Başbakan Erdoğan'a kutlama mesajları

Başbakan Erdoğan'a kutlama mesajları.7701
  • Giriş : 24.07.2007 / 09:17:00
  • Güncelleme : 24.07.2007 / 09:31:37

Javier Solana, Başbakan Erdoğan'a gönderdiği kutlama mesajında, "Gelecek aylarda ve yıllarda yakın ve birlikte çalışmak zorunda olduğumuz çok alan var" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği kutlama mesajında, "Gelecek aylarda ve yıllarda yakın ve birlikte çalışmak zorunda olduğumuz çok alan var" dedi.
"Liderliğiniz altında AK Parti'nin elde ettiği kayda değer seçim zaferi için sizi kutlamam gerekiyor" diyen Javier Solana, "Çok önem taşıyan bu seçimlerde alınan sonuç, hükümetinizin izlediği siyasal ve ekonomik reform yoluna ve AB ile (Türkiye tarihinin) en yakın işbirliğine duyulan güvenin yansımasıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Solana, mesajında, "Türkiye'nin katılım müzakerelerini sürdürülebilir biçimde ilerletmek, bu zorlu gündemimizin merkezinde duruyor. Bu kapsamda özellikle, gereken reformları gerçekleştirerek Türkiye'nin AB hedefini yakalaması konusundaki kararlılığınızdan memnuniyet duyuyorum" diye konuştu.

Solana, Ortadoğu'dan Balkanlara, Güney Kafkasya'dan Afganistan'a tüm bölgelerde barış ve güvenliğin güçlendirilmesi için AB ve Türkiye arasındaki yakın işbirliğinin sürmesi gerektiğini vurguladı.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz El Suud, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, eski İngiltere Başbakanı ve Orta Doğu Dörtlüsünün yeni temsilcisi Tony Blair ile AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak seçim başarısından dolayı kutladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Başbakan Erdoğan'a gönderdiği kutlama mesajında "Sıkı ve çok yönlü bir biçimde birbirine bağlı olan ülkelerimizin, Avrupa'nın ve Atlantik ittifakının iyiliği için, yapıcı işbirliğinin devamına seviniyorum" dedi.

Yunanistan'ın ana muhalefet partisi PASOK'un lideri Yorgo Papandreu de, Başbakan Erdoğan'a seçim galibiyeti dolayısıyla gönderdiği kutlama mesajında, "Varlığınızın, ülkenizin ve Türk halkının çıkarına, barış ve istikrar çerçevesinde bölgenin menfaatine olmasını dilerim" ifadesine yer verdi.

Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik de yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ı, genel seçimlerde aldığı başarıdan dolayı kutladı. Plassnik, açıklamasında, Türk seçmeninin son yıllardaki politikaya ve onun sonucuna duydukları güveni ifade ettiklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious