Parkı ve şehir parkının açılışını yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, doğalgazda indirim müjdesini verdi. Erdoğan, yarından geçerli olmak üzere evlerde yüzde 17, sanayide yüzde 18 indirim yaptıklarını söyledi.

Erdoğan şöyle konuştu; "Biliyorsunuz küresel şartlar sebebiyle enerji fiyatlarında büyük artışlar oldu. Petrolün dünyada varili 150 dolara kadar çıktı. Bunun doğalgazımıza da etkileri oldu. Başta sizlere söylediğim bir şey vardı. Dıştan gelen zamlar noktasında bunu üstlenmek, farklı konularda farklı olumsuzlukları meydana getirebilir. Onun için biz, içeride herhangi bir zam yapmayacağımıza, dışarıdan gelen tepkileri, zamları sübvanse edemeyeceğimizi söylemiştik. Şimdi fiyatlardaki inişler nedeniyle arkadaşlarımız bir çalışma yaptı. Yarından itibaren doğalgaz fiyatını evlerde yüzde 17, sanayide yüzde 18 indiriyoruz. Bu da milletimize hayırlı olsun! O zaman felaket tellallığı yapanlar acaba şimdi ne diyecek."

Başbakan Erdoğan, Topkapı'da ''Panorama 1453 Tarih Müzesi''nin açılışında yaptığı konuşmada, ''29 Mart'ın büyük düşünme günü, İstanbul'u ve Türkiye'yi yeniden düşünme günü'' olduğunu ifade ederek, bu günün ''küçük düşünenlerin günü'' olmadığını söyledi.

''29 Mart, demokrasiyi, kalkınmayı, istikrarı, huzuru, adaleti gözetme günüdür'' diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bugün yine önemli bir müjdeyi veriyorum. Küresel şartlar sebebiyle enerji fiyatlarında büyük artışlar oldu. Petrol, dünyada varili 150 dolarlara kadar çıktı. Tabii bunun doğalgaza da olumsuz etkileri oldu. Başta söylediğim bir şey vardı. 'Dışarıdan gelen zamlar noktasında bunu üstlenmek, size farklı konularda farklı olumsuzluklar meydana getirebilir. Biz içeride kendi ürünlerimizde bir zam yapmayacağız. Ama dışarıdan gelene karşı da durmamız mümkün değil', demiştik. İnişler sebebiyle bir çalışma yaptırdık arkadaşlarımıza. O zaman, o verdiğimiz sözler, şartlar iyileştiğinde de imkanlar el verdiğinde de indirim yapacağımızı ifade ettik.

1 Şubat 2009, yani yarından itibaren doğalgaz fiyatını evlerde yüzde 17, sanayide yüzde 18 oranında indiriyoruz. Bu da milletimize hayırlı olsun diyoruz.''

Başbakan Erdoğan, zam yapıldığı anda felaket tellallarının ortaya çıktığını kaydederek, ''Şimdi dünyadaki gelişmeler olumlu. Acaba felaket tellalları ne diyecek, diye onu da merak ediyorum. Biz aldatan ve aldanan olmayacağız. Halkımın lehine olduğunda bunu rahatlıkla yine yapacağız. Yapmaya devam edeceğiz. Çünkü bu ülkeyi hep beraber ayağa kaldıracağız. Göreve geldik kişi başı milli gelir 3 bin 300 dolardı. Bakın şimdi koyduğumuz hedefi aştık, 10 bin dolara ulaştık. Göreve geldik ülkenin gayrisafi yurt içi hasıla 259 milyar dolardı, ama şimdi 750 milyar dolar oldu. Şu anda dünyanın 17. büyük ekonomisi olduk. Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olduk daha iyi olacağız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*