Başbakan Erdoğan Şanlıurfa'da

Başbakan Erdoğan Şanlıurfa'da.11023
  • Giriş : 17.06.2007 / 17:34:00
  • Güncelleme : 17.06.2007 / 17:42:52

Erdoğan'ın yurt gezilerinin bugünkü durağı Şanlıurfa oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erdoğan'ın kente gelişinden önce çok sayıda polis, makam araçları ve Başbakanlığa ait otobüs çevresinde önlem alırken, köpeklerle de arama yapıldı. Bir polis helikopteri de havada sürekli uçuş yaptı. Pankart taşınmayan miting alanını dolduran yaklaşık 5 bin kişi, izdihama neden olurken yaklaşık 100 kişi ezilme tehlikesi geçirdi.

AKP'nin seçim mitingi ve TOKİ konutlarının anahtar teslim töreninin yanı sıra bazı açılış törenlerine katılmak üzere saat 15.15'te Şanlıurfa'ya Başbakanlık'a ait ‘Ana’ uçağı ile gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık yarım saat uçaktan inmedi. Daha sonra uçaktan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'le birlikte inen Başbakan Erdoğan'ı Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, Belediye Başkanı AKP'li Ahmet Eşref Fakıbaba, AKP Şanlıurfa milletvekilleri, milletvekili adayları ile çok sayıda partili karşıladı. Erdoğan burada kendisini bekleyenlerle selamlaştı.

Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra seçim otobüsüne binerek kent merkezine doğru harekete geçti. Akçakale yolu üzerinde Zihinsel Engelliler Derneği üyeleri, Başbakan'ın otobüsünü durdurdu. Otobüsten inen Erdoğan, engellilerle selamlaştı. Dernek Başkanı Bedih Şatoğlu, özürlülere tek destek veren Başbakan'ın Erdoğan olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan da engelli çocuklara oyuncak dağıtarak, her zaman özürlülerin yanında olacaklarını belirtti. Şatoğlu da Başbakan'a bir oyuncak bebek ve plaket verdi.

Yol üzerinde zaman zaman bazı küçük gruplar Başbakan'ın yolunu keserek selam verdi. Erdoğan, Valilik ziyaretini iptal ederek miting alanına gitti.

‘EN BABA BAŞBAKAN’

Mitingin yapılacağı Topçu Meydanı'nı dolduran yaklaşık 5 bin kişi izdihama neden oldu. Ezilme tehlikesi geçiren kadın ve erkeklerden oluşan yaklaşık 100 kişi, sıcağın da etkisiyle fenalık geçirerek hastaneye götürüldü.
Arama noktalarında bazı partililerle, güvenlik güçleri arasında kısa süren tartışma çıktı. Başbakan Erdoğan, platforma Abdullah Gül'le çıkarak Şanlıurfalıları selamladı. Miting alanındaki bir binaya, ‘Babalar Günü'nde en baba Başbakan'a selamlar’ yazılı afiş asıldı. Miting meydanında başka pankart taşınmaması ve sadece Türk bayrakları ile az sayıda parti flamaları dikkat çekti. Başbakan Erdoğan daha sonra halka hitap etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious