Başbakan Erdoğan Türk hekimlerine güveniyor

  • Giriş : 14.03.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan: "Yabancı doktor istemek, Türk hekimlerine güvenmeme anlamına gelmez"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin Prof. Dr. Gazi Yaşargil ve doktor Mehmet Öz gibi dünyaca ünlü doktorlar yetiştirdiğini söyleyen Erdoğan, yeterli ortam oluşturulursa yabancı doktorların olduğu kadar yurtdışında yaşayan Türk asıllı doktorların da Türkiye'ye döneceğini belirtti.
Sağlık Bakanlığı ve Ankara İl Sağlık Müdürlüğü'nün 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle düzenledikleri "Başarılı Doktorlar Ödül Töreni", Leyla Gencer Sahnesi'nde gerçekleşti. Ödül törenine TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Ankara Valisi Kemal Önal ile doktorlar katıldı.

Doktorları temsilen konuşan Bingöl'ün Yedisu İlçesi'nde görevli olan doktor Mızrap Özel, ilçesinin yolunun ve içme suyunun olmadığını söyledi. Doktorların zorunlu hizmete hazır olduğunu ifade eden Özel, köylerin yol ve içme suyu gibi diğer imkanlarının iyileştirilmesini talep etti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise, bazı çevrelerin hekimlerle hükümetin arasına girmeye çalıştığını söyledi. Yıllarca doktor sayısının fazla olduğunun savunulduğunu hatırlatan Akdağ, OECD ülkeleri arasında doktor sayısı en az olan ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekti. Akdağ, aşamalı olarak tıp fakültelerinin ve öğrenci sayılarının artırılacağını ifade etti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da, hükümetin sağlık alanındaki icraatlarını övdü. Bazı çevrelerin iyi de olsa kötü de olsa her icraatı eleştirdiğini ifade eden Arınç, sağlık alanında son 3 yılda alınan mesafenin iftihar edilecek durumda olduğunu savundu.

Törende en uzun konuşmayı Başbakan Erdoğan yaptı. Doktorluk mesleğinin para için yapılacak bir iş olmadığını söyleyen Erdoğan, Osmanlı'nın yakaladığı tıp ufkunu modern Türkiye'nin de yakalayabileceğini söyledi. Sağlık kentleri kurma fikirlerinin eleştirildiğini hatırlatan Erdoğan, bu eleştirileri dile getirenlere sert çıktı. İstanbul Çapa Tıp Fakültesi'ni örnek veren Erdoğan, Çapa'da bir hastanın beyin tomografisinin çekilebilmesi için sedye ile başka bir binaya götürüldüğünü söyledi. Erdoğan, bu tablonun medeniyet sayılamayacağını kaydetti.

Yurtdışından doktor getirilmesi fikirlerinin ise 'Türk doktorlarına güvenmiyorlar' şeklinde anlaşılmasına da tepki gösteren Erdoğan, "Biz sanki kendi doktorumuza güvenmiyoruz. Söylediğimizi ya anlamıyorlar yada anlamak istemiyorlar." dedi. Türkiye'nin dünyaca ünlü doktorlar yetiştirdiğini anlatan Erdoğan, Prof. Dr. Gazi Yaşargil ve doktor Mehmet Öz'ü örnek gösterdi. Erdoğan, yeterli ortam oluşturulursa yabancı doktorlar olduğu kadar yurt dışında yaşayan Türk asıllı doktorların da Türkiye'ye döneceğini belirtti.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. 81 ili temsilen gelen doktorlara birer plaket verilirken, görevi başındayken vefat eden bazı doktorların ödüllerini çocukları ve yakınları aldı.

Sağlık Bakanı Akdağ da, Başbakan Erdoğan'a İbn-i Sina'nın minyatür bir heykelini hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious