Başbakan Erdoğan; 'Paranın dini olmaz!'

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Endonezya'nın yazlık adası Bali'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, D-8 Zirvesi'ne katılan liderlere küreselleşme telkininde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zirvede konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İslam dünyasına küreselleşme telkininde bulundu. Konuşmasında "Paranın dini olmadığını düşünüyorum. Para, civa gibidir. Nerde uygun yer bulursa oraya kaçar" ifadelerini Kullanan Erdoğan büyük ilgi topladı.
Konuşmasında faizsiz bankacılık sistemi için de vurgu yapan Erdoğan, İslami bankacılık yerine faizsiz finans söylemiyle ortaya çıkmanın önemine değindi. İslami bankacılık söylemiyle ortaya çıkmanın farklı bir tuzak olacağına dikkat çeken Erdoğan, bu durumun faizsiz finansa karşı olan 'islam karşıtları'nı bu sistemden iyice uzaklaştıracağını belirtti. Başbakan Erdoğan, "Buna bir dini yaklaşımla kılıf giydirilirsek, bu bizim için ayrı bir sıkıntı olur" dedi. Faizin tanımının çok iyi yapılması ve ona göre bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, bu konuda bilimsel çalışmanın şart olduğunu kaydetti. Erdoğan, D-8'in bu konuda bir çalışma yapabileceğini söyledi.

-D-8'E BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ-

D-8 ülkeleri arasındaki işbirliğine büyük önem verdiklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, D-8 ülkelerinin geniş doğal kaynaklar ve insan gücünün oluşturduğu zengin potansiyelin farkında olduklarını kaydetti. D-8 projesi başlatıldığında ortak amacın, yapılacak işbirliği ile 8 ülkenin ekonomilerini güçlendirmek ve halkların refahını artırmak olduğunu kaydeden Erdoğan, bunların temel hedef olarak kalmaya devam ettiğini belirtti. " 1997'de İstanbul Deklarasyonunu imzalarken tasarladıklarımızın pek çoğunu gerçekleştiremediğimizi kabul etmeliyiz" öz eleştirisinde bulunan Erdoğan, oluşumun bu kadar kısa sürede ve kısıtlı mali imkanlarla tam anlamıyla etkin hale gelmesinin zaten beklenemeyeceğini ifade etti. Kendisinin öncülüğünde başlayan Medeniyetler İttifakı Girişimi'ne değinen Erdoğan, girişimin farklı kültürleri ortak evrensel değerler etrafında buluşturarak barış dolu bir dünyanın kurulmasını öncülük edeceğini savundu. Girişim hakkında "Savaşı değil barışı küreselleştirecek" diyen Erdoğan, D-8 üyesi ülkelerden girişimi desteklemelerini istedi. Uluslararası ticaretin serbestleşmesinin ülkeler arasındaki yasal mevzuat nedeniyle yavaş gittiğini ifade eden Erdoğan, ayrı bloklar ortaya çıkmadığı sürece bölgesel işbirliklerinin küresel ticareti olumlu etkileyeceğini ifade etti.

-DAİMİ SEKRETERLİK KURULSUN-

Konuşmasında; D-8'in sekreterlik hizmetlerinin, az sayıda personelle çalışan İcra Direktörlüğü Ofisi tarafından yürütülüdüğünü hatırlatan Erdoğan, "Bana göre son yıllarda D-8 faaliyetlerinin aşamalı olarak artması, yeterli sayıda uzmana sahip küçük ama etkin bir daimi bir sekreterlik kurulmalıdır" dedi. Bugünkü toplantıta iki önemli anlaşmanın başarıyla sonuçlandırılmasını görmekten mutluluk duyduğunu anlatan Erdoğan, Tercihli Ticaret Anlaşması ve Gmürük Alanında İşbirilği Çok Taraflı Anlaşmalarının onay işlemlerinin de hızlı şekilde tamamanlanmasını beklediklerini dile getirdi. Başbakan Erdoğan ticari ilişkileri D-8'in gerçek potensiyelini yansıtacak hale getirmenin zamanının geldiğini belirterek gelecek dönemde ticari heyetler, seminerler ve konferanslar düzenlenmesi gerektiğini, ticareti teşvik edici faaliyetlere de öncülük verilmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, D-8 üyesi ülkelerin liderlerine, Türkiye'nin AB yolculuğundaki son durumu ve iktidarlarının icraatlarını da anlatarak Türkiye'nin hedefinin 2012 yılında ilk 10 ülke arasına girmek olduğunu bildirdi. AB'den sürdürülebilir bir müzakere istediklerini ifade eden Erdoğan, AB-Türkiye ilişkilerinin farklı kültür ve inançlar arasında aşılmaz sınırlar bulunduğunu savunanlara güçlü bir cevap niteliğinde olduğunu belirtti.Erdoğan, Türkiye'nin AB üyeliğinin küreselleşmenin önünü açacağını ve Türkiye'nin islam dünyasıyla batı arasındaki köprü konumumunu güçlendireceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious