Başbakan Erdoğan üçlü zirveyi iptal etti

Başbakan Erdoğan üçlü zirveyi iptal etti.73906
  • Giriş : 16.02.2008 / 09:52:00

Merkel'in Türkiye'ye tutumu Başbakan'ın Merkel ve Sarkozy ile yapacağı AB görüşmesini iptal ettirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Tayyip Erdoğan, AB yolundaki tıkanıkları gidermek amacıyla Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile yapmayı planladığı üçlü zirveyi iptal ettiğini açıkladı.

Erdoğan dün akşam yapılan AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısına katıldı. Toplantıda söz alan üyelerden Ayşe Böhürler, “Sayın Başbakan, türban konusunda medyaya ve Almanya Başbakanı’na karşı sert çıkışlar yapıyorsunuz, bu da önyargılar oluşturabilir” diyerek, ince eleştiri yaptı.

Erdoğan, son dönemde Türkiye karşıtı bir tutum sergileyen, entegrasyon ve asimilasyon konusunda farklılık gözetmeyen Almanya Başbakanı Angela Merkel’i anlayamadığını söyledi. Erdoğan, “Merkel, samimi olmayan bir tutum içinde. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy de içeride ve dışarıda çok farklı konuşarak, Türkiye’nin AB sürecine samimi bir tavır sergilemiyor. Bu koşullarda üçlü zirve yapılmasına gerek yok. Bunu Almanya’da görüştüğüm Merkel’e de ilettim” diye konuştu.

Erdoğan’ın açıklamaları, üçlü zirve projesinin iptal edildiğini de ilk kez ortaya koymuş oldu.

SENİ NASIL SIKIŞTIRDILAR

Başbakan Erdoğan, Ayşe Böhürler’in geçen gün çıktığı televizyon programını kendisinin de seyrettiğini belirterek medyaya yüklendi: “Sizi orada nasıl sıkıştırdılar gördüm. Medyanın derdi mutabakat değil, medyanın derdi başka. İstedikleri mutabakat, kendi istediklerinin olmasıdır. Böyle mutabakat olmaz.”

Erdoğan, türban sorununu çözmek için ne gerekiyorsa yapacaklarını, Meclis’te gerekli mutabakatın olduğunu kaydetti.

KARAR BEKLENECEK

3 saatlik toplantıda, MHP ile varılan mutabakatın devam edeceği belirtilirken, buna karşılık öncelikle Anayasa Mahkemesi’nden çıkacak kararın beklenmesi kararlaştırıldı. Mahkemeden karar çıkmadan YÖK Yasası’nın Ek 17. maddesinde yapılacak değişiklğin hem hukuki hem de siyasi açıdan doğru olmayacağının vurgulandığı toplantıda, kararın ardından MHP ile yeniden temasa geçilmesi görüşü benimsendi.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious