Başbakan Erdoğan'a en yakın işadamlarını tanıyalım

Başbakan Erdoğan'a en yakın işadamlarını tanıyalım .75399
  • Giriş : 02.12.2007 / 17:04:00

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan Başbakan Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen işadamlarını tanıtmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

REMZİ GÜR: Tayyip Erdoğan, özellikle Refah Partisi İstanbul İl Başkanlığı görevini yürütürken, kapalı bir cemaat partisi olan Refah"ı dışa açmaya gayret ederdi.

Bu gayretler, onun "camia dışı"ndan dostluklar kurmasına neden oldu. Böylece "Refah"a mesafeli ama Erdoğan"a yakın" işadamları grubu ortaya çıktı. Remzi Gür, işte o tip işadamlarının başında geliyor. Erdoğan "yalnız kaldığı" günlerde, yani yasaklı olduğu dönemlerde, Londra"da Remzi Gür ile buluşurdu. Erdoğan"ı "Erbakan"dan kopma" konusunda cesaretlendirenlerin başında da Gür geliyor. Yani bu bir "dava kardeşliği" değildir. Bu "zor zamanda sahip çıkan" arkadaşa vefa gösterisidir. Erdoğan vefasını gösteriyor, o da "Başbakan"ın yakın arkadaşı" şeklindeki bulunmaz reklamın faydasını görüyor.

HASAN DOĞAN: Remzi Gür"ün eşi, Hasan Doğan"ın ablası... Hasan Doğan, ayrıca Ramsey"in de ortağı. Yani Remzi Gür denilince akla Hasan Doğan"ın, Hasan Doğan denilince de Remzi Gür"ün gelmesinin bir sakıncası yok. Hasan Doğan, futbolla yakından ilgili. "Milli Görüş" çizgisinin namlı işadamlarından değil. Bir "dava kardeşliği"nden ziyade, "Tayyip Abi bizim abimiz olur" diyenlerden... Yani AKP"li değil, sonuna kadar Tayyipçi. Tayyip Erdoğan belediye başkanı iken tanışmışlar. Dostluk o gün bugündür devam ediyor. Meşhur Ekinlik tatillerinin bir kahramanı Remzi Gür ise, diğer kahramanı da Hasan Doğan"dır. Star Gazetesi"ne ortak olup medya işlerine girmesi de "Sevgili Tayyip Abi" sevgisinden kaynaklanmakta. Daha önce verdiği bir röportajda, "Başbakan"a yakın işadamı diye bilinmek iş hayatında dezavantaj" demişti. Bakalım Sabah-ATV ihalesinde bu dezavantajı yaşayacak mı?

ETHEM SANCAK: Yakın arkadaşların en yenisi. Bir toplantıda eskiden Doğu Perinçek"in Aydınlık Grubu"nun önderliğini yapan gazeteci Oral Çalışlar, "Gel seni bizim Ethem"le tanıştırayım" demişti. Kendisiyle ayaküstü tanıştık. Meğer o da eskiden Aydınlık Grubu"ndanmış... Böylece bir eksantrik "eski Maocu" ile daha tanışmış oldum. Ethem Sancak, kendisini kısa sürede sevdirmesini bilen tiplerden. Sempatik ve cana yakın. Tip olarak Egemen Bağış"ı andırıyor. Eski Maocu, yeni kapitalist Ethem Sancak"ın Tayyip Erdoğan"a "yakın arkadaş" olmasının mazisi o kadar eski değil. Yakınlık söylentilerini doğuran en önemli neden, Sancak"ın Star Gazetesi"ne ortak olması. Sabah-ATV ihalesi ise yakınlık söylentilerinin giderek artmasına yol açıyor. "Dava" mı? Hayır, hayır! Bu dostlukta da "dava" birinci planda değil.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious