Başbakan Erdoğan: Türkiye PKK'yı vurmaya hazır

Başbakan Erdoğan: Türkiye PKK'yı vurmaya hazır.7701
  • Giriş : 05.11.2007 / 15:03:00

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin terör örgütü PKK'yı vurmaya hazır olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, Türkiye'nin terör örgütü PKK'yı vurmaya hazır olduğunu, ancak Irak'ın bunu engellemesinin hala mümkün olduğunu belirtti.

İtalya'daki günlük gazetelerden La Repubblica ve La Stampa, İtalya ziyareti öncesinde Erdoğan ile yaptıkları özel söyleşiyi okurlarına ilk sayfadan duyurdular.

Erdoğan, La Repubblica'daki demecinde, "11 Eylül sonrasında terörle mücadele konusunda sergilenen uluslararası dayanışma açısından da, Türkiye PKK'ya karşı verdiği mücadelede yalnız bırakılmamalıdır. Terörün tümüyle yenilgiye uğratılması, bu belaya karşı ancak topyekun mücadeleyle mümkündür" dedi.

Hükümetin tezkereyi kullanmamayı yeğlemesinin, ancak Kuzey Irak'taki PKK varlığının ortadan kaldırılmasıyla mümkün olabileceğini belirten Erdoğan, konuya ilişkin yaklaşımını La Stampa'ya şu sözlerle özetledi:

"Türkiye, Irak'ın ulusal egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygılıdır. Bizim hedefimiz, 2003'ten beri Kuzey Irak'ta rahatça faaliyet gösteren PKK'nın terör saldırılarını önlemektir. TBMM'de ezici bir oy çokluğuyla kabul edilen tezkerede de temel noktalara işaret edilmektedir. Eğer Irak hükümeti, topraklarındaki PKK faaliyetlerine karşı acil ve kalıcı önlemler alırsa, Türk hükümetinin tezkereyi kullanmasına gerek de kalmayabilir. Türkiye, Irak ile siyasi ve diplomatik müzakereleri asla kesmemiştir. Ama buna rağmen, her gün yeni cenazeler oluyor. Türk halkının sabrı artık sınır noktasına ulaşmış durumdadır".

Erdoğan, La Repubblica'daki demecinde de, Türkiye'nin Irak'ın yanı sıra ABD ve Irak'taki çokuluslu güç nezdinde bulunduğu girişimlere rağmen sorunun varlığını koruduğunu anımsatarak, "Ama şu ana dek bu konuda hiçbir somut adım atılmadı. Bu sorun ortadan kaldırılmak zorundadır. Irak, bu terör saldırılarını engellemekle yükümlüdür. Aramızdaki pek çok anlaşma da bunu gerektiriyor" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, La Stampa'daki değerlendirmesinde ise Kuzey Irak'taki PKK varlığına son verilmemesi durumunda, Türkiye'nin "vatandaşlarının hayatını koruma amacıyla terörizme mücadeleyi hedeflemiş bir ülke" olarak, askeri harekat seçeneğine yönelebileceğini belirtti. Erdoğan, "PKK'yı vurmaya hazırız, ama Irak'ın bunu engellemesi hala mümkün" dedi.

Kuzey Irak'ta barınan 3 bin 500 PKK'lının Türkiye'yi hedef alan terör eylemlerine seyirci kalınamayacağına işaret eden Erdoğan, PKK'nın ABD, AB ve Avustralya tarafından da terör örgütü olarak ilan edildiğini hatırlatarak, "PKK bir terör örgütüdür ve de hiçbir şekilde bizim Kürt kökenli yurttaşlarımızı temsil etmemektedir" diye konuştu.

Erdoğan, La Stampa'nın AK Parti'nin son genel seçimlerde Türkiye'nin doğu kesiminde elde etti başarıya ilişkin sorusuna karşılık olarak ise "Ülkemizde devam eden reform süreciyle yakalanan ekonomik istikrar, Güneydoğu Anadolu'ya da avantaj sağlamıştır. Bölgenin insanlarının büyük bölümü de, sizin de belirttiğiniz gibi, hükümet politikalarını desteklediğini göstermiştir" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Ayrılıkçı terör örgütü PKK, ülkenin muhtelif bölgeleri arasındaki sosyoekonomik farklılıkları ortadan kaldırmayı ve yurttaşlarımızın yaşam standardını iyileştirmeyi hedefleyen bu politikalarımız neticesinde, gücünü yitirmiştir. Demokratikleşme yolunda attığımız adımları da, kendi varlığına yönelik büyük bir tehdit olarak algılıyor" diye konuştu.

ABD'DEN SOMUT ADIMLAR...

Erdoğan, La Stampa'daki demecinde, Türkiye'de halkın özellikle terör örgütü PKK ile mücadelede ABD'nin somut adımlar atmasını beklediğini belirterek, "PKK terörüne karşı duyarlı olan toplumumuz, doğal olarak ABD'nin somut sonuçlar doğuracak adımlar atmasını bekliyor. Ama bu adımlar henüz atılmadı. Bu da, kamuoyunda büyük bir hayal kırıklığına sebep oluyor" dedi.

Başbakan Erdoğan, Washington'daki Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre Türkiye'deki ABD aleyhtarlığında 2003'ten bu yana ciddi bir artış olduğunun hatırlatılması üzerine, "Ama bu tavrın, Amerikan halkına düşmanlıktan değil, mevcut konjonktürden kaynaklandığını anlamak lazım. Washington'un belirli konularda izlediği politikaların Türk kamuoyunun beklentilerini karşılamamasının da ABD'nin Türkiye'deki imajını olumsuz etkilediğini belirtmeliyim" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious