Başbakan Erdoğan 'Ülkeminiz yol çilesini bitireceğiz'

  • Giriş : 19.02.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin karayolu çilesini bitirmek istediklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, kendisi için "Öl de, ölelim" diyen gençlere de, "Ben sizlere ölmeyi değil, okumayı ve çalışmayı emrediyorum" diye karşılık verdi.

Başbakan Erdoğan, Bursa çevre yolunun açılışına katıldı. Iğdır tünellerinin bulunduğu alanda yapılan tören sırasında geniş güvenlik önlemleri alındı. Törene katılan vatandaşlar, Başbakan Erdoğan için sık sık "Bursa seninle gurur duyuyor" ve "Vur vur inlesin Deniz Baykal dinlesin" şeklinde slogan attı.

Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, karayollarının önem ve ehemmiyetine değindi. "Biz önümüze koyduğumuz hedeflerin milletin beklentileri, hayalleri ve hedefleri ile uyum içerisinde olduğunu biliyoruz." diyen Erdoğan, "Biz Türkiye'nin yalnızca bugünkü problemlerini halletmek için değil, adil yönetim ve kalkındırmak ve ülkeyi yeniden imar etmek için buradayız. Karayolu konusunda ülkemizin eksiklikleri olduğunu biliyor ve bunun için hedefler belirlemiştik. Bu nedenle bunu acil eylem planı içerisine aldık. Bu konuda vatandaşlara 15 bin kilometrelik bölünmüş yol sözü vermiştik. Bu söz üzerine ana muhalefet şunu demişti, 'Bunu nasıl yapacaklar. Kaynak nerede, bunlar atıyor.' İşte bakın bugün 6 bin 890 kilometre duble yol yapıldı. Türkiye'nin karayolları çilesini bitirmek için ne kadar çalıştığımızın şahidi sizlersiniz. Nerede bir ihtiyaç varsa orada ya yol yapılmış, ya şantiye kurulmuş veya çalışmalar başlatılmıştır" dedi.

Türkiye'nin dört bir yanına konforlu yol yapmak için çalışmalar başlattıklarını ve bu çalışmaları sürdürdüklerini anlatan Başbakan Erdoğan, "Eskiden makas çok açılmış. Şimdi bu makası biz kapatacağız. Biz bu yol işine öyle koyulduk ki, yol medeniyettir dedik, su medeniyettir dedik ve yapmaya başladık. Bir yanda ulaşım, bir yanda toplu konut ve bir yanda tarımdaki çalışmalar. Bunların hepsi katediliyor. Yolculuk devam ediyor. Bu makasın açığını inşallah kapatacağız. Kiminle milletle. Bu iktidar Ahmet'in, Mehmet'in iktidarıdır. Biz öyle medeniyetin çocuklarıyız ki, bu medeniyette cennet annelerin ayakları altındadır diye beyan ediliyor." şeklinde konuştu.

Başbakan bu sırada konuşmasını yarıda keserek kendisi için "öl de ölelim" şeklinde slogan atan gençelere "Gençler, ben sizlere sadece çok çalışmanızı ve okumanızı emrediyorum. Bu sloganları geriye atalım. Çalışan, heyecanlı gençler istiyorum. Uyuşmuş, zararlı işlerle uğraşan gençler değil. Bu nedenle okuyun, okuyun ve çalışın diyorum" diyerek tavsiyelerde bulundu.

İktidara gelmeden önce ekonominin sırtında ağır yükün olduğunu ve kamu kuruluşlarının hantal bir yapı içerisinde olduğunu kaydeden Erdoğan, "Karayollarında, Devlet Su işlerinde cihazlarımız, elemanlarımız yatıyordu. Bunların hepsini birleştirdik. Talimatları verdik ve harekete geçtik. Türkiye bir anda şantiyeye döndü. Şimdi yeni bir talimat verdik. Nerede hazine arazisi varsa orada yollarımızı 3 şerite çıkaracağız. Ama hazine arizisi olan yerde bunu yapacağız. Sonra birileri kalkıp hak talebinde bulunup bizlere sıkıntı çıkarmasın. İleride bu 3 şeritler de yetmeyecek. Bizim ufkumuz farklı, geniş. Bu milleti karayolu çilesinden kurtarmak istiyoruz " açıklamasını yaptı.

