Başbakan Erdoğan sınır ötesinin sinyalini mi verdi?

Başbakan Erdoğan sınır ötesinin sinyalini mi verdi?.11164
  • Giriş : 26.10.2007 / 22:51:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Romanya'daki temaslarını tamamlayarak, ANA uçağıyla İstanbul'a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan'ı, Atatürk Havalimanında, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve öteki ilgililer karşıladı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan ve Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu da İstanbul'a geldi.
Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan, "İsterseniz, operasyonun tarihini ve zamanını size vereyim. Var mı böyle birşey?" dedi. Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'ın, operasyon konusunda, "Başbakan'ın Amerika ziyaretini bekliyoruz" sözünün hatırlatılması üzerine ise Erdoğan, "Genelkurmay Başkanı da bunun zamanını açıklayacak durumda değil. Şu an önümüzde netleşmiş bir program var. 5 Kasım'da Amerika seyahatim var" diye konuştu.

Erdoğan, şu sıralar bölgede yürütülen askeri operasyonlar içi de “Bölgede güvenlik güçlerimiz, atılması gereken adımları uluslararası hukuk çerçevesinde atmaktadır” dedi.

Erdoğan, sınır ötesi operasyon konusunda hassas olunması gerektiğini belirterek, “Bir düşüneceğiz bir yapacağız ama pir yapacağız” ifadesini kullandı.
Türkiye’de bulunan Irak heyetinin temaslarına da değinen Erdoğan, heyetle görüşmeler sırasında “uygulama için ne yapacaksınız” diye sorulduğunu ve bazı bilgiler alındığını söyledi. Erdoğan, söz konusu görüşmelerle ilgili “telefonda olabilen kadar” bilgi aldığını dile getirdi.

-“5 KASIM’A KADAR NE OLUR BİLEMEM”-

Hükümet'in gereken lobi faaliyetlerini yapmadığı şeklinde eleştirilerin bulunduğunu kaydeden Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın Orta Doğu ülkelerinin hemen hemen tümüne giderek görüşmelerde bulunduğunu ve AB üyesi ülkelerin çoğuyla da bu konuların görüşülerek Türkiye’nin görüşlerinin açıklandığını belirtti.
Başbakan Erdoğan, 5 Kasım’da yapacağı ABD gezisinin de BM olağan genel kurulu öncesinde planlanmış olduğunu belirtti. Seyahati sırasında ABD Başkanı George Bush’la görüşeceğini hatırlatan Erdoğan, “ABD seyahatine kadar ne olur ne olmaz onu bilemem ama 5 Kasım’da olağanüstü bir hal olmadıktan sonra sayın Başkan’la bu konuyu da diğer konuları da konuşacağız” dedi.

"GEREKLİ OLAN LOBİ FAALİYETLERİ YAPILDI"

"Bu ziyaret, son olaylardan sonra planlanmış bir ziyaret değil. Bu Birleşmiş Milletler Olağan Genel Kurulu öncesinde planlanmış olan bir seyahat. Biz siyasetçiyiz. Türkiye Cumhuriyeti'ni yönetiyoruz, kabine yönetmiyoruz. Bizim üzerimizde siyasi görev var. Diplomatik görev var ve askerle beraber yürüttüğümüz görev var. Tabii ki bu süreç içerisinde bin düşüneceğiz, bir yapacağız ama pir yapacağız. Arkadaşlarım bugün Irak'tan gelen heyetle görüştü. Bu görüşmede arkadaşlarım sadece dinlemede kaldılar. Gerekli olan bilgileri onlardan aldılar. Bu bilgileri arkadaşlarım Genelkurmay ile paylaştılar. Ama şu andaki süreç o. Bu süreç içerisinde gerek Ortadoğu'da, gerekse Avrupa Birliği ülkeleri arasında gerekli olan bütün trafiği yapmış durumdayız. Başta Amerika olmak üzere... 'Gerekli olan faaliyetler yapılmadı' diyenlerin dönüp aynaya bakması lazım. Acaba hayatlarında böyle bir faaliyet yürütmüşler mi? Dışişleri Bakanı günlerdir Ortadoğu ülkelerine ziyarette bulunuyor. Bunlar, bu iş için yapılıyor.

Atacağımız adımların yol haritasını birilerinin belirleyemeyeceğini daha önce de yaptım. O ya da bu parti birşey diyor diye biz kalkıp operasyon yapamayız. Vatandaşlarımız talepte bulunuyor diye bir operasyon yapamayız.
Bu harekatın zamanı tam olarak verilmez. Belki Amerika gezisinden sonra, belki de daha önce yapabilirz. Amerika seyahatine kadar ne olur ne olmaz bilemem" dedi..."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious