Başbakan Erdoğan: 'Yol aynı yoldur'

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB Komisyonu'nun bugün aldığı kararın tavsiye kararı olduğunu ve kesin karar olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan, NATO Zirvesi'nin yapıldığı Letonya'nın başkenti Riga'dan dönüşte AB Komisyonu'nun bugün müzakerelerin bazı fasıllarda açılıp kapanmasını Kıbrıs şartına bağlama konusundaki soruları cevaplandırdı.

Başbakan Erdoğan konu ile ilgili bir soru üzerine şöyle konuştu: "Aslında bunu askıya almak şeklinde değerlendirmeyelim. Çünkü biliyorsunuz bu chapterlardan bir tanesi açılması yapılmış olan fasıldı. 8 tanesi için bu aç kapanın şu anda yapılamayacağını söylüyorlar. Bunun dışında 24 tanesi ile ilgili de kapamanın yapılamayacağını söylüyorlar. Ha bu ne demektir yani açma yapılacak ama kapama yapılamayacak."

Başbakan Erdoğan, bunun bir tavsiye kararı olduğunu ve kesin bir karar olmadığını belirterek, "Ve bu tavsiye kararı 11'inde dışişleri bakanlarının yapacağı toplantı var. Ondan sonra 15'inde liderler zirvesi var. Sanıyorum 24'ünde de nihai kararı açıklayacaklar. Fakat bu tabii yine bu dönemde bitecek diye de bir şey yok. Bildiğiniz gibi her 6 ayda bir dönem başkanlığı oluyor. Ve bundan sonraki dönemlerde de bunun değerlendirmesi yapılacak. Bu uzun soluklu bir yolculuk. Daha önce telaffuz edilen yıl 2014 idi. Bu süreç içerisinde bizler yine diğer fasıllarla ilgili müzakerelerimizi yapacağız. Çalışmalarımızı yürüteceğiz. Yolumuza da aynı şekilde istikrarla devam edeceğiz. Bu çok hızlı gidebilirdi de. Şimdi AB eğer hakikaten bu tavsiye kararı üzerinde ısrar ederse bu biraz yavaşlamış olur. Ama askıya almak, durmak, böyle bir şey söz konusu değil. Yol aynı yoldur. Avrupa Birliği yoludur" dedi.

Başbakan Erdoğan, çalışmaları gerek dışişleri bakanının gerek baş müzakerecinin tüm ekipleriyle beraber aynı kararlılıkla yoluna devam edeceklerini ifade ederek, şunları söyledi: "Böyle askıya almak dondurmak bitmek böyle bir şey söz konusu değil. Kaldı ki bizler zaten birçok şeyler söyledik. Bizim için Kopenhag siyasi kriterleri bellidir. Bununla ilgili atılması gereken adımlar atılmıştır. Biz Kopenhag Kriterleri noktasında eğer herhangi bir sıkıntı olursa adını Ankara Kriterleri koyarız yolumuza devam ederiz. Maastricht Kriterleri ekonomik kriterlerdir. Bunlarla ilgili bir sıkıntı olacak olursa bu konuda da İstanbul Kriterleri koyar yolumuza devam ederiz. Ama durmak yok. Bütün derdimiz ülkemizin insanının yaşam standardını daha iyi bir noktaya getirmek ve bunu her alanda yapmaktır. Daha iyi bir konuma getirmek ve ülkemizi de süratle özelikle dünyadaki ülkeler arası rekabette çok daha iyi bir konuma taşımaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious