Başbakan Erdoğan 'savunma metni'ne onay verdi

Başbakan Erdoğan 'savunma metni'ne onay verdi.12756
  • Giriş : 14.06.2008 / 01:14:00
  • Güncelleme : 13.06.2008 / 23:47:21

Erdoğan, AKP'nin hukukçu kurmayları tarafından hazırlanan 'esas hakkında savunma' metnine onay verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın esas hakkında mütalaasını Anayasa Mahkemesi'ne sunmasının ardından AK Parti de yazılı savunma hazırlıklarında sona yaklaştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir süredir savunma hazırlıklarını yürüten hukukçu kurmaylarıyla dün Başbakanlık Resmi Konutu'nda biraraya geldi.

Gece geç saatlere kadar süren toplantıda savunma metni üzerinde son hazırlıklar gözden geçirildi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Grup Başkanvekilleri Sadullah Ergin, Bekir Bozdağ, Mersin Milletvekili Zafer Üskül'ün de aralarında bulunduğu partili hukukçular, savunma dosyasını Başbakan'ın onayına sundu. Toplantıda, savunma metninin pazartesi günü Anayasa Mahkemesi'ne sunulması kararlaştırıldı.

Ön savunmasında ağırlıklı olarak siyasi değerlendirme yapan AK Parti, esasa ilişkin savunmasında iddiaları 'hukuki' yönden mercek altına alacak. Savunmada delilleri çürüten belgelere de yer verilecek. Partinin laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline gelmediğine vurgu yapılacak olan savunmada, laiklikle ilgili Başbakan Erdoğan'ın ve parti yöneticilerinin görüşlerine ayrıntılı yer verilecek.

Metinde, Başsavcı'nın iddialarına tek tek cevap verilecek. Haklarında siyasi yasak istenen 71 kişi için de savunma metninde tek tek başlıklar açılacak. AK Parti, Anayasa Mahkemesi'nin 10. ve 42. maddelere ilişkin iptal kararının değerlendirmesine savunma metninde yer vermeyecek. Partili hukukçular, gerekçeli kararın açıklanmaması nedeniyle değerlendirme yapılmayacağını bildirdi.

AK Parti, üniversitelerde kılık-kıyafet serbestliği öngören Anayasa değişikliğinin türban için yapılmadığını, özgürlükleri genişletme anlamında böyle bir adım atıldığına da savunmada dikkat çekecek.

Öte yandan AK Parti, türban kararının ardından 'kuvvetler ayrılığı' ilkesini güvence altına alan Anayasa değişikliğini gündemine aldı. Anayasa Mahkemesi'nin kapatma kararını sonuçlandırmadan önce Anayasa'nın 148. maddesi değiştirilerek, kuvvetler ayrılığının güvenceye alınması planlanıyor. Başbakan Erdoğan'ın, Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın liderlerle yapacağı görüşmede de bu yönde bir öneriyi gündeme getirebileceği belirtiliyor.

Değişiklikle Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa değişikliklerini sadece şekil yönünden denetleyebileceği daha net ifadelerle belirtilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious