Başbakan Erdoğan; 'Endişeye gerek yok' (2)

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, piyasalardaki dalgalanmalarla ilgili endişeye gerek olmadığını belirterek, hükümet olarak ekonomik programlarının aynen devam ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, başta Merkez Bankası olmak üzere diğer kurumlarla bu hareketliği soğukkanlılıkla izlediklerini ve gereken yerde de gerekli adımın atılacağını söyledi.

Kısmi hareketliliğin akla karanın çok net olarak görülmesini sağladığını ifade eden Erdoğan, Türkiye’de dalgalı kur rejiminin hakim olduğunu ve sabit kur rejiminin artık geride kaldığını vurguladı. Erdoğan, bu hareketliklerin tamamen doğal olduğunu ve bunun 3.5 yıldır her fırsatta vurguladıklarını belirtti.

Kendilerinin kura müdahale etmelerinin mümkün olmadığına işaret eden Erdoğan, dalgalı kur rejiminde develüasyondan bahsedilmesinin en hafif tabirle cehalet olduğunu söyledi. Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Bulanık suda balık avlama hevesinde olanlar var. Bu ’Benim servetim artsın da Türkiye ekonomisi nereye giderse gitsin’ ’benim oylarım artsın da bunun millete faturası ne olursa olsun ’ anlayışıdır. Biz bu anlayışı da, bu tavrı da, bu siyasi yaklaşımı da geçmiş de defalarca gördük. Hiç kusura bakmasınlar bu yaklaşıma bu anlayışa uymayacağız. Hiç bir zaman da buna taviz vermeyeceğiz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious