Başbakan Erdoğan terör örgütü yandaşlarına sert çıktı!

Başbakan Erdoğan terör örgütü yandaşlarına sert çıktı!.8169
  • Giriş : 28.12.2007 / 20:54:00

Başbakan Erdoğan, terörizmin hedeflerini benimseyen herkesin terörist olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Nereden gelirse gelsin terörizmin içinde olan, terörizmin hedeflerini benimseyen herkes teröristtir'' dedi.

Erdoğan, Pakistan Büyükelçiliği'ni ziyaret ederek, dün bir suikast sonucu öldürülen Pakistan eski Başbakanı Benazir Butto'nun anısına açılan taziye defterini imzaladı.

Başbakan Erdoğan deftere şunları yazdı: ''Pakistan eski Başbakanı ve Pakistan Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Benazir Butto'nun uğradığı hain saldırı sonucu yaklaşık 20 civarında Pakistan vatandaşı ile hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duydum. Bu hunharca terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Kardeş Pakista'nın bir yandan demokratikleşme sürecini işletirken diğer yandan terörizm ve aşırılığa karşı vermekte olduğu mücadeleyi takdir ediyoruz. Türkiye'nin kardeş Pakistan'ın terörle mücadelesinde her zaman yanında olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. Bu vesile ile merhume Butto olmak üzere son terör saldırısında hayatını kaybeden Pakistanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, tüm ailesine ve Pakistan halkına Şahsım ve Milletim adına başsağlı dilerim.''

Büyükelçilikten ayrılırken gazetecilere açıklama yapan Erdoğan, Butto'nun bir terör saldırısı sonucu 20'yi aşkın Pakistanlı ile hayatını kaybettiğini hatırlatarak, şunları söyledi: ''Öncelikle bu terör saldırılarına karşı, terörizme ve teröre karşı Türkiye'nin durumu hepinizin malumudur ve bizlerin de terörle olan mücadelesi malumunuzdur. Teröre karşı ulusal anlamda olmaktan öte uluslararası anlamda bir mücadelenin devam etmesinin gereğini hep söyledik, hep söylüyoruz. Terörün dini, ırkı, milleti, vatanı yoktur. Nereden gelirse gelsin terörizmin içinde olan, terörizmin hedeflerini benimseyen herkes teröristtir. Buna karşı mücadelemizi sonuna kadar vermeye devam edeceğiz.''

Pakistan'ın Türkiye ile aynı değerleri paylaşan dost ve kardeş ülke olduğunu dile getiren Erdoğan, Pakistan'da böyle bir olayın gerçekleşmesine çok üzüldüğünü belirtti.

Butto'ya Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı dileyen Erdoğan, saldırıda ölen diğer Pakistanlılar'a da rahmet, yaralananlara şifa dileklerinde bulundu.

Erdoğan, ''Bu vesileyle teröre karşı olan tavrımızın aynı kararlılıkla ülkemizde de sürdüğünü, süreceğini vurgulamak istiyorum'' dedi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, MGK toplantısında, Türk Ceza Kanunu'nda etkin pişmanlığı düzenleyen 221. maddenin değiştirilmesinin ele alınıp alınmadığı yönündeki soru üzerine, daha önce de belirttiği şekilde maddenin üzerinde durulabileceğine yönelik görüşünde herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, terörle olan mücadelede çok daha kısa zamanda hangi şekilde nasıl başarılı olunabileceğinin önemine işaret ederek, şöyle konuştu: ''Kullanılabilecek ne kadar enstrüman varsa, bu enstrümanların hepsini kullanmaktır. Olayın sadece askeri, güvenlik boyutu yok. Olayın siyasi,diplomatik, sosyal, ekonomik boyutu var. Tüm bunların hepsini değerlendirmek suretiyle ülkemizin maalesef kaybedilmek istenen huzurunu, mutluluğunu bizler asla kaybettirmek istemiyoruz. Ona yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Onun için başta bizlere, bunun dışında tabii ki tüm halkımıza düşen görevler var. Güvenlik güçlerimiz, askeriyle polisiyle elinden geleni yapıyor. Bundan sonra da yapmaya devam edecek.''

Medyaya da bu konuda önemli görev düştüğünü anlatan Erdoğan, ''Hangi haberi nerede nasıl kullanacağını da çok daha iyi değerlendirirse, inanıyorum ki bu süreçteki mücadelemiz çok daha başarılı olacaktır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious