Başbakan Erdoğan; 'Türkiye'yi geriye götürmeyeceğiz!'

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında halka açık konuşmasını yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

1- Eski zaman ölçüleriyle düşünen saati durmuş insanlar bizim tempomuza yetişemiyorlar diyen Başbakan Tayyip Erdoğan artık Türkiye’nin kaybettiği yıllar olmayacağını söyledi.

2- Başbakan Erdoğan; “Biz bu milletin zamanını daha fazla çaldırtmayacağız. Bu böyle biline! Geleceği geçmişler karıştıranlar var. Yarını bugünden harcayanlara eşlik etmeye hiç niyetimiz yok. Türkiye ileriye doğru koşuyor. Hiç kimse ilerleyen bu saati durdurmaya kalkmasın. Duran her saat günde iki defa doğruda gösterebilir. Ama bizim böyle bir lüksümüz yok. Bizim şahidimiz millettir. Yarında millet olacak.”

3- Başbakan ”Buradan milletimize özellikle sesleniyorum. Günümüzün durumunu geçmişi göz önüne alarak değerlendirin. Neredeydik nerelere geldik¿ Bu istikrar kolay yakalanmadı. Bu Türkiye’nin yarınlar için çabalarla gerçekleşti.”

4- Başbakan Tayyip Erdoğan; “13 Mayıs’ta gelişmekte olan 87 ülkenin zirvesine katıldım. Burada gelecek stratejilerimiz masaya yatırdık. Sayın Erbakan’la başlatılan bu süreç günümüze kadar gelmiştir. Bu süreç şimdilerde büyüyen bir süreçtir. Gelişmekte olan 8 ülkenin dayanışmasını ortaya koyması açısından bu önemli bir birlikteliktir. Birbirimiz ile yapacağımız yatırımlar var.”

5- Başbakan Erdoğan; “Cezayir’e Türkiye de bir ilk gerçekleştirerek ziyarete gideceğiz. Ziyaretimiz Pazar olarak şimdiden dikkatlari çekmeye başladı. Böylece ilişkilerimiz daha sağlam zeminlere oturacaktır. Bu ziyaretten sonra Almanya’ya geçeceğiz. Sayın Merkel’le bir araya gelip ortak sorunlarımızı paylaşacağız. Hepinizin de bildiği gibi ekonomide hareketlilik var. Başta merkez bankası olmak üzere ilgili tüm kurumlarımızla bunu takip ediyoruz. Gerekli adımlar takip ediliyor. Piyasalardaki bu kısmi hareketlilik akla karayı görmemizi sağladı. Türkiye’de dalgalanan ur rejimi var. Sabit kur artık geride kalmıştır. Dalgalı kurlarda gel gitler tamamen doğaldır. Kurlara müdahal etmiyoruz. Buna müdahale etmeyeceğimizi üstüne basa basa söylüyorum. Dalgalı kura laf edenler cehaletlerini sergiliyorlar. Benim servetim artsından Türk ekonomisi nereye giderse gitsin anlayışında olanlar var. Hiç kusura bakmasınlar buna taviz vermeyeceğiz.”

6- Başbakan Erdoğan konuşuyor; “ABD merkez bankası faiz oranını yüzde 5’e çıkardı. Yine petrol fiyatlarının, altın fiyatlarının arttığını görüyorsunuz. Piyasalardaki dalgalanmayı tek bir nedenle açıklayamazsınız.”

7- Başbakan Erdoğan; “Enflasyon Nisan ayında nispeten yüksek çıkmıştır. Bu artış piyasalardaki dalgalanmaya etkili olmuştur. Ama bu 2 buçuk yıllık istikrarı da gözler önüne sermiştir. Şimdi sadece Nisan ayındaki petrol fiyatlarındaki yükselişi göz önüne alıp ta 2 buçuk yılımızı yargılamanız hoş olmayacaktır. Türkiye’yi geçmişte yaşadığı zor günlerine geri döndürmeyeceğiz. Bu böyle biline. Enflasyonda hedefe uygun gidiyoruz. Enflasyonla mücadelemizden en ufak bir taviz vermeyeceğiz. Birileri bir cari açık türküsü tutturmuş gidiyor. Çalışmalarımızı, güç kazanmamızı hissedemiyor, görmezden geliyor. Petrol fiyatların da bir tarihi artış söz konusudur. Turizmde beklentiler biraz aşağı çekilmiş durumda. Ama Nisan ayından sonra artış devam ediyor. Bu ülke de 50 yıldır uluslar arası yatırımlar 1 milyar doları aşamamıştır. Ama 2005 yılında bu 9.7 milyar dolar olmuştur. Nereden nereye¿ 2006 yılına gelince bu rakamında üzerine çıkacağız.”

8- Tayyip Erdoğan; “Hiçbir banka 3 Kasım seçimi öncesi parasını Türkiye’ye getirmiyordu. Şimdi getiriyor. Bunları göreceksiniz. Millet gerçekleri çok güzel görüyor. Bir başka konu; o da sosyal güvenlik ve sağlım reformu. Arık çatılar birleşiyor. Bunun çok defa istişarelerini yaptık. Emekli sandığı farklı, SSK farklı… vs Her iktidar bunu çözeceklerini söylediler. Ama çözemediler. Ama bizim iktidarımızı bunu çözdü. Özellikle emeklilikle ilgili reform. Bunlar çok önemli. Ama bundan yanlış anlaşılmalar var. Çok çalışmalar yaptık. Çalışanı taşı sıkınca suyunu çıkaracağı yaş 50 yaşında mı emekli edelim¿ 50 yaşında evine mi çekilip otursun¿ Bu yaklaşım doğru olabilir mi¿ Mezarda emeklilik sözünü yanlış buluyoruz. Biz zoru başardık. Bunu görmezden gelmek, bunu mezarda emeklilik olarak değerlendirmek doğru olmasa gerek. Çok gençte emekli olabilirler. Biz dünya ülkelerinin gerçeklerinden yola çıkarak hareket ediyoruz. Bizden öncekiler siyasi rant peşinde emeklilik yaşıyla sürekli oynamışlardır.”

9- Erdoğan; “Ekonomide geldiğimiz nokta milletin desteği ile bu noktaya gelmiştir. Bizim boş tartışmalarla geçirecek vaktimiz yok. Herkes sorumluluğunu bilmeli. “Benim servetim artsın. Benim oyum artsın” düşüncesi ile hareket edenleri affetmeyeceğiz. Bunun hiçbir zaman siyasi bir getirisi olmamıştır. Bizi geçmiş yönetimlerle aynı kefeye koyanlar yanlış yaparlar. Bizim gündemimizde “seçim kavramı yoktur.”

10- Başbakan Partililere konuşuyor; “Diyarbakır’da çok önemli bir ilgiyle karşılandık. Çocukların ilgileri çok anlamlıydı. Aynı şekilde Adıyaman şehir stadı tıklım tıklım doluydu. Sokaklar salkım saçak doluydu. Bunu hazmedemeyenler olabilir. Birileri ne derse desin. Bakınız KERVAN YÜRÜYOR!”

11- Eskişehirli partililer Erdoğan’ın konuşmasını böldü. Şuan AK Parti marşı söyleniyor. Erdoğan Eskişehir kongresine katılamadığını, ama ilk gelişinde Eskişehirlileri seralarda elleriyle diktikleri ürünlerinin başında ziyaret edeceğiniz söyledi.

SON - Başbakan Ak Partililere konuşuyor; “Şuan yoğun bir Türkiye turundayız. Yaklaşan meclisin kapanma süreci ile Anadolu’yu şahsım ve bakan arkadaşlarım adım adım dolaşacağız.” (İltifat gösterileri ile Başbakan’ın sözleri kesiliyor.” VE BAŞBAKAN KONUŞMASINI BİTİRDİ. HABER AKTÜEL’DE KALIN!

Not: Partililer Erdoğan’a “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganları atıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious