Başbakan Erdoğan ve Bush görüşmesine kimler katıldı?

Başbakan Erdoğan ve Bush görüşmesine kimler katıldı?.12136
  • Giriş : 06.11.2007 / 10:36:00

ABD Başkanı George W. Bush ile Başbakan Tayyip Erdoğan 1 saat 30 dakika süren bir görüşme yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Beyaz Saray'da TSİ 20.15'te başlayan görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü.

Görüşmeye; Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan, Başbakanlık Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy da katıldı.

Görüşmeye, ABD tarafından ise Başkan Bush'un yanı sıra, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice yurt dışında bulunduğu için ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte ile ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson katıldı.

Başbakan Erdoğan, görüşme öncesinde Roosevelt Salonunda Beyaz Saray Özel Defteri'ni de imzaladı.

Amerika'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı George W. Bush'un görüşmesi başladı.

Başbakan Erdoğan, TSİ 20.10'da Beyaz Saray'a geldi. Erdoğan ile birlikte Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan, Başbakanlık Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy da görüşmeye katıldı.

Başbakan Erdoğan ile Bush'un TSİ 20.30 sıralarında görüşmeye başladığı bildirildi.

Bu arada, Başbakan Erdoğan, Bakanlar Babacan ve Gönül ile birlikte Beyaz Saray'a girerken, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun daha sonra tek başına Beyaz Saray'a geldi.

Öte yandan, Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler, Beyaz Saray'ın kuzey batı kapısından araçlarla girerek Beyaz Saray önüne kadar araçla gelecekleri duyurulmasına rağmen girişteki eylem nedeniyle ve güvenlik gerekçesiyle güney batı kapısından alındı. Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler Beyaz Saray'a araçlarla değil, yürüyerek geldi.

BAŞBAKAN, UMUTLU KONUŞMUŞTU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü PKK'nın ortadan kaldırılması amacıyla ABD Başkanı George W. Bush ile bugün yapacağı görüşmeyle ilgili olarak umutlu konuşmuştu. Görüşmeden alınacak sonucun herkesi rahatlatacağına inandığını vurgulayan Erdoğan "Ben, toplantı öncesinde pozitif duygular içindeyim. Bu anlayışla bu toplantıya geldik" dedi. Recep Tayyip Erdoğan, "İnanıyorum ki buradan da tabii en üst düzeyde sayın başkanla bu konuyu görüşerek, öyle zannediyorum görüşmeden sonra yapacağımız açıklama sizleri de kamuoyunu da rahatlatacak nitelikte olacaktır" demişti.

ZİRVE İÇİNDE ZİRVE

Türkiye saati ile 21.15'de Beyaz Saray'da Türkiye ve Pakistan ile ilgili bir toplantı yapılacağı öğrenildi. Üst düzey yetkililerin toplantıya katılacağı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious