Başbakan Erdoğan referandum için 'evet' çağrısı yaptı

Başbakan Erdoğan referandum için 'evet' çağrısı yaptı .7701
  • Giriş : 03.10.2007 / 09:08:00
  • Güncelleme : 03.10.2007 / 09:42:56

Yeni Yasa yılı açılışının ardından ilk Grup Toplantısı'nda konuşan Erdoğan referandum için 'evet' çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yeni Yasa yılı açılışının ardından partisinin ilk Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Erdoğan referandum için 'evet' çağrısı yaptı ve ekledi: "12. Cumhurbaşkanını ve bundan sonrakileri halk seçer".

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında gündemdeki konular hakkında değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasının başında 20-29 Eylül tarihleri arasında ABD'ye yaptığı ziyaret hakkında bilgi veren Erdoğan, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'ne adaylığı konusunda destek istediğini belirtti.

TAM UZLAŞMA OLMAZ

Yeni Anayasa için "AK Parti'ye değil millete Anayasa yapıyoruz. Herkesin eleştirisine ve katkısına açığız" diyen Erdoğan, 21 Ekim'de yapılacak referandum konusunda ise, ''Bu Anayasa Değişikliği ile 12. Cumhurbaşkanı’nı ve ondan sonrakileri seçme yetkisi aziz milletimizde olacaktır. Bu referandumda milletimizi 'evet' oyu kullanmaya davet ediyorum'' dedi. Referandum için bu hafta sonundan itibaren çalışmalara başlayacaklarını açıklayan Erdoğan, anayasa değişiklikleri için yapılan uzlaşma çağrılarına da yanıt veren Erdoğan, "Uzlaşma denen şey yüzde yüzün evet demesi midir? Var mı böyle bir şey? Nerde olmuş? Bunu söyleyenler acaba içinde bulundukları kurumlarda bunu sağlayabiliyorlar mı?" ifadesini kullandı.

LAİKLİĞİN TEMİNATIYIZ

Erdoğan, "Türkiye Malezya olur mu?" tartışmalarıyla ilgili olarak da , "Başka model arayanlar kendi ülkesine ve milletine güveni olmayanlardır" diye konuştu. Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın, Harp Akademileri Komutanlığı açılışında yaptığı konuşmada laikliğe yaptığı vurgunun ardından konuşan Erdoğan, "Laik demokratik cumhuriyetin teminatının" bu hükümet ve Meclis olduğunu belirtirken, kimsenin Türkiye'nin çağdaşlaşmasının önüne set çekemeyeceğini söyledi. Türkiye'yi Atatürk'le başlayan inşaa dönemi, Menderes ve Turgut Özal'la süren atılım dönemi ve AK Parti ile devam eden kalkınma dönemi olarak dönemlere ayıran Erdoğan, Atatürk'le, cumhuriyetin kuruluşu ile başlayan atılımın 80'li yılarda Turgut Özal'la da sürdüğünü söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious