Başbakan Erdoğan neden cebinde çakı taşıyor?

Başbakan Erdoğan neden cebinde çakı taşıyor?.20128
  • Giriş : 07.04.2008 / 03:20:00
  • Güncelleme : 08.04.2008 / 12:44:02

Başbakan Tayyip Erdoğan, Malatya'da kendisine hediye edilen halının ipini cebindeki çakıyla kesti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kendisine hediye edilen halının ipini cebindeki çakıyla kesti. Peki Başbakan neden çakı taşıyor. Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, çakı taşımanın İslam dini gereği sünnet olduğunu söyledi ve "Peygamberimiz taşırmış. Başbakan güvenlik açısından, zehirlenmeye önlem olarak, meyveyi kendisi soymak için de çakı taşıyor olabilir’’ dedi. İsmet İnönü'nün de çakı taşıdığı ortaya çıktı.

ÇAKI TAŞIMAK SÜNNET

Gazeteport'un haberine göre; çakı taşımak islam dini gereği bir sünnetmiş. Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz ’Peygamberimiz de taşırmış. Başbakan güvenlik açısından meyveyi kendisi soymak için de çakı taşıyor olabilir’’ dedi. Başbakan’ın yanında taşıdığı çakının “meyva soymak için” de olabileceğini söyleyen Yılmaz, “Çoğu insan bunu taşıyor. Başbakan da bir insan. Meyva yemek için taşıyordur. Güvenlik açısından bazı insanlar soyacakları meyvaları, başkasına soydurmaz, kendisi bu düşünce ile de çakı taşıyor olabilir’’ dedi.


 

ZEHİRLENME KORKUSU

21 yıl boyunca çok sayıda Başbakan ile çalışan Başbakanlık Başmüşaviri Sedat Bayar ise ‘’ Her Başbakanın zehirlenme korkusu vardır. Milli Şef İsmet İnönü de çakı taşırdı. ‘’ dedi.

Bayar, “Her Başbakan’ın böyle bir endişesi olur. Böyle bir dönemde kendisinin hayatıyla ilgi çok mağdur edildiğini düşünen insanlar bedduanın ötesine geçebilir.” dedi.

MİLLİ ŞEF DE TAŞIYORDU

Milli Şef İsmet İnönü’nün yurt içi seyahatlerinde zehirlenmekten korktuğu için yanında çakı taşıdığını da belirten Bayar, “Dünyadaki devlet büyükleri, en çok çatal bıçakların denetimsiz masaya gelmesinden endişe taşıdıkları için yanında böyle küçük çakılar taşıyabilirler. Çünkü, zehirlenmekten korktukları için çakı, çakının kenarında çatal, tırnak çakısı, hatta kürdan bile taşıyanı vardır. Bunlar göze görülmekten çok, insanı zehirleyen suç delilleri olabilir ve ortadan çok kolay kaldırılabilen şeylerdir” dedi.

ÖZAL HER ŞEYİ YERDİ

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı örnek olarak veren Bayar, “Merhum cumhurbaşkanlarımızdan Özal’ın yanına yıkanmamış çileği koysanız yerdi. Üçüncü sınıf pastaneden bir pasta getirseniz yine yerdi. Hatta evlerinde kapalı şişeden bile su içildiğini görmedim. Vefatının ardından, zehirlendiği iddia edilmişti ve o iddia hala aydınlanamadı” dedi.

DEMİREL TEDBİRLİYDİ

9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ise daha tedbirli olduğunu, seyahatlerinde başbakanın makam araçlarını takip eden araçlardakilerle beraber ekmek arasına koyduğu peynir ekmeği yediğini anlatan Bayar, “Bu bir psikolojik önlemdir. Yol kenarlarındaki lokantalarda, halkın yediğinden içtiğinden alırdı” dedi.

ERBAKAN’IN MAKAMI BEKLENİRDİ

Necmettin Erbakan’ın Başbakanlığı döneminde Başbakanlık’taki makamına sadece “kendi adamlarının” güvenliği sağladığını belirten Bayar, “Bu kişiler Başbakanlık makam odasını 24 saat beklerlerdi. Başbakan’ın makamında olmadığı saatlerde içeriye kimsenin girmemesini sağlarlardı. Böylece, belki dinleme aleti konulmasını, tükenmez kalemine zehir konulmasını böylece önlerlerdi” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious