Başbakan Erdoğan; 'Hepimiz kazanacağız!'

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin tarım sektöründe çok büyük bir yapısal dönüşümün arifesinde olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye’nin hem Avrupa hem dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alacağını belirten Erdoğan, ”Ülkemiz bu potansiyele fazlasıyla sahiptir. Bu dönüşüm süreci ne kadar sancılı olursa olsun, sonuçta mutlaka ama mutlaka Türkiye’nin lehine olacaktır.” şeklinde konuştu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin(TZOB) İstanbul Grand Cevahir Otel’de düzenlediği ’’Türkiye-AB Entegrasyonunda Tarım’’ konulu uluslararası konferansa Başbakan Erdoğan, CHP Lideri Deniz Baykal, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Bulgaristan Tarım ve Orman Bakanı Nihat Tahir Kabil katıldı.

Konferansın açılışı konuşmasında Başbakan Erdoğan Türkiye’nin tarım alanındaki değişimine dikkat çekti. Bugüne kadar uygulanan yanlış politikaların bundan sonra sürdürülmeyeceğini belirten Erdoğan, ’’Türkiye’nin başını dik tutmak, itibarını yükseltmek için azami çaba sarf ediyoruz.’’ dedi.

Avrupa Birliği ile müzakarelerin özellikle tarım alanında zorlu geçeceğine işaret eden Başbakan Erdoğan, ”Bu kadar yoğun bir istihdamı barındıran, GSYİH’de bu kadar büyük olan sektörde bir anda uyumu gerçekleştirmemiz, takdir edersiniz ki, mümkün değil. Biz ön etki çalışmalarını yapacağız. Katılım sürecinde tarım sektörümüz ne gibi olumsuzluklara maruz kalabilir, bu olumsuzlukları nasıl giderebiliriz, bunları tespit edip, buna göre uyumu zamana yayacağız. ’Biz şunları yaparız, bunları yapmayız’ deme şansına sahip değiliz. AB müktesebatına tam olarak uyum sağlamak zorundayız.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin bu doğrultuda büyük bir değişim ve dönüşüm içerisinde olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, ”Türk çiftçisini dünyayla rekabet edebilir hale gelmesi, hem ülkemizin, hem çiftçimizin gelirlerinin artması, tarım ürünlerinin değerlenmesi, verimliliğin artması, gıda güvenliğinin sağlanması gibi çok geniş bir yelpazede ülkemizin yüzünü güldürecek bir süreci başlatıyoruz.” dedi. Erdoğan şunları söyledi: ”Bu dönüşüm zaman zaman sancılı olabilir ama sonucunda hepimiz kazanacağız. AB standartlarında tarım sektörüne sahip olacağız. Türkiye hem Avrupa, hem dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alacak. Türkiye bu potansiyele fazlasıyla sahiptir. Bu dönüşüm süreci ne kadar sancılı olursa olsun, sonuçta mutlaka ama mutlaka Türkiye’nin lehine olacaktır. Müzakere sürecinde, uyum sürecinde hiç kimsenin dışarıda kalması söz konusu değil. Türkiye, pek çok meselelerin üstesinden geldiği gibi, tarımda da bunu başaracak, hak ettiği seviyeyi kesinlikle kazanacaktır.’’

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious