Başbakan Erdoğan yine tazminat kazandı

Başbakan Erdoğan yine tazminat kazandı.8444
  • Giriş : 07.07.2009 / 12:28:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Aydınlık dergisine açtığı tazminat davalarını kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sinop'taki seçim mitinginde yaptığı konuşmada, ''kişilik haklarına saldırıda'' bulunduğu gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Deniz Baykal aleyhinde açtığı davada, 10 bin TL manevi tazminat kazandı.

Başbakan Erdoğan ve oğlu Ahmet Burak Erdoğan'ın açtığı davada ise Aydınlık dergisi 3 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen Baykal hakkında açılan davanın karar duruşmasına, Başbakan Erdoğan'ın avukatı Fatih Şahin ile Baykal'ın avukatı Mutluhan Karagözoğlu katıldı.

Avukat Şahin, önceki iddialarını tekrarlayarak, davanın kabul edilmesini istedi.

Avukat Karagözoğlu ise müvekkili Baykal'ın açıklamasının, siyasi bir açıklama olduğunu ve siyasi eleştiri niteliği taşıdığını savunarak, davanın reddine karar verilmesini talep etti.

Yargıç Mahmut Ülgey, davayı kısmen kabul ederek, Baykal'ın, Başbakan Erdoğan'a yasal faiziyle birlikte 10 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Dava dilekçesinde, Baykal'ın, 28 Şubat 2009 tarihinde Sinop'ta düzenlenen seçim mitinginde yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan'ı, ''maganda ve külhanbeyi üslubu kullanmakla, zarafetten, terbiyeden, nezaketten, saygıdan uzak olmakla, ne söylediğini bilmemekle, devlet sorumluluğu taşımamakla, adam olamamakla ve yalancı olmakla'' itham etmek suretiyle karalamaya çalışmasının hukuk düzeninin himaye etmeyeceği derecede ağır ve haksız bir saldırı olduğu kaydedilmişti.

Dilekçede, Baykal'dan, yasal faiziyle birlikte 100 bin TL manevi tazminat talebinde bulunulmuştu.

AYDINLIK DERGİSİNE 3 BİN TL TAZMİNAT CEZASI

Başbakan Erdoğan ve oğlu Ahmet Burak Erdoğan'ın, yayımlanan bir haberde, ''kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu'' iddiasıyla açtıkları davada, Aydınlık dergisinin, 3 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verildi.

Ankara 1. Sulh Hukuk Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına, Erdoğan'ın avukatları Fatih Şahin ve Muammer Cemaloğlu ile Aydınlık dergisinin avukatı Esin Özbey katıldı.

Avukat Cemaloğlu, daha önceki beyanlarını tekrarlayarak, davanın kabulünü isterken, avukat Özbey ise ret talebinde bulundu.

Yargıç Ömer Sinan İpekçi, davayı kabul ederek, Aydınlık dergisinin, Erdoğan ve oğlu Ahmet Burak Erdoğan'a, yasal faiziyle birlikte 3 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Dava dilekçesinde, Aydınlık dergisinde, 24 Şubat 2008 tarihinde, ''Alman Savcısı Tayyip Erdoğan'ı Kara Paradan Sorgulayacak, Burak Erdoğan'ın Kuryeliği Üzerinde Duruluyor'' başlıklı haberde, ''Başbakan Erdoğan ve oğlu Ahmet Burak Erdoğan'ın şahsiyet haklarına saldırı niteliğinde; şeref, haysiyet ve onurlarına yönelik tamamen hayal mahsulü gerçek dışı beyanlara, haksız ve hukuka aykırı ifadelere yer verildiği'' kaydedilmişti.

Dilekçede, Aydınlık dergisinden, yasal faiziyle birlikte 3 bin TL manevi tazminat talep edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*