Başbakan Erdoğan'a anlamlı unvan

Başbakan Erdoğan'a anlamlı unvan.7308
  • Giriş : 22.05.2009 / 08:18:00

Halep Üniversitesi, 51 yıllık tarihinde ilk fahri doktora unvanını Başbakan Erdoğan'a vermeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rektör Nizar Akil, uluslararası ilişkiler alanında verilecek fahri doktoranın üniversitenin 50 yılını temsil ettiğini söyledi. "Sayın Erdoğan'dan başka aday yoktu, çünkü bizim bütün kriterlerimize uyan başka kimse bulunmuyordu." diyen Akil, Türkiye'ye övgüler dizdi: "Türkiye güçlü olduğu için ve Suriye'nin dostu olduğu için biz de güçlendik.

Bu fahri doktora unvanı, Suriye halkının, Arap halkının Türkiye halkına ve Sayın Başbakan'a şükranlarının göstergesidir."

Rektör Akil, Erdoğan'a 5 sebepten ötürü fahri doktora unvanı verileceğini kaydetti. Öncelikle kişisel özelliklerin dikkate alındığını ifade eden Akil, "Sayın Erdoğan uluslararası arenada, her platformda hak yanında duruyor. Sadece bizimle veya Ortadoğu ile ilgili değil bu, diğer problemlere yaklaşımını da görüyoruz." diye konuştu. AK Parti hükümetinin tavrının kriterlerden ikincisi olduğunu dile getiren Akil, "Türkiye'nin Ortadoğu'daki rolünün liderlik konumuna kadar getirildiği ve Türk halkının Ortadoğu'da ve uluslararası arenada doğru temsil edildiği" sonucuna ulaştıklarını aktardı. Nizar Akil, üçüncü faktör olarak, "Türkiye'nin girişimleri sonucunda Araplarla ilgili meselelerinin uluslararası platformda güçlenmesini" dikkate aldıklarını söyledi. Erdoğan'ın Davos'ta gösterdiği tavrı unutmayacaklarını da vurgulayan Akil, şöyle devam etti: "Sayın Erdoğan'ın Filistin sorunuyla ilgili siyasî tavrı, bizim için çok önemli bir göstergedir. Mesela Davos konferansından sonra Türk halkının Erdoğan'ı havaalanında nasıl karşıladığını hepimiz izledik. Son faktör olarak, Türkiye'nin Suriye-İsrail dolaylı görüşmeleri konusunda üstlendiği rolü göz önüne aldık. Sayın Erdoğan'ın Golan Tepeleri'nin bize geri verilmesi için gösterdiği çabalar bizi çok sevindiriyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*