Uluslararası hava taşımacağılığının Türkiye için 2015 yılına kadar 55 milyon insanının hava ile taşıyacağı yönünde plan ortaya attığını ancak bunu gayretli çalışmalar ile 2006 yılı içerisinde gerçekleştirdiklerini dile getiren Erdoğan, "Ama biz 2006 itibariyle 56 milyon kişiyi hava yolu ile taşıdık. Fakat bunu görmek istemeyenler var. Gözü olup da göremeyenler var. Kulağı olup da duyup söylemek istemeyenler var. Önemli değil onlar görmesinler. Önemli olan vatandaşın görmesi." şeklinde konuştu.

Cumhuriyet döneminin bütün hükümetlerinin yaptığı yol çalışmasını AK Parti iktidarının 3 yılda tek başına yaptığını ve bu hızın aynen devam edeceğini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu: "Yapmamız gereken çok iş var. Sizlere verdiğimiz söz 15 bin kilometredir. O sözü mutlaka yerine getireceğiz. Bunu çok önemsiyoruz. Çükü insanımızın can güvenliği söz konusu. Savaşlarda verilen can kaybından daha fazlası maalesef yollarda verildi. Gün geçmiyor ki bir yerden kara haber gelmesin. Bizim için her insanımızın canı değerlidir. Hiç kimsenin burnunun bile kanamasını istemeyiz. Buna yüreğimiz dayanmaz. Bu nedenle ülkei kaliteli, güvenli yollarla bir uçtan bir uca donatmayı görevimiz olarak biliyoruz. Bu çalışmaların etkili olduğu da hemen yansımıştır. Trafik kazaları yüzde 65, kazalardaki ölüm oranları da yüzde 95 oranında azalmıştır. Bu yollar bunun için çok önemli. Bu adımları atmaya devam edeceğiz. Bu ülke bu kadar insanını bu kötü yollara kurban verirken geçmiş hükümetler niye kayırmadı diye soracak olursanız; çünkü onların buralara yatıracak paraları yoktu. Onlar paraları başka yerlere yatırdılar. Neydi onlar yolsuzluk meseleleriydi. Paralar oralara gitti."

Bu sırada, tören alanındaki bir grup, Deniz Baykal için " Kıskananlar çatlasın" diye alkışlar eşliğinde slogan attı. Erdoğan, bu sloganı yarıda keserek " Kıskananlar çatlamasın. Onlar da bize lazım." karşılığını verdi.

Bayındırlık Bakanı Faruk Özak, Cumhuriyet tarihinin en büyük hizmetlerinden olan bölünmüş ve duble yol çalışmasının yapımında büyük mesafe kat ettiklerini belirterek bundan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Özak, bakanlık olarak en büyük hedefleri arasında bölünmüş devlet yol ağını 15 bin kilometreye çıkarmak olduğunu kaydetti.

Yapılan konuşmaların ardından 57 kilometre uzunluğundaki Bursa çevre yolu Başbakan Erdoğan; eşi Emine Erdoğan, Bayındırlık Bakanı Faruk Özak ve 10 yaşındaki bir kız çocuğu ile birlikte açtı. Başbakan Erdoğan, açılışın ardından kendisini taşıyan başbakanlığa ait otobüsün direksiyonuna geçerek yol üzerinde bir süre deneme yaptı.

Öte yandan, Başbakan Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan, açılış sırasında 7 yaşındaki Tayyip Oruç isimli çocuğu kucaklarına alarak pasta yedirerek sevdi. Küçük Tayyip'in annesi Hacer Oruç ise bu sırada başbakan'a bir mektup verdi. Mektubun içeriği ise açıklanmadı.

Başbakan'ın konuşması sırasında tören alanındaki bir vatandaş, "Sayın başbakanım biraz da bu tarafa dönün yüzünüzü görelim" diye seslendi. Erdoğan, bunun üzerine vatandaşa, "Tamam olur. Korumalarımdan göremiyorsun zaman zaman. Ama ne yapalım onlar da korkuyor. Beni korumak için ellerinden geleni yapıyorlar" karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious