Başbakan Erdoğan reform için tarih verdi: 2028

Başbakan Erdoğan reform için tarih verdi: 2028.12908
  • Giriş : 11.03.2008 / 13:21:00
  • Güncelleme : 11.03.2008 / 13:41:11

Başbakan Erdoğan Ak Parti grup toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan AK Parti Grup toplantısında konuştu. Sosyal Güvenlik Reformu'nun Meclis'e geldiğini söyleyen Erdoğan, " Türkiye Sosyal Güvenlik Reformu'nu daha fazla erteleyemez. Hiç kimse bu konuda bizimle görüşülmedi diyemez" dedi.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyleydi:

Türkiye Sosyal Güvenlik Reformu'nu daha fazla erteleyemez. Uznun yıllardır süren bu çarpık düzen sona erdirilmelidir. Sosyal güvenlik sistemi sürdürülebilirlik vasfını yitirmiştir. Eski siyasetçiler oy kaygısıyla sistemi tahrip ettiler. geçmişte 33 yaşındaki kadın 40 yaşındaki erkek emekli olur hale geldi.

Sosyal güvenlikte önceliğimiz popülizm değil rasyonel hesaplardır. Kısa vadeli siyasi kazanımlar için milletin geleceğini belirsizliğe bırakamayız. Temennilerle devlet yönetilmez. Rasyonel olmak zorundayız. Bu devlet bizim için önem arzediyor. Demokratik diyeceğiz laik diyeceğiz sosyal devlet diyeceğiz. Sonra bunun semtine uğramayacağız. Bu olmaz. Millet imtiyaz değil adalet istiyor. Bugüne kadar ihmal edilen sorunları çözüyoruz.

Televizyon başında bizi izleyenlere söylüyorum. Çarpıtılan bazı konular var. ben sendikalara soruyorum. Bu işi siz yürütseniz bu tabloyu devam ettirebilir misiniz? Öyle sendikalra var. Bir ay grev ilan ediyorlar. ikinci ay işçilerin maaşını ödeyemiyorlar. Bizdeki sendika kültürü gelişmiş değildir. Sosyal güvenlik açıkları artarak bu günlere gelmiştir. Bu açık katlanarak bu günlere geldi. Türkiye bu yükü daha fazla yaşayamaz. Sosyal güvenlik sisteminin finansal açığının kapatılması gerekmektedir. Burayı özellikle milletime duyurmak istiyorum. Kimse oluşan güzel tabloyu anlatmıyor. Getirdiğimiz yeni düzenleme ile geliri askeri ücretin 3'te birinden az olanların geliri hazine tarafından ödenecek. her doğan siğortalı doğacak. 18 yaşına kadar herkesin sağlık hizmetini devlet karşılayacak.

Bazıları yasa taslağının tek bir cümlesini bile okumadan eleştiri yapıyor. Dürüst davranmıyorlar yalan söylüyorlar. Kazanılmış haklar aynen devam edecek. Hiç bir şey kimseden alınmayacak. yaşlı bir amca geliyor. Bizim emekli maaşımızı geri alacakmışsınız diyor. Nerden duydun dedim televizyonda söylüyorlar diyor. Yok böyle bir şey.

Bizim gözümüzde emekten helal kazançtan daha değerli bir şey yoktur. şu an emekli olduğu halde 2 milyon 100 bin vatandaşımız çalışmak zorunda değil midir? Bu sosyal güvenlik açısından bir çelişki değil midir? Bu reform toplumun tüm kesiminin katılımını zorunlu kılıyor. Hangi kurumun olmazsa olmazı neyse bunu bildirin. Çözümsüzlüğü çözüm gibi gösterenler ucuz popülistliği çözüm olarak göstermesinler. Bu ülke hepimizin. Bu çözümü hepimiz bulacağız. kanun çıksın göreceğiz. nasıl her şey oturacak. Biz bu konuda kendimize güveniyoruz. çünkü bunun için çok çalıştık. Eşitsizlikleri mümkün olduğu kadar gidermeyi hedefliyoruz..

Emeklilik koşulları işçi memur ve eşnaf için eşitleniyor. Geçmişte yapılan bu büyük hata bugün düzeltiliyor. Çalışanlarımızı sistemin içinde tutmaya yönelik bir çalışma yapılıyoruz. Bu düzenleme 2028 yılında ilk defa işe gidenler için geçerlidir. Prim ödeme gün sayısının 9 bin güne yükselmesi 2028'de geçerli olacak.

Bağ-Kur'da basamak sistemi kalkıyor. Bağ-Kur'lulara SSK'lılar gibi iş göremeyeceği günlerle ilgili düzenleme yapıyoruz. Prim oranları yüzde 40'dan yüzde 35.5 düşüyor.

30 günden aşağı prim borcu olan Bağ-Kur'lu sağlık hizmeti alacak. İlk kez tarımda çalışanlar ve köy muhtarlarına asgari ücretin yarısı kadar gelir belirtme imkanı tanıyoruz. Sendikalar niye konuş muyorsunuz. Yıllar yılı sizin eleştirdiğiniz konular değil miydi bunlar? hem emeği hem alın terini dikate alıyoruz.

Emzirme ödeneğini 50 YTL'den 203 YTL'ye çıkarıyoruz. Tamamlayıcı sigortaları teşvik edici düzenlemeler getiriyoruz. İlk defa memuriyete girecekler bu yasanın kapsamına alınıyor.

Bütün vatandaşlar genel sağlık sigortasına alınıyor. Koruyucu sağlık hizmetleri ilk defa koruyucu sağlık hizmeti altına alınıyor. Prim ödeme gücü olmayan vatandaşın primi devlet tarafından karşılanacak.

Yatarak tedavi gören vatandaşlardan katkı payını tamamen kaldırıyoruz. Değerli kardeşlerim sosyal devlet budur.

Türkiye'de tedavisi yapılamadığını kara verilen hastaların tedavilerinin yurt dışında yapılmasına olanak tanıyoruz.

İtfaiyeci ve yangın söndüren vatandaşlar için fiili hizmet zammı getiriyoruz. Türkiye'de ilk kez sosyal devlet olmanın gereği olarak toplanan primizn 4'te biri kadar miktarı

Benim vatandaşlarımdan tek bir ricam var. Asla yolsuzluklar prim vermeyiniz.

Yeni düzenleme için hayırlı olsun diyorum. Bundan sonrası bakan arkadaşımın olayı anlatmasına bağlı. Bizim söylediğimize inanın. gerisi yalandır. Aksi çıkarsa gittiğimiz yerlerde yalkamıza yapışın.

MİLLİ GELİR KONUSUNDA MEDYADA YANLIŞ BİLGİLENDİRME

Milli Gelir'in yeniden güncellenmesi konusunda basında çıkan haberlere yanıt verdi. Bizim şu an kullandığımız hesaplama 1987 yılına göre yapılmıştı. AB ile uyum sağlamak için hesaplama kapsamı değiştirildi. 1973 ve 1993 yılında da güncellemeler yapılmıştır. 1993 yılında yapılan güncellemede Türkiye'nin milli geliri yüzde 38 oranında artmıştır.

1987 yılındaki verilerle bugünkü veriler arasında ciddi farklar var. mesala konut sayıları... İnternet hizmet sağlayıcıları, kiralama servisleri gibi.

yeni hesaplama serisi AB normlarına uyumlu bir seridir. Bu hesaplamalar yüzlerce uzamanın çabası sonucu uznun hesaplamalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bu konuda görüş açıklayacak kişlilkerin de belli bir donanıma sahip olması gerekmektedir. Bunlar sadece AK Parti için hesaplanmış rakamlar değildir.

Bundan sonra bu hesaplama milli gelire göre yapılmayacak. GSMH'ya göre yapılacak. AB normlarına geçiyoruz. Milli gelir 5 yılda yüzde 100'e yakın bir artış sağlamıştır. Türkiye ekonomisi tarihinde ilk kez 23 çeyrek üst üsrte büyüme başarısı gösterdi.

Ben bu düşüncelerle gerek görsel gerek yazılı medyamızda daha sağlıklı verilmesi konusunda TÜİK gerekli desteği vermektedir. Bu konularda yorumda bulunurkenz daha hassas davranmalarını istiyorum.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious