Başbakan Erdoğan: Ziyaretler olumlu sonuçlar getirecektir

Başbakan Erdoğan: Ziyaretler olumlu sonuçlar getirecektir.9234
  • Giriş : 03.11.2007 / 18:40:00
  • Güncelleme : 03.11.2007 / 18:57:21

Başbana Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Başkanı Bush ile Türkiye'nin teröre karşı kararlılığını ileteceğini ve bu konuda son değerlendirmeler yapacaklarını belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Görüşmede PKK ile mücadele, Kıbrıs, 1915 olaylarına ilişkin görüşmelerimiz olacak. Bu ziyaret ABD'nin somut adımlar atmasını sağlayacaktır" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Rice ile yaptığı görüşmenin ziyaretin ön hazırlığı olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin beklentilerini bu görüşmede ortaya koyduklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan, ABD ziyareti sonrası İtalya'ya geçeceğini ve bu ülke liderleriyle de bir görüşme olacağını kaydederek, "Gerek Amerika gerekse İtalya ziyaretimizin oldukça olumlu sonuçlar getireceğini düşünüyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Terörle mücadele 30 yıldır olan bir konu. Sabırlık olmakta fayda var. Umarım herşeyin hayırlısı olur" dedi.

Erdoğan: "Bush ile yapacağım görüşmede PKK ile mücadele, Kıbrıs, 1915 olaylarına ilişkin görüşmelerimiz olacak. Görüşmede ayrıca bölgesel gelişmeler dahil temaslarda bulunacağız.  Terör saldırılarının milletçe sabrımızı taşırmaya başladığı günlerde umarım bu ziyaret ABD'nin somut adımlar atmasını sağlayacaktır. ABD'deki temaslarımızı sürdürüken, dün Dışişleri Bakanı Rice buradaydı. Kendileriyle gerek Cumhurbaşkanı'mızın gerekse Dışişleri Bakanı'mızın görüşmeleri oldu. Bugünkü toplantıda da yaptığımız görüşmelerde bu süreci ele alma fırsatı da bulduk." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious