Başbakan Erdoğan ve Fatih Terim'in benzer yönleri

Başbakan Erdoğan ve Fatih Terim'in benzer yönleri.13554
  • Giriş : 20.06.2008 / 06:48:00
  • Güncelleme : 12.07.2017 / 19:08:07

Referans, Başbakan Erdoğan ile Milli Takım Teknik Direktörü Terim'in karakterlerindeki benzerlikleri çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adanalı Terim'in de Kasımpaşalı Erdoğan'ın da mizacında "kabadayılık"tan izler bulmak mümkün. İkisi de İngilizce kursuna dil öğrenmek için gitti. İkisi de sert, ikisi de mücadeleciler. Özeleştiriyi dışa karşı yapmaktan kaçınan Terim ve Erdoğan, özellikle medyayı "fırçalamak"tan kaçınmıyor. İkisi de yenilgiyi kolay kolay hazmetmiyor; eleştiriye kolay kolay gelemiyor.

En alttan gelerek kariyerlerinde zirveye ulaşan Terim ve Erdoğan'ın bir diğer ortak noktası da ikisinin de eski futbolcu olmaları. Biri futbolda diğeri siyasette Türkiye'yi Avrupa'ya yakınlaştıran bu iki ismi birbirinden ayıran en belirgin özellikleri ise tuttukları takım. Terim Galatasaraylı, Erdoğan ise ezeli rakip Fenerbahçeli.
Futbolda iki ezeli rakip olsalar da karakterleriyle bir ebedi dost portresi çiziyorlar.

İşte ortak yanları...

KUŞAK
Terim de Erdoğan da aynı kuşaktan. Fatih Terim, 1953 yılında doğarken, Erdoğan da bir yıl sonra; 1954'te dünyaya geldi.

MEDYA
Erdoğan da Terim de sık sık medya ile çatışmaya giriyor. İkisi de kızdıklarında medya mensuplarını azarlamaktan geri kalmıyor.

SAVUNMACI
Terim futbolculuk hayatına forvet olarak başlayıp savunma oyuncusu oldu. Erdoğan futbolcuyken forvet oynuyordu ama bugün siyaset arenasında "savunma" yapmak zorunda kalıyor.

KARİYER
Futbolcu Terim, Adana Demirspor'dan Galatasaray'a, hoca Terim, Göztepe'den Milli Takım ve Galatasaray'a kadar uzandı. Erdoğan da parti gençlik kollarından başbakanlığa kadar yükseldi.

KABADAYI
Terim "en kabadayı kent" Adana'dan, Erdoğan ise "en kabadayı semt" Kasımpaşa'dan hayata atıldı. Her ikisi de üsluplarında "kabadayılık"tan izler taşımaktan geri durmadı.

HİTABET
Terim de Erdoğan da topluluklara hitap ederken vücut dillerini iyi kullanıyor. Terim özellikle saha kenarında İtalyanları kıskandıracak koreografilere yer verirken, Erdoğan da miting meydanlarında coşuyor.

ELEŞTİRİ
İkisi de eleştirilere pek tahammül edemiyor. Bir şeyin yazılıp çizilmeden önce kendilerine sorulmasını istiyorlar.

MÜCADELE
Terim, futbolcu olarak hiç şampiyon olamadı ama teknik direktör olarak en çok şampiyonluk yaşayan hoca oldu. Erdoğan hapse düştüğü halde yılmadı ve Türkiye'ye başbakan oldu.

AMERİKA
Her iki ismin de çocukları Amerika Birleşik Devletleri'nde eğitim hayatlarını sürdürüyor.

AVRUPA
Terim futbolda Mustafa Denizli'nin araladığı Avrupa kapılarından Türkiye'yi geçirirken, Erdoğan da Türkiye'yi Turgut Özal'ın tekrar araladığı Avrupa Birliği kapılarının eşiğine getirdi.

İNGİLİZCE
Terim de Erdoğan da İngilizce öğrenmek için kurs aldı ve fırsat buldukça kullanmaya çalıştı. Terim'in İngilizcesi Youtube'a düştü, Erdoğan'ın İngilizcesi ise diplomatik gaflara neden oldu.

TEK ADAM
Yedek kulübesi fotoğraflarında Müfit Erkasap hep gözükse de Terim her daim tek adamdır. Erdoğan da partide her zaman son sözü söyleyen tek kişidir.

KARİZMA
Her ikisi de bulundukları ortamlarda karizmalarıyla öne çıkıp taraflı tarafsız herkesi etkileri altına alabiliyor.

MOTİVASYON
Terim de Erdoğan da bir "düşman" belleyip bunu kendi kitlesini zinde tutmak için motivasyon unsuru olarak kullanıyor.

İNATÇILIK
Her iki isim de kendisini başarısız görmez ve hatalarından ders çıkartma gibi bir özeleştiri yapmaya gerek görmez.

TAKIMDAŞLIK
Terim, başarılarının sırrını formüle edip bunları ücretli seminerlerle paylaşırken anahtar sözcüğü "takımdaşlık"tı. Erdoğan'ın en önemli siyasi argümanı da "berabere yürüdük biz bu yollarda" idi.

EŞLERİ
Terim de Erdoğan da bugünlere gelirken eşlerinden büyük bir destek gördü. Her ikisinin de eşleri geri planda durmayı tercih etti.

İTALYA
Terim yurtdışında İtalya'da çalıştı. Terim'in de çalıştırdığı Milan'ın sahibi Berlusconi Erdoğan'ın da en iyi dostlarından.

FARKLILIKLAR

* Terim Galatasaraylı, Erdoğan Fenerbahçeli.
* Erdoğan üniversite mezunu, Terim ortaokul.
* Terim güneyli, Erdoğan kuzeyli.
* Terim futbolda başarıyı yakaladı Erdoğan futboldan koptu.

REFERANS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